22:06 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Ühiskond
lühendatud link
37 0 0

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele. Veebis on kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Info ja nõuanded on veebilehel jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel, teatab TAI.

Meeleavaldus koolides toimuva homopropaganda vastu >>

"Vanemlikke oskusi saab ja peabki õppima. Seetõttu on veebis kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla. Näiteks lapse areng, toitumine, liikumine, laps ja alkohol, laps ja narkootikumid, tubakas, lapse vaimne tervis, seksuaalkasvatus, laps ja digimaailm ning kasuperes kasvav laps," ütles veebi toimetaja, TAI terviseturunduse keskuse projektijuht Juta Teller.

Telleri sõnul leiab veebist vastuseid erinevatele küsimustele, millega pere lapse kasvatamisel kokku puutub. Mida teha, kui laps ei kuula või kui õed-vennad kisuvad omavahel riidu üles? Kuidas käituda, kui laps on nõus toituma ainult hommikusöögihelvestest või kui teismeline on ostnud riiulitäie toidulisandeid ja muud ei söögi? Millal ja kuidas rääkida narkootikumidest ja alkoholist? Millal rääkida seksist? Mida teha, kui laps ei taha kooli minna? Kuidas abistada last, kellel on mure? Mida teha, kui laps näppab võõraid asju?

Psühhiaater Kukk: kuidas avastada oma lapses leiutaja-anne >>

Tarkvanem.ee lehel saab testida enda teadmisi alkoholi ja tubakaga seotud küsimustes ning vaadata lühiklippe levinud alkomüütidest. Samuti on lehel animeeritud videod, mis annavad nippe, kuidas lapse käitumist suunata näiteks siis, kui ta ei taha hommikul lasteaeda minnes riidesse panna, nõuab lõunasöögiks ainult magustoitu või kui teismeline jõuab õhtul koju ja on esimest korda purjus.

Väljaprinditavad töölehed aitavad mõelda muuhulgas sellistel teemadel, nagu kuidas saada paremaks kuulajaks, mida teha vihaga, kuidas last tunnustada ja kiita jne.

Tarkvanem.ee veebist leiab ka infot vanemlike oskuste arendamise koolituste kohta. Muuhulgas tutvustatakse rahvusvahelist 2–8-aastaste laste vanematele suunatud vanemlusprogrammi Imelised Aastad, millel on uuringute põhjal väga head tulemused vanemate stressi vähendamisel ja lapse käitumise suunamisel.

Kuni neljandik lastest kannatab vaimse tervise probleemide käes >>

Lisaks toimib veebis e-nõuandla, kust saab vaadata nii varasemalt vastatud küsimusi kui ka ise nõu küsida, kui juba antud vastustest abi ei leia.

Soomes soovitatakse koolides nutitelefonid ära keelata, illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Житенев

Jooksvalt saab värskeid nõuandeid ja nippe ka Facebooki lehelt.

Iga arukas lapsevanem unistab sellest, et tema laps saaks elus edukalt hakkama ja leiaks oma kutsumuse, kuid kaugeltki igaüks ei tea, kuidas väikelapses kõige varasemast põnnipõlvest peale tema annet avastada ja kuidas seda edasi arendada. Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk ütles portaalile Sputnik Eesti, et tal on neli poega ja igaüks neist on omal viisil andekas.

Kui teie laps uut teavet kehvasti omandab või ei suuda koolis ülesantud luuletust pähe õppida, ärge heitke meelt – tema mälu on võimalik arendada lihtsate harjutustega, millest rääkis ka portaalile Sputnik Eesti psühhoterapeut Vladimir Kukk.

Tagid:
koolitus, nõuanded, veebileht, kasvatamine, vanemad, lapsed, TAI, Eesti

Peamised teemad