13:32 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Ühiskond
lühendatud link
81 0 0

Rahvastikuregistri andmeid korrastades on riik leidnud 300 inimest, kelle sünniaeg on registris teine kui sünnitunnistusel ning seetõttu tuleb muuta nende inimeste isikukoodid.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas ütles, et põhjuseid on erinevaid, kuid sisuline mehhanism sama ehk ühele paberile sai lapse sünniaeg küll õigena, kuid hilisemates dokumentides kirjutati hoopis midagi muud, vahendas ERR.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

"On need variandid, kus näiteks ametnik on eksinud. On need, kus inimene ise on tahtnud. Näiteks on üks juhtum, kus inimene tuli sõjast, oli alaealine, tahtis tööle saada ja ise võltsis oma sünniaega. On ka vanemad soovinud, kuna kuu aja jooksul pidi lapse sünni ära registreerima ja kui ei registreerinud, siis tuli trahvi maksta. Seetõttu ametnikuga kokkuleppel muudeti hoopis sünniaeg ära," märkis ta.

ID-kaart
© Sputnik / Вадим Анцупов

ID-kaardi turvarisk

2017. aasta 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp riigi infosüsteemi ametit, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ja sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte, ehk kokku ligi 750 000 kaarti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates 3. novembri hilisõhtust kell 24.

ID-kaardi kriis maksis miljoneid. PPA arendusosakonna juht Margit Ratnik rääkis sügisel RIA korraldatud infoüritusel, et Eesti riik oma kulud kokku löönud ja kahjunõude kaartide tootjafirmale Gemaltole esitanud.

PPA esitas Gemalto vastu veel ühe hagi >>

Ainuüksi riigi infosüsteemi ameti (RIA) otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil.

Esmaspäeval esitas Politsei- ja Piirivalveamet kohtule järgmise hagiavalduse Gemaltolt leppetrahvi nõudmiseks selle eest, et Gemalto AG jättis PPA möödunud aasta sügisel teatavaks saanud ID-kaartide turvariskist teavitamata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lisainfot ID-kaardi turvariski kohta saab kodulehelt.

Alates neljapäevast, 1. novembrist on kolmeaastase kehtivusega digi-ID kaartide omanikel võimalik oma kaardi kehtivusaega kahe aasta võrra pikendada. Seda saab teha isikliku arvuti ja kaardilugejaga, vahendas uudsiteportaal Sputnik Eesti.

Käesoleva aasta maist väljastab Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) viieaastase kehtivusega digi-ID kaarte. Enne seda kehtisid digi-ID kaardid kolm aastat. 1. novembrist alates saavad ka varem väljastatud kolmeaastase kehtivusega digi-ID kaartide omanikud pikendada oma kaardi kehtivusaja viie aastani,

Aasta lõpus tuleb välja uus ID-kaart, mis erineb praegusest kaardist. Selleks, et teenusepakkuja saaks kontrollida, kas uus ID-kaart töötab tema süsteemides, on vaja testkaarti.

Tagid:
sünniaeg, isikukood, ühiskond, rahvastikuregister, siseministeerium, Enel Pungas, Eesti

Peamised teemad