21:55 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Ühiskond
lühendatud link
8720

Suure autoteeninduse naistöötaja rääkis intervjuus portaalile Sputnik Eesti, kuidas lähedased tema mitte kõige naiselikumasse elukutsesse suhtuvad ja millises valdkonnas tahaks ta end edasi arendada.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik, Ilona Ustinova. Omandanud hiljuti automehaaniku eriala, asus Maria Romanova tööle ühes Tallinna autoteeninduses, kus ta koos oma meessoost kolleegidega parandab autode mootoreid, puhastab küünlaid, teeb diagnostikat ja vahetab rehve.

Kust sellisel pealtnäha õrnal tüdrukul tekkis äkki huvi autode remondi vastu? Kas olete astunud kellegi oma sugulase jälgedesse?

Minu perekonnas ei ole keegi autodega tegelenud. Minu õe abikaasal on sõber, kes töötab autoteeninduses. Juba teismelisena käisin tihti tema juures tööl ja mul oli väga huvitav autode remontimist vaadata. Kuid minu tehnikahuvi algas isegi varem, mootorratastest. Umbes 13-aastasena nägin mootorrataste võidusõidu televiisorist ja sellest tärkas mul unistus oma mootorrattast. Juba 18-aastaselt sain A- ja B-kategooria juhiload ja veel kaks aastat hiljem ostsin mootorratta.

Мария Романова
© Sputnik / Илона Устинова
Automehaanik Maria Romanova

Kas lapsena nukkudega ka mängisite?

Jah, nukkudega mängimise periood oli mul muidugi ka (naerab).

Kas elukutsevalik tuli iseenesest?

Umbes aasta pärast gümnaasiumi lõpetamist astusin 2016. aastal tehnikakõrgkooli "automehaaniku" erialale. Sel aastal lõpetasin ja nüüd töötan siin.

Kuidas õpetajad ja grupikaaslased tütarlapse juuresolekusse suhtusid?

Ma ei olnud rühmas ainuke tütarlaps. Õpetajad suhtusid neutraalselt, nad ei eristanud meid kuidagi, ei teinud meile ülesandeid lihtsamaks ega ka raskemaks. Grupikaaslased aitasid palju, kui oli füüsilist jõudud vaja ja ütlesid ette, kui vaja oli. Tänu nende toetusele lõpetasin edukalt. Kusjuures keegi ei ole kunagi küsinud, milleks mul seda kõike vaja on.

Мария Романова за работой
© Sputnik / Илона Устинова
Maria Romanova sõprade hulgas on vähe tüdrukuid

Kuidas vanemad sellisele elukutsevalikule reageerisid?

Emale meeldib, et ma mehaanikaga tegelen. Isa on rahul autodega seonduva osas, kuid on üsna range mootorrataste suhtes. Alguses oli ta kategooriliselt vastu, et ma mootorrattaga sõidan, pidin teda selleks vähehaaval ette valmistama. Nüüdseks näib ta olevat olukorraga leppinud, kuid loomulikult kardab ta minu pärast.

Kas kliendid teavad, et siin töötab noor tütarlaps ja et nende auto remont võib sattuda just temaga kätte?

Me ei varja seda asjaolu, kuid erilist rõhku sellele ka ei panda. Tööd on teeninduses üsna palju ja seda jätkub kõigile.

Kas sõprade sekka on ilmunud selliseid, kes paluvad autole telefoni teel diagnoosi panna põhjendusega, et "sa oled ju mehaanik"?

Jah, on ka selliseid. Ja mitte ainult autodele, vaid ka mootorratastele. Ainult et telefoni teel on seda raske teha, vaja on ikka kapoti alla vaadata. Pealegi pole mul eriti kogemusi, ise ka alles õpin iga päev. Loomulikult on selliseid kogenud mehaanikuid, kes teavad eri automudelite tüüpilisi probleeme ja võivad isegi telefoni teel mõne soovituse anda. Kuid igal juhul tuleb autoteenindusse sõita, telefoni teel head nõu jagada pole mõtet.

Мария Романова
© Sputnik / Илона Устинова
Maria Romanova

Kas tänaval töötava mootoriga autost mööda kõndides oskate juba öelda, kas tal mingi viga on?

