19:04 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Ühiskond
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
65 0 0

Eesti ühinemist ÜRO globaalse ränderaamistikuga toetab pisut üle veerandi ning vastu on üle poole Eesti kodanikest, selgub uuringust.

TALLINN, 26. november — Sputnik. Turu-uuringute AS-i läbiviidud uuringus vastas küsimusele "Kas Eesti peaks Teie arvates ühinema ÜRO globaalse ränderaamistikuga?" 26 protsenti inimestest "Jah" või "Pigem jah", 56 protsenti ütles "Pigem ei" või "Ei" ning 18 protsenti ei osanud midagi vastata, vahendas Pealinn viitega BNS-le MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud küsitlust.

Esmaspäeval koguneb riigikogu täiendavale istungile, et arutada sotside ja Keskerakonna saadikute esitatud avaldust ränderaamistikuga ühinemise toetuseks.

Erakondliku eelistuse järgi on selgelt leppe poolt vaid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetajad, kellest 58 protsendi arvates võiks Eesti ränderaamistikuga ühineda. Reformierakonna toetajatest pooldab lepet 42 protsenti ning vastu on 41 protsenti.

Kriis Eesti valitsuses ehk torm veeklaasis >>

Teiste valimiskünnist ületavate erakondade puhul on liitumise vastased ülekaalus. Keskerakonna toetajatest pooldab liitumist 27 protsenti ning vastu on 56 protsenti. EKRE toetajatest pooldab liitumist 5 protsenti ning vastu on 89 protsenti.

Isamaa toetajatest pooldab liitumist 25 protsenti ning vastu on 62 protsenti. Eesti 200 toetajatest on liitumise poolt 37 protsenti ning vastu 40 protsenti.

"Antud küsitlusest selgub, et poliitikute seisukohad ränderaamistiku debatis on tegelikult üsna nende erakondade valijate nägu," kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Peeter Espak pressiteate vahendusel.

"Leppega ühinemise nimel pingutab enim SDE ning nende valijate seas on ka rändeleppega ühinemise pooldajaid kõige rohkem. Reformierakonnast on tulnud seisukohti nii leppe poolt kui ka vastu ning erakond tervikuna püüab seiskoha võtmisest üldse hoiduda," sõnas Espak.

"Samal ajal on selles küsimuses pooleks ka Reformierakonna valijad. Selgelt leppega ühinemise vastu on Isamaa ja EKRE, nagu nende toetajadki. Oma valijate seisukohaga vastuolus on aga Keskerakonna rändeleppega ühinemist pooldav positsioon ning selle taga võib näha soovi hoida valitsust koos," ütles Espak.

Küsitluse viis läbi Turu-uuringute AS ajavahemikus 20.-25. novembrini, mille raames küsitleti veebikeskkonnas tuhandet 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

EKRE korraldas Stenbocki maja ees piketi rändeleppe vastu >>

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata. Ratase, Ossinovski ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kohtumine tülile lahendust ei toonud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas eelmisel esmaspäeval Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas, et soovib anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse, mille osas valitsus Isamaa vastuseisu tõttu neljapäeval otsust ei langetanud, Riigikogu otsustada.

President Kersti Kaljulaid, kes peaks 10.-11. detsembril Marrakechis toimuval tippkohtumisel Eesti ühinemisest ränderaamistikuga teada andma, on öelnud, et ei sõida Marokosse, kui valitsus seda ei toeta.

Pärast koalitsioonierakondade juhtidega kohtumist ütles Kaljulaid, et toetab ränderaamistiku küsimuse arutamist parlamendis ning näeks hea meelega. Kiiret menetlust Riigikogus toetas esmaspäeval ka peaminsiter Jüri Ratas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
Migratsioon Eestis (89)
Tagid:
migratsioon, ühiskond, uuring, ränderaamistik, Turu-uuringute AS, erakond, ÜRO, EL, Eesti

Peamised teemad