19:15 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1083
  • RUB72.7560
ndia lapsed. Illustreeriv foto

Venelased, indialased ja sakslased kinnitavad sagedamini oma riigi ülemaailmset tähtsust

© AP Photo / Rajesh Kumar Singh
Ühiskond
lühendatud link
1210

Ettekujutus sellest, millised riigid on maailma areenil kõige mõjukamad, sõltub nende riikide elanikest. Venemaa, India ja Saksamaa elanikud eristuvad selle poolest teiste riikide elanikkonnast, et nemad kinnitavad sagedamini oma riigi olulisust maailma asjades.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Seda näitavad USA uurimiskeskuse Pew sotsioloogilise küsitluse andmed, edastab portaal Inosmi.

Kogu maailma inimesed on üldiselt nõus, et viimase 10 aastaga on Hiina kujunenud üha olulisemaks riigiks. Eriarvamustel aga ollakse selle rolli osas, mida etendavad Venemaa, India, Saksamaa, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid. Kuid Venemaa, India ja Saksamaa elanikud eristuvad teiste riikide elanikkonnast sellega, et kuulutavad sagedamini oma riigi olulisust maailma asjades. Nõnda näitavad uurimiskeskuse Pew sotsioloogilise küsitluse andmed.

Saksamaa selgitas, et ei loobu USA pärast Vene gaasist
© Sputnik / Сергей Гунеев

Indiasse ehitatakse maailma suuruselt teine kuju>>

Nii ütleb 72% venemaalastest, et praegu mängib nende riik maailmas tähtsamat rolli kui kümmekond aastat tagasi. Ülejäänud 25 küsitletud riigis moodustab see näitaja keskmiselt 41%. Ka indialased ja sakslased on oma riigi tähtsusest optimistlikul arvamusel, samas kui maailmas tervikuna on hinnangud tagasihoidlikumad.

Ameeriklaste, prantslaste ja brittide arvamus oma riigi tähtsusest maailma areenil langeb kokkuvõttes ühte keskmiste näitajatega teistes riikides, kus küsitlus läbi viidi. Inimeste hinnangute taga oma riikide suuremast või vähesemast tähtsusest seisavad kõige eripalgelisemad tegurid.

Õlu inimesi ei hukuta>>

Inimeste ettekujutust oma riigi olulisusest maailmas viimase 10 aasta vältel mõjutab käesolev majanduslik olukord. Need, kes leiavad, et nende majandus edeneb, võivad suurema tõenäosusega väita oma riigi kasvavat olulisust maailma asjades. Seevastu need, kes peavad oma majandust nõrgaks, võivad suurema tõenäosusega öelda, et nende riik on languses või äärmisel juhul säilitab status quo. Võtame näiteks India. Kaks kolmandikku neist, kes peab India majandust edenevaks, usub, et see riik etendab maailma areenil aina tähtsamat rolli. Nende seast, kes India majandust nõrgaks peavad, arvab samaviisi umbes pool.

India pealinn Delhi
© Sputnik / Виталий Савельев

Mõnedes riikides mõjutab hinnangut riigi tähtsusele maailma areenil inimese kuluvus ühte või teise parteisse, mis on üpris üllatav. Näiteks USA-s ütleb 45% vabariiklastest ja nende poole kalduvatest sõltumatutest, et praegu etendavad Ameerika Ühendriigid maailma juhtriigina olulisemat rolli kui läinud aegadel. See erineb vägagi tugevalt 2016. aasta näitudest, mil nõnda väitis kõigest 15%.

Soomlasi hirmutatakse vene kauplustega — tankid tulevad järele>>

Demokraatide arvamus on pärast administratsiooni vahetumist muutunud vastupidises suunas. Üksnes 19% neist arvab, et USA kehastab praegu olulisemat liidrirolli kui 10 aastat tagasi. 2016. aastal oli selleks näitajaks 27%. Ligikaudu pool demokraatidest ja nende poolehoidjatest (49%) väidab täna, et USA roll maailma areenil on möödunuga võrreldes kahanenud. 2016. aastal väitis samaviisi 29% küsitletuist.

Vasakpoolseid parteisid eelistavad britid kõnelevad üha sagedamini Ühendkuningriigi rolli kahanemisest maailmas. Leiboristide partei poolehoidjad (42%) ja liberaaldemokraatide toetajad (40%) räägivad Suurbritannia rahvusvahelise tähtsuse vähenemisest sagedamini kui need, kes suhtuvad poolehoiuga konservatiividesse (27%) ja paremäärmuslikku Ühendkuningriigi Iseseisvusparteisse UKIP (25%). Langustunne võrreldes 2016. aastaga (enne Brexiti hääletamist) on tugevnenud leiboristide pooldajate hulgas. Erinevalt nendest räägivad need, kes suhtuvad UKIP-sse positiivselt, palju harvemini Suurbritannia langusest võrreldes 2016. aastaga (25% versus 46%).

Indias võivad valitseva Rahvapartei (BJP, Bhāratīya Janata Party) poolehoidjad suurima tõenäosusega kinnitada oma riigi rahvusvahelise autoriteedi kasvu (neid on 64%) võrreldes nendega, kes toetavad India Rahvuskongressi (nende seas on neid 58%). Saksamaal, Prantsusmaal ja Venemaal mõjutavad parteilised eelistused inimeste arvamust oma riigi tähtsusest maailmas märksa vähem.

Poolakad tahtsid sakslastelt raha saada — Berliin maksma ei hakka>>

Haridus mõjutab inimeste arvamust erinevalt, olenevalt riigist. Euroopa riikides ja USA-s ütlevad haritumad inimesed harvemini, et nende riigi olulisus maailmas on viimase kümne aastaga kasvanud. Näiteks 22% kõrgharidusega ameeriklastest leiab, et Ameerika Ühendriigid mängivad praegu olulisemat rolli kui 10 aastat tagasi. Nende seas, kelle haridus jääb allapoole bakalaureusekraadi, on sääraseid inimesi 34%. Indias aga väidavad haritumad inimesed sagedamini oma riigi mõjukuse kasvu viimase 10 aasta vältel (tõsi, vähem haritud inimesed ütlevad palju sagedamini, et nad ei tea vastata).

Vanus mõjutab samuti inimeste ettekujutust oma riigi olulisusest maailmas lähiminevikuga võrreldes. Kui Suurbritannias, Prantsusmaal ja USA-s leiavad eakamad inimesed sagedamini, et nende riigi kaalukus kahaneb, siis Saksamaal ja Indias on arvamus risti vastupidine. Näiteks 45% üle 50-aastastest brittidest arvab, et viimase 10 aastaga on nende riik oma mõju kaotamas. Nende seas, kellel eluaastaid alla 30, on selliseid inimesi 35%. Saksamaal arvab 64% alla 30-aastastest inimestest, et nende riigi mõjujõud on viimase aastakümnega suurenenud, samas kui viiekümneaastaste ja vanemate seas on sedasi arvajaid 51%.

Tagid:
mõju, riik, elanikud, Saksamaa, India, Venemaa

Peamised teemad