05:52 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Ühiskond
lühendatud link
9210

Lähis-Ida riikides oli naiste seisund kogu 20. sajani vältel väga haavatav. Viimasel ajal on olukord muutumas. Sellest, kuidas naised konservatiivsetes riikides meelt lahutavad, on juttu RIA Novosti artiklis.

Ksenija Melnikova, RIA Novosti 

Kodukolde hoidja, ustav abikaasa ja paljulapseline hoolitsev ema, kes käib ringi parandžaas ja ilma meheta ei julge ninagi kodunt välja pista – umbes niisugune stereotüüp on läänes Lähis-Ida naistest välja kujunenud. Võib-olla kunagi ongi sedasi olnud.

Eurooplased mosleminaiste usulisest riietusest >>

Aga nüüd on olukord muutunud: noored neiud teenivad ise raha, käivad Euroopas või USA-s õppimas ja on aina jõulisemalt emantsipeerumas. Paljud korraldavad selliseid peoõhtuid, et nende eakaaslastel läänes jääb vaid kadestada. 

Luku taga

"See, et mehed peavad meid igal pool saatma, muudab mu elu tõeliseks põrguks. Meie, tütarlapsed, tahame sõpradega hängida, pidutseda ja kusagil kohvikus lõunat süüa, selleks mingit luba küsimata," kirjutas 21-aastane Saudi Araabia kodanik kasutajatunnusega JUJU19 ajalehe The New York Times toimetusse.

Ka Taani keelas naistel oma nägu varjata, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Naised peavad oma mehelt, isalt, vennalt või koguni pojalt õppima või reisile minekuks, abiellumiseks ja isegi lihtsaks arstivisiidiks loa saama. Ameerika väljaanne ujutati sõna otseses mõttes üle kaeblike läkitustega Lähis-Ida kuningriigist.

"Ükskord sõitsin ma taksoga ja auto sattus avariisse, aga kiirabi keeldus mind haiglasse viimast, sest minuga ei olnud kaasas mind saatvat meest. Jäädi nõusse alles siis, kui üks mu sugulane kohale saabudes neile loa andis. Ma kaotasin palju verd. Kui ta poleks õigel ajal pärale jõudnud, oleksin ma kindla peale surnud," pahandab 19-aastane Ar-Riyāḑi neiu kasutajanimega RULAA.

Temaga liitub 42-aastane arst Sarah Saudi Araabiast: "Iga päev teele asudes pean mina, täiskasvanud naine, alaealiselt pojalt selleks luba küsima."

Suitsused muutuste tuuled

Kõrvaltvaatajale paistab naiste seisund kõigis Lähis-Idas ühtviisi raske. Kuid Saudi Araabias on muutuste tuuled juba puhuma hakanud: tütarlastel lubati spordivõistlusi vaatamas käia ja autot juhtida, samuti tegelda klubides võitluskunstidega ja käituda vabameelsemalt.

Viimase viie aastaga on kuningriigis suurenenud suitsetavate naiste arv. Eriti meeldib neile vesipiip. Kauplustes hõljub meloni- ja maasikamaitseline suitsuhõng. Ent leidub neidki, kes eelistavad sigarette.

"Kui mu mees teada sai, et ma suitsetan, oleks lugu peaaegu lahutuseni läinud. Hiljem ta leppis ja lubas mul lausa kodus suitsetada," ütleb 30-aastane Aisha. Saudi Araabia tervishoiuministeerium on avaldanud aruande: 16 protsenti kuningriigi naisüliõpilastest on proovinud suitsetada ning 11 protsendil neist on see harjumuseks saanud.

Aina enam vesipiibu suitsetajaid on ka vabameelsemas Jordaanias, ütleb RIA Novostile turismivallas töötav Ammani elanik.

"Palestiina, Jordaania, Süüria ja Liibanon on väga sarnased. Seevastu Pärsia lahe riigid on hoopis teine maailm. Usklikud naised, keda meil on nelikümmend protsenti, ei käi tavaliselt klubides, kus müüakse alkoholi. Aga nad külastavad rahumeeli vesipiibutube ja suitsetavad seal avalikult. Baarides, kus alkohol voolab jõgedena, käivad liberaalsete vaadetega neiud, need, kes pearätti ei kanna," seletab ta.

Eesti naised arutavad Peterburis soolise võrdõiguslikkuse probleeme >>

Naiste päev

Araabia Ühendemiraatides on tekkinud termin "naiste päev". See tähendab, et teatud supelrannad (näiteks Jumayrā ja Al Mamzar), rahvuspargid ja avalikud pargid, fitness-klubid, ujulad ja veepargid on kindlatel nädalapäevadel meestele suletud. Kusjuures kõik on kinnitatud seadusandlikul tasandil.

Kuni ühed on rahul piskuga, lähevad teised täieliku läbimurde suunas. Tõeliselt liberaalseks on muutunud Dubai.

Presidentide  Hassan Rouhani, Ilham Alijevi ning  Vladimir Putini kohtumine Bakuus.
© Sputnik / Алексей Никольский

"Kujutage endale ette mingisugust Dubai pilvelõhkujat. Maja nagu maja ikka, ilma mingite märgistusteta peale selle, et sissepääsu ees seisab üks mees. Astud tema juurde, nimetad vajaliku nime või salasõna. Sind lastakse sisse, sõidad liftiga üles. Avaneb korteriuks – ja seal on suur klubi tohutu baari ja diskoriga. Siin hängivad ringi nii mehed kui ka mosleminaised," jutustas RIA Novostile anonüümseks jääda soovinud vestluskaaslane Araabia Ühendemiraatidest.

