03:48 01. November 2020
Kuula otse
 • USD1.1698
 • RUB92.4606
Ühiskond
lühendatud link
7530

Külastades üht pealinna ettevõtet, kus töötavad nägemispuuetega ja muude terviseprobleemidega inimesed, sai Sputnik Eesti teada, millist tööd nad teevad ja kellelt soovivad rohkem tellimusi saada.

TALLINN, 12. november — Sputnik, Ilona Ustinova. MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner rendib ruume nõukogudeaegse pimedate ja vaegnägijate õppe-tootmiskoondise territooriumil. Nagu ennegi, toodetakse siin harju. Kuid tellimuste hulk on katastroofiliselt langenud ja töötajad on sunnitud mõnele muule tegevusele ümber lülituma.

© Sputnik / Илона Устинова
MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner

Üks ettevõtte töötajaist, Agnia töötab siin 1964. aastast peale. Tal on kaasasündinud nägemispuue ja silmaarsti kabinetis näeb ta ainult kaht ülemist nägemisteravuse kontrollitabeli rida.

Lapsepõlves kasvatas Agniat tema tädi, kes töötas inglise keele õpetajana ja tänu kellele jätkab ta seniajani suure mõnuga selle keele õppimist. Aga pärast keskkooli lõpetamist Tallinna Pedagoogilise Instituuti inglise keelt õppima minna tal ei õnnestunud.

Silmaarst soovitas tungivalt sellest ettevõtmisest loobuda, et Agnia oma napist nägemisjäägist päris ilma ei jääks, kuna õppetöös ja kodud tulnuks palju raamatuid lugeda.

Avalikud ehitised peavad olema ligipääsetavad puuetega inimestele >>

"Varem ma lugesin isegi originaalis Agatha Christie teoseid, ehkki sõnastiku abiga. Nüüd aga kuulan mobiiltelefonis audioraamatuid," tunnistas Agnia tagasihoidlikult. Hiljuti tekkis tal uus tuttav, kes valdab täiuslikult inglise keelt ja temaga saab harjutada vestluses selgeks õpitud uusi sõnu ja väljendeid.

Agniale meeldiv veel väga ka süüa teha ja oma firmaroaks peab ta porgandipirukat. Varem mängis ta sageli klaverit ja laulis kirikukooris.

Agnia tööpäev algab kell 7.30 ja lõpeb kell 14.00. Ettevõttesse sõidab ta Lasnamäelt ümberistumisega kahe liinibussiga.

Работница предприятия Агния
© Sputnik / Илона Устинова
Agnia töötab ettevõttes 1964. aastast peale

"Minu kodulähedasest peatusest sõidavad bussid kaht marsruuti pidi ja on värvi poolest erinevad, nii saangi aru, millisele nimelt pean ma istuma," selgitas Agnia.

Veidi üle viiekümne aasta on ta mitut liiku harju müügiks kokku pannud. Tõsi küll, kurdab Agnia, viimastel aastatel on sellele toodangule hakanud väga vähe tellimusi tulema. Kui nõukogude ajal tuli tihtilugu teha ületunnitööd, siis nüüd tuleb direktorilt telefonikõnet oodata. Ja kokku ei panda nüüd mitte harju, vaid pappkarpe ja nende vooderdisi.

 • Рабочий центр для слепых Hariner
  MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner rendib ruume nõukogudeaegse pimedate ja vaegnägijate õppe-tootmiskoondise territooriumil
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Агния и Сергей собирают заготовки для коробок
  Ettevõtte töötajad ihkavad saada rohkem tellimusi
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Деревянные заготовки для канцелярских принадлежностей
  MTÜ Pimedate Töökeskuse Hariner toodang
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Щетки, которые изготавливают незрячие и слабовидящие люди
  Viimastel aastatel on sellele toodangule hakanud väga vähe tellimusi tulema
  © Sputnik / Илона Устинова
1 / 4
© Sputnik / Илона Устинова
MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner rendib ruume nõukogudeaegse pimedate ja vaegnägijate õppe-tootmiskoondise territooriumil

"Meie töö on tükitöö ja sedagi mitte iga päev, seetõttu ei teeni me kuigi palju, mõnikord tuleb kuus kokku alla alampalga määra," lausus Agnia.

Pensionilisana saab ta 26 eurot sotsiaaltoetust. Nagu ka tema kolleegid, leiab ta, et see summa võiks olla 100 eurot.

Ettevõtte töötajad ihkavad saada rohkem tellimusi

MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner tegevdirektor Natalja Fedotova korraldas Sputnik Eesti korrespondendile ettevõttes väikese ringkäigu.

