11:31 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Ühiskond
lühendatud link
11310

Uuest aastast tõuseb pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande hind seniselt 6,60 eurolt 7,70 euroni. Muudatus puudutab umbes 5000 sotsiaalkindlustusameti klienti.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojutoomise kuupäev jääb samaks, väljamaksmise periood on 5.-12. kuupäevani, teatab Sotsiaalkindlustusamet.

Sotsiaalkindlustusameti finantsjuhi Signe Uustali sõnul puudutab muudatus umbes 5000 sotsiaalkindlustusameti klienti, kes maksavad täna ise selle eest, et Omniva kirjakandja neile pensioni, toetuse või hüvitise koju tooks.

Riigikogu istungil keskenduti eakana hakkama saamisele >>

"Neid inimesi on küll aasta-aastalt vähemaks jäänud, umbes 97 protsenti meie klientidest saavad rahad pangakontole," ütles Uustal.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

"Hinnatõus ei ole kunagi hea uudis. Soovitame inimestel lasta hüvitised kanda pangakontodele, sellisel juhul ei pea saaja midagi maksma," rääkis Uustal ning lisas, et need inimesed, kes soovivad makseviisi muuta, saavad sellest ametile märku anda kuni 28. detsembrini.

Liikumistakistusega inimestele või neile, kes elavad hajaasustusalal ja kellele pangateenus on raskesti kättesaadav, viiakse pensionid, toetused ja hüvitised koju tasuta ka uuel aastal. Taotluse vorm on kättesaadav ameti koduleheküljel. (14.46 KB, PDF)

Hinnatõus puudutab ka umbes 600 Töötukassa klienti, kellele Omniva kirjakandja täna töövõimetoetuse koju viib. Töötukassa töövõimetoetuse osakonna juhataja Kai Sipp ütles, et kõiki teavitatakse hinnatõusust kirja teel ja antakse teada, millised on teised võimalused toetus kätte saada.

"Juhul, kui inimene ei soovi uue hinnaga kojukandega töövõimetoetust, tuleb esimesel võimalusel esitada töötukassale töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotlus," ütles ta.

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

"Selleks tuleb saata kas posti teel taotlus töötukassale, tulla endale sobivasse osakonda, et seal taotlus esitada või saata digitaalselt allkirjastatud taotlus e-posti teel," ütles Sipp ning lisas, et töövõimetoetuse makseviisi muutmise taotluse vorm on kättesaadav töötukassa kodulehel.

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ja linnaosa elanikud
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pensionite, toetuste ja hüvitiste kojukande teenust osutab Sotsiaalkindlustusametile ja Töötukassale Omniva. Teenuse senine hind 6.60 on kehtinud kaks aastat. Hinnatõusu põhjuseks on sularahakäitlemise kallinemine ning miinimumpalga tõus, mis mõjutab kojukandega seotud püsikulusid.

Küsimuste korral saab helistada Sotsiaalkindlustusameti infotelefonile 612 1360 või Töötukassa infotelefonile 15501.

Sotsiaalkindlustusamet maksis 5. oktoobril 79 370 inimesele üksi elava pensionäri toetust summas 9,13 miljon eurot. Toetus maksti välja koos oktoobri pensioniga, kas pangaülekandega või kojukandena, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobris.

"Üksi elava pensionäri toetust maksime me eelmine aasta esimest korda. Viisime siis ka toetuse saajate hulgas läbi küsitluse. Toona nägid saajad seda positiivse lisana oma sissetulekutesse, mis aitas osta näiteks enne talveperioodi küttepuid või teha mõni muu vajalik väljaminek," rääkis sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Merle Sumil-Laanemaa.

Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma >>

Tallinnas toimus sügisel seminar "Eesti vanemaealise – üksi või üksi jäetud?" Seminari korraldas sotsiaalministeeriumi juures tegutsev vanemaealiste poliitika komisjon, mille ülesanne on nõustada ministeeriumi vanemaealisi puudutavates küsimustes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinnas ministeeriumide ühishoones toimunud seminari eesmärk oli juhtida tähelepanu vanemaealiste üksindusele, sellega kaasnevatele probleemidele. Seminaril räägiti üksilduse seosest vananemisega ja sellest, kuidas kaasata vanemaealisi aktiivsesse ühiskonnaellu.

Üritusele olid kutsutud kohalike omavalitsuste juhid, sotsiaaltöötajad ja vanemaealiste organisatsioonide ja kogukonnaühenduste esindajad.

"Iseseisvad ja paremini toime tulevad inimesed on iga tugeva ühiskonna alus. Oluline on anda ka vanemaealistele võimalus eneseteostuