01:30 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Ühiskond
lühendatud link
7054

Russofoobia on Eestis esindatud pigem poliitilisel tasandil kui tavainimeste suhtluses, väidab Eesti Vene kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu aseesimees Sergei Jürgens.

TALLINN, 2. november — Sputnik. Vaatamata asjaolule, et Eesti poliitikud kritiseerivad Venemaad sageli, ei nõustu elanikud alati sellega, ütles intervjuus ajakirjanikele välismaal elavate Vene kaasmaalaste maailmakongressil.

"Ma ei ütleks, et inimestevahelise suhtluse tasandil avalduks Eestis see russofoobia eriti ilmekalt. Inimesed elavad samas riigis, suhtlevad omavahel, on üksteise vastu sõbralikud," tsiteerib teda RIA Novosti.

Jürgens lisas, et suhtleb palju ärimeeste ja poliitikutega ning enamik neist pooldab "kui mitte just heanaaberlikke, siis vähemalt normaalseid suhteid Venemaaga, eriti ettevõtluse ja kultuuri valdkonnas".

VII Balti kaasmaalaste foorum
© Фото : VII Балтийский форум соотечественников

Moskvas toimus 31. oktoobrist 1. novembrini välismaal elavate Venemaa kaasmaalaste ülemaailmne kongress. Järjekorras juba kuuendal foorumil osales enam kui 700 delegaati 98 riigist. Lisaks vene kaasmaalastele osalesid foorumil ka Venemaa kesk- ja regionaalsete võimuorganite, traditsioonilised usundite ja valitsusväliste organisatsioonide esindajad.

Moskva kongressi teisel päeval toimusid istungid teemal "Kaasmaalaste õiguste ja seaduslike huvide kaitsmine", "Vene identiteedi säilitamine: venekeelse hariduse toetamine", "Noorte roll ühiskonna konsolideerimises", "Vene ajakirjandus välismaal tänapäeva maailmas", "Venemaa majanduslik koostöö välisriikide ja kaasmaalastega". Sektsioonides toimus töö erinevates formaatides: ümarlauad, paneeldiskussioonid, meistriklassid. Sektsioonide töö lõppedes kogunesid delegaadid täiskogu istungile, kus võtsid vastu kongressi lõppdokumendid.

Omasid ei jäeta maha

Kongressi esimese päeva keskne sündmus oli Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnavõtt.

Venemaa riigipea tänas foorumi delegaate nende jätkuva toetuse ja solidaarsuse eest Venemaaga. Ta märkis, et mitte kõikide vene kaasmaalaste elu pole kerge. Mõnes riigis lastakse Putini sõnul vene maailmaga võitlemiseks käiku ka russofoobia ja muud ekstreemse ja agressiivse natsionalismi vormid.

Zahharova kaasmaalastele välismaal: tänan teid, et usute meisse>>

"Me hakkame otsustavalt kaitsma teie õigusi ja huve, kasutame selleks kõiki olemasolevaid kahepoolseid ja rahvusvahelisi mehhanisme," kinnitas Venemaa president.

Kommentaaris portaalile Sputnik Eesti ütles Eestis tegutseva ühingu "Vene rahvuskaaslased Euroopas" juhatuse liige Sergei Tšaulin, et ta jälgib kongressi tööd tähelepanelikult. Ta tuletas meelde, et kaasmaalaste õigused tähendavad õigust saada haridust oma emakeeles, samuti õigust säilitada oma vanaisade ja isade ajaloolist mälu ja saavutusi.

Eesti delegatsiooni juht Vladimir Tšuikin märkis omakorda, kui tähtis on Venemaa presidendi allkirjastatud rändepoliitika kontseptsioon, mille eesmärk on luua kõige soodsamad tingimused kaasmaalaste ümberasumiseks välismaalt Venemaale.

Putin kutsub Venemaale

Nagu Sputnik Eesti teatas varem allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin rändepoliitika kontseptsiooni.

Kapitooliumi hoone Washingtonis
© Sputnik / Владимир Федоренко

Putin allkirjastas uue rändepoliitika kontseptsiooni>>

"See on muuhulgas suunatud välismaal alaliselt elavate kaasmaalaste Venemaale ümberasumise hõlbustamisele, samuti selgete ja ühemõtteliste reeglite loomisele elamisloa, töö ja Venemaa kodakondsuse saamiseks," ütles Venemaa riigipea VII Balti kaasmaalaste foorumil.

Tema sõnul valitseb tänapäeva maailmas keeruline olukord, kus rahvusvahelise õiguse alused on kahjustatud ja aastatepikkused lepingud enam ei pea.

Paljudes riikides kasvab russofoobia ja teised agressiivse natsionalismi äärmuslikud vormid, näiteks Ukrainas ja Balti riikides kirjutatakse ümber ajalugu, peetakse võitlust ajaloomälestiste ja vene keelega ning inimesi hirmutatakse ja lihtsalt terroriseeritakse. Sellises olukorras hakkab Venemaa otsustavalt kaitsma oma kaasmaalaste õigusi ja huve, rõhutas riigipea.

Tagid:
russofoobia, kaasmaalane, Sergei Jürgens, Venemaa, Eesti

Peamised teemad