Ei veel. Kuid kõik tuleb kogemuste kasvades. Arvan, et aastat kümme läheb veel. Tunnen spetsialisti, kes suudab näiteks käe järgi poldid õige tugevusega pingutada. Kuid ta on autodega töötanud ka juba nelikümmend aastat.

Kuidas teie meessoost kolleegid teisse suhtuvad?

Poisid aitavad palju, vastavad mu küsimustele ja neid küsimusi on mul praegu veel üpris palju. Kui füüsilisest jõust puudu tuleb, siis aitavad ka.

Igal aastal tulevad üha uued automudelid. Kas nende "sisust" arusaamiseks kulub palju aega?

Mõnd mudelit toodetakse samasugusena mitu aastat ja siis järsku tehakse mingid uuendused. Mul on palju mehaanikutest sõpru, kes alati seletavad ja õpetavad, kui vaja on. Kui tuleb mõni auto, mille kohta meil juhendmaterjale pole, siis otsin YouTube'ist.

Mitu autot päevas teie käest läbi käib? Millal on kõige rohkem tööd?

Rehvide vahetamise ajal võib klientide voog olla lõputu ja ka siis, kui ilm väga külmaks läheb ja autod enam käima ei lähe. Muul ajal on umbes 3-5 autot päevas. Aga ka see sõltub töö keerukusest. Tavapärase hoolduse ajal võib kuluda vähem kui tund ja tõsise probleemi korral võib jännata terve päeva.

Мария Романова
© Sputnik / Илона Устинова
Suure autoteeninduse naistöötaja Maria Romanova

Teil on alati käed õlised. Kas peate neid kuidagi eriliselt hooldama?

Jah, käte nahk on hirmus. Kuigi töötan kinnastes, saavad käed ikkagi mustaks ja nahk kipub pragunema. Minu maniküüritegija on kogu aeg endast väljas, otsime temaga sobivat vahendit, mis minu käed päästaks, sest ükski kreem ei ole siiani aidanud.

Peale selle, et töö on füüsiliselt raske ja peab kogu päeva jalul olema. Kas õhtul on veel jaksu enda ja oma hobidega tegelemiseks?

Jaksu on mul alati. Pärast tööd peab alati kuhugi minema või kellegagi kohtuma. Lisaks on mul nädalavahetustel ka lisatöö. Nii et keskmiselt tuleb kuus 27 tööpäeva. Loomulikult olen ma päevatööst väga väsinud, kuid ma ei suuda paigal istuda, pidev töö motiveerib mind.

Kas eelistate aktiivset puhkust või meeldib teile SPA-s lõõgastuda, mere ääres päikest võtta?

Ma ei suuda tegevusetult puhata, vajan aktiivset tegevust. Näiteks sõidan mootorrattaga maastikul. See väsitab samuti füüsiliselt, kuid sellest saad tohutu moraalse rahulolu. Roosi õielehtedega vannid pole aga minu jaoks.

Мария Романова на любимом красно-белом мотоцикле
© Фото : из личного архива Марии Романовой
Maria ei suuda tegevusetult puhata, vajab aktiivset tegevust

Kuidas kavatsete end professionaalselt edasi arendada?

Mind huvitavad just mootorrattad, tahaksin edaspidi nendele pühenduda. Kui kusagil pakutakse selles vallas tööd, saadan alati oma CV. Ja veel unistan ma mootorratta võidusõitudel osalemisest. Kuid esialgu omandan kogemusi autoteeninduses.

Kas peate end liikluses uljaspeaks?

Jah, ma olen kiirusega sinapeal, kuid püüan ikkagi piirkiirust mitte ületada. Tavaliselt on naised rooli taga pehmed ja rahulikud, mul on pisut rangem sõidustiil.

Teie tegevusvaldkonda ja hobisid arvestades, kas teid ümbritsevad enamasti mehed?

Jah, minu sõprade hulgas on vähe tüdrukuid, sest mulle ei paku huvi rääkida maniküürist või šoppamisest. Meeste seltskonnas tunnen ma end hoopis mugavamalt.

Tagid:
parandus, autoteenindus, automehaanik, Maria Romanova, Eesti, Tallinn

Peamised teemad