Dubais on muidugi ka teisi meelelahutusi. Hanan Mazouzi Sobati korraldas koos teiste kiiret sõitu armastavate naistega motoklubi Araabia Gasellid. Ilma parandžaata, kallid päikeseprillid ees, kõrgetel kontsadel, liibuvates teksades või minikleitides luksuslike sportautode omanikud kihutavad magistraalil, kus võivad igale mehele silmad ette anda. Spidomeetri osuti näitab üle 200 kilomeetri tunnis – naised kimavad mööda kõrbeteid.

"Varem arvasid mehed, et ma olen tulnud kõrberallile kellegagi koos. Mind ei pandud lihtsalt tähele. Nüüd on nende suhtumine muutunud: paljud mehed nurisevad, et ma pidavat nende naisi moraalselt rikkuma," tunnistab Sobati. Praegu on selles klubis 80 naist, kellest paljud on ärinaised, ent on ka koduperenaisi.

Rahbarile külla

Kui Pärsia lahe riikides on konservatiivsetest tavadest alati rangelt kinni peetud, siis teistes Lähis-Ida riikides pole oldud samavõrra partiarhaalsed. Mõnedes neist tundsid naised end 1950–1960. aastatel palju vabamalt kui nende lapselapsed tänapäeval tunnevad. Tol ajal, kolonialismijärgsel perioodil taandus religioon tagaplaanile, tekkis rohkem võimalusi eneseväljenduseks, emantsipeerumispoliitikat aeti ajuti lausa riiklikul tasandil.

Näiteks Magribi juhtivas riigis Tuneesias anti naistele 20. sajandi keskel abordiõigus – läänes võidi sellest ainult unistada. Iraanlannad kandsid enne 1979. aasta revolutsiooni miniseelikuid ja lõikasid juuksed euroopalikult moodsaks poisipeaks.

Pärast šahhi kukutamist karmistati riietumisreegleid ning tugevdati segregatsiooni sooliste tunnuste põhjal. Kusjuures see ei takistanud noori korraldamast "kinniseid peoõhtuid omadele".

Sääraseid põrandaaluseid peopidamisi püüavad Iraani võimud kõigest jõust laiali ajada. Aga ei kõrged trahvimäärad ega isegi ähvardav vanglakaristus noori ei peata.

"Me koguneme kellegi juurde villasse, katame aknad madratsitega kinni ja paneme muusika möirgama. Tantsime. Iraanlannadel on kategooriliselt keelatud seda teha. Tantsida tohivad ainult mehed. Ütlen enamgi: neiud võtavad niisugustel olengutel napsi, suitsetavad, ühesõnaga lõõgastuvad. Aga kui keegi tabatakse, pole vanglast pääsu. Või siis ähvardab 100 piitsahoopi. Ükskord saime kokku Shemshaki asulas, Teheranist tunnise sõidu kaugusel. Me nimetasime seda paika Shibizaks (analoogiana Ibizaga). Sinna ilmus politsei: naised kisasid ja karjusid, mehed anusid halastust. Nad peksti läbi, hiljem võeti vahi alla. Niisugused reisid ja vahistamised meid ei hirmuta: me isegi postitame olengute pilte Instagrami," pajatas RIA Novostile 21-aastane tudeng Teheranist, kes tutvustas end nimega Hawar.

"Feminismi ohver": meeste õigus seksile >>

2016. aasta juulis lahvatas Iraani pealinnas suur skandaal: ühel järjekordsel peoõhtul nabiti kinni 150 noormeest ja neidu, kes tähistasid sünnipäeva. Kuidas hällilast ja peokülalisi karistati, on täpsustamata, ajapikku vaikiti see lugu maha.

"Araabia maailma Monaco"

Kuni Iraani võimud moraalilangusega võitlevad, siirduvad noored iraanlannad koos teiste naistega konservatiivsetest Lähis-Ida riikidest seikluste otsinguil liberaalsematesse naaberriikidesse. Kõige sagedamini valitakse selleks Liibanon.

Riigi pealinn Beirut on täielik ööelu Meka. Baarid, striptiisiklubid, kasiinod – Liibanoni nimetatakse Araabia maailma Mekaks, "Lähis-Ida pärliks". "Mosleminaised käivad baarides, klubides, pidutsevad. Hiljaaegu käis siin ansambel Scorpions. Metallica on siin käinud. Siia kogunevad kodanikud Lähis-Ida riikidest, kus valitsevad karmimad kombed," ütleb RIA Novostile üks vestluskaaslastest, kes on suure osa elust veetnudki Liibanonis.

Tema sõnul sõidavad Saudi Araabia naised Bahreini ja Liibanoni, et autot juhtida ja kangemat kraami juua. "Isegi süürlannad kipuvad nui neljaks nädalavahetuseks Liibanoni – tahavad argikammitsaist välja pääseda, kellegagi tutvuda. Pearätte kandvad naised tulevad seltskonniti: tantsivad, joovad, lasevad end lõdvaks. Baarides riietutakse nõnda: poolläbipaistvad kleidid, kõrged kontsad. Rikkad naised kutsuvad noormehi, kes tahavad lisaraha teenida, ja tellivad meeste striptiisi. Ja üldse on siin ka oma prostide suletud kogukond," poetab vestluskaaslane üksikasju.

Lähis-Ida riikides oli naiste seisund kogu 20. sajani vältel väga haavatav. Viimasel ajal on olukord muutumas. Tuleb uus põlvkond – noored inimesed võivad saada hea hariduse, sealhulgas välismaal, ja ka reisida ning avardada ettekujutust sellest, mis on lubatav ja normaalne.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Tagid:
konservatiivid, meelelahutus, suitsetamine, võrdõiguslikkus, ühiskond, naine, Saudi Araabia, Liibanon, Süüria, Lähis-Ida

Peamised teemad