06:17 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Ühiskond
lühendatud link
181 0 0

Väiksemate koolilaste hulgas on praegu eriti populaarne mobiilimäng Granny, mis on parasjagu õudne ja kus peategelane on kole vanaema (Granny). Mängu põhiline sisu on selles, et vanaema tuleb ja tapab mängija ära.

TALLINN, 14. oktoober— Sputnik. Granny vanusepiir on 12 eluaastat, aga seda mängivad paljud nooremad lapsed koos oma kaaslastega. See on lihtne, sest mängu saab omale laadida igaüks, vahendab portaal Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Lapsed räägivad, et mängivad seda mängu koolis, nii et vanemad ei pruugi sellest midagi teada. Mängu teeb raskeks see, et majas ringi liikudes võib nurga tagant välja ilmuda kole tegelane zombie-vanaema, kes mängija tükkideks raiub.

Asjatundjad võrdlevad Grannyt teise hittmänguga Fortnite, mille vanusepiir on samuti 12 eluaastat, aga mis köidab samuti nooremaid lapsi kui 12-aastaseid. Granny ja Fortnite on end juba söövitanud laste ellu, nii et neid mänge mängivad lapsed isegi õues olles.

Asjatundjate väitel pole õudsate tegelastega mängud tingimata halvad, kuna vanemad inimesed vaatavad samuti õudusfilme.

Veebileht juhendab vanemaid lastekasvatamise keerulises töös >>

Lapsevanematel soovitatakse vaadata, mis mänge lapsed mängivad ja kui mäng pakub lapsele huvi, siis võib sellest vaadata Youtube'i versiooni, et laps saaks aru, millega tegu ning koos vanematega saaks mängu analüüsida.

Soomes soovitatakse koolides nutitelefonid ära keelata, illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Житенев

Kuigi mängus on palju vägivalda, ei tasuks seda väga karta, kuna see on fantaasia vili, nii nagu ka filmid. Filmides pole tapmisi ära keelatud.

Mängudega seonduvas pole süüdi nende loojad ega lapsed, vaid vanemad, kel lasub vastutus. Kui mäng on vanematele tundmatu, tekitab see hirmu, vahendab portaal. 

Kasvatustööd on aga raske teha, kui ise asjast mitte midagi ei tea, seetõttu on paljude vanemaste jaoks kõige lihtsam lahendus mängu mängimine ära keelata.

Lapsi aga ei saa lõpmatuseni keelata ja kontrollida, varem või hiljem leiavad nad hirmutavad asjad ikka üles. Seetõttu on soovitav koos lastega tehnoloogiat avastada võimalikult vara – siis, kui last suudetakse veel kontrollida. Aga mitte kunagi pole hilja sellega algust teha.

Internet on saanud noorte igapäevaelu asendamatuks osaks

Mullu oktoobris Võrumaa Antsla gümnaasiumi viienda klassi õpilane haaras kehalise kasvatuse tunnis noa ja hakkas sellega oma klassikaaslasi ähvardama, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Õnneks keegi kannatada ei saanud. 

Kuni neljandik lastest kannatab vaimse tervise probleemide käes >>

Psühholoogi ning organisatsiooni Lapsepõlve Akadeemia juhi Jelena Parfjonova sõnul on laste ja alaealiste agressiivse käitumise peamiseks põhjuseks nende lähikond, esmajoones perekond.

Kurjategija võib kasutada väljamõeldud identiteeti ja võõraid fotosid ning sotsiaalvõrgustikes spetsiaalselt oma tegevuse tarvis loodud kontosid, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Oma praktikas väikelaste vanematega kokku puutudes kohtab psühholoog pahatihti sellist nähtust nagu "teadvustamata lapsevanemlus". Paljud lihtsalt ei tea, miks ja kuidas lapsi uutes oludes kasvatada ja mõnikord ei tee üldse mitte midagi. Kõige lihtsam vahend vanemliku tähelepanu asendamiseks on nende jaoks tahvelarvuti.

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augusti lõpus. 

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb senisest oluliselt suuremat tähelepanu pöörata vaimsele tervisele ning ka probleemide märkamisele ja ennetamisele.

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks >>

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Mölder.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele. Veebis on kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla.

Info ja nõuanded on veebilehel jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

Tagid:
vanaema, Granny, teismeline, arvutimäng, lapsed, tapmine, kool, Soome

Peamised teemad