Ta ütles, et nõukogude ajal kuulus kogu hoonetekompleks aadressil Laki tn 7 Pimedate Ühingule ja selle territooriumil paiknes õppe-tootmiskombinaat ühingu liikmetele. Kui liit lagunes, toimus ridamisi koondamisi ja 300 töötajast säilitasid oma töökoha vaid 30 inimest, kellest paljud töötavad seniajani.

Исполнительный директор НКО Рабочий центр для слепых Hariner Наталья Федотова
© Sputnik / Илона Устинова
MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner tegevdirektor Natalja Fedotova

"Meie pimedad valmistasid harju. Nõukogude Liidu turg oli tohutu, tööd oli palju, mistõttu paljud võtsid seda isegi koju kaasa. Nüüd aga oleme me konkurentsi Hiinale ja Poolale kaotanud, sest nende toodang on konveieritöö ja odav, meil aga on kõik komponendid looduslikud, kulukad, ja ka käsitsitööd hinnatakse teisiti," selgitas Fedotova.

Harjade valmistamine, jätkas ta, oli varemgi ilma kasumita töö, kuid kahjum kaeti samas kompleksis asunud metallitööstuse arvelt. Nüüd on tööde maht kordades kahanenud, harjatoodangut tellivad peamiselt üksikud ettevõtted või eraisikud. Lisaks sellele ei ole võimalik pääseda kaubandusvõrku.

Nägemispuudega inimesed saavad taotleda juhtkoera >>

"Varem müüdi meie toodangut Prisma kauplustes, aga nad lõpetasid meiega lepingu, sest soomlastest peremehi meie tööhõive ei huvita, neil on pimedaid endilgi," nentis Fedotova kahetsusega.

Seejärel näitas ta üle 30 aasta vanust tööpinki, mis suutis tööta kuni kaks tuhat ühikut harjatooteid päevas. Nüüd pole enam ammu nii suurt kogust tarvis, seetõttu pole masinat ligi kolm aastat sisse lülitatudki. Ja ka ainus meister, kes seda käidelda suutis, on nägemise täielikult kaotanud, aga uut spetsialisti leida, kes selle keerulise mehaanikaga toime tuleks ja pingi töökorda seaks, on võimatu, ütleb Fedotova.

Väikeste partiide puualusel harjade valmistamiseks kasutatakse väikest kaasaegset aparaati. Puidust valmistatakse ja dekoratiivseid pinaleid ja karbikesi sulepeade ja pliiatsite jaoks.

Станок для обработки деревянных изделий
© Sputnik / Илона Устинова
Puidutööpink

Viimasel ajal kindlustavad pimedate töökeskust tööhõivega kartongpakendite tootmisega tegelevad ettevõtted.

"Nad toovad meile oma tooriku, töötlemata kartongi ja meie ülesandeks on see servadest sirgeks tasandada, märgitud avad välja puhastada ja kokku pakkida. Aga sellestki ei piisa selleks, et inimesed saaksid täiskohaga rakkes olla. Seetõttu otsime partnereid, kelle jaoks tuleks täita komplekteerimis- ja pakendamistellimusi," sõnas Fedotova.

Необработанные и уже готовые заказы
© Sputnik / Илона Устинова
Töötlemata ja valmis tellimused

Ta näitas ka kaasaegselt sisustatud kööki, kus töötajad saavad lõunastada ja lihtsalt puhata. Selle minisöökla sisseseadmiseks sai kirjutatud eraldi projekt ja saadi fondilt raha.

"Varem oli meil välisukse kõrval toodangu müügipunkt, mille me kahjuks olime sunnitud sulgema. Aga üks firma annetas meile raha, et saaksime avada uue kaupluse, Selle ruumides käib praegu remont," lausus Fedotova üht väikest ruumi näidates.

Щетки, которые изготавливают незрячие и слабовидящие люди
© Sputnik / Илона Устинова
MTÜ Pimedate Töökeskuse Hariner harjad

Praegu, jätkas ta, töötab tootmise peal 33 inimest, neist seitse inimest nägemispuuetega. Kuna ettevõtte poliitika on mõnevõrra muutunud, võetakse nüüd tööle erinevate terviseprobleemidega inimesi. Erandi moodustavad need, kes liiguvad ratastoolis, kuna nende jaoks ruume kohandatud ei ole.

Tagid:
nägemispuue, toodang, töö, tervis, MTÜ Pimedate Töökeskus Hariner, Eesti

Peamised teemad