21:16 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Ühiskond
lühendatud link
3110

Ligi miljon tasuta jagatud helkurit pole pannud Eesti elanikke end ise nähtavaks tegema ja nüüd hakkab politsei rikkujaid rohkem trahvima.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Eri aktsioonide käigus on jagatud Eestis ainuüksi viimastel aastatel laiali nii palju helkureid, et politseimajor Sirle Loigo sõnul peaks igal eestlasel olema kodus vähemalt kolm helkurit, vahendab ERR viitega Postimehele.

Samas maanteeameti mulluse uuringu järgi kannab helkurit alati ligi kaks kolmandikku täiskasvanuist, kuus protsenti ei kanna seda mitte kunagi ja koguni 14 protsenti leidis, et neid ei paneks helkurit kandma mitte miski.

Et mitte jätta inimestele muljet, et iga kord kodust väljudes saab omale helkuri vajadusel kusagilt puu otsast või lähimast politseisõidukist, ulatab politseinik pimedas helkurita liikujale nüüd selle koos kuni 40 euro suuruse trahviga.

Helkur ja talverehvid on soomlaste leiutised >>

Iga valgusepeegeldaja ei ole helkur

Üha populaarsemaks on muutunud ise helkurite või helkuri sarnaste toodete valmistamine. Paraku sellised tooted ei pruugi tagada kaitset pimedas, kuna selliste toodete nõuetele vastavust ei ole hinnatud. Isegi kui toode on valmistatud sertifitseeritud helkurkangast, siis sellest valmistatud lõpptoote kuju, suurus, lisatud detailid, trükised võivad toote tagasipeegeldumise omadusi oluliselt mõjutada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Tabijakaitseameti teadet mullu sügisel.

elkur
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Seega kui meisterdad ise, sulle kingitakse või soetad käsitööna valmistatud helkiva toote nagu pross, ripats, kaunistus vms, tasub järele mõelda, kas see tegelikult teeb sind nähtavaks piisavalt varakult, et sõidukijuhile jääks ka aega reageerida," tuletas meelde tarbijakaitseamet.Helkuri kinnitamisel tuleb arvestada, et see oleks nähtav autojuhile. Näiteks kui kinnitad prossi mütsi külge ja kapuuts on peas, kas seda on ikka märgata või kas koti küljes olev ripats on vastutulevale sõidukijuhile näha või jääb see hoopis koti taha. Kõige paremini on märgata umbes põlve kõrgusel rippuvat helkurit, kuna sõidukite valgusviht on suunatud just sellele kõrgusele.

Kindlustamaks, et sõidukijuhil oleks võimalik sind jalakäijana õigeaegselt märgata, kanna helkivale ripatsile, prossile vms käsitööna valmistatud tootele lisaks ka sertifitseeritud helkurit.

Maanteeamet koos Eesti Kunstiakadeemia tudengitega kutsub kõiki liiklejaid lähenema enda nähtavaks tegemisele loovalt ja kandma klassikalise sertifitseeritud helkuri kõrval korraga mitmeid eri funktsiooniga valgustpeegeldavaid tooteid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobri lõpus.

Sputnik Eesti võttis osa helkurite jagamise kampaaniast >>

"Sõidukijuhid peaksid kõige paremini mõistma, miks on helkuri kandmine ülioluline. Paradoksaalselt arvavad sõidukijuhid, et nad ongi ainult juhid ning unustavad ära, et ka lühikest maad jalakäijana läbides peaksime silma paistma," selgitas Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Darja Lukašenko-Tšistotin.

Tagid:
autojuht, liiklus, trahv, ühiskond, helkur, politsei, PPA, Eesti

Peamised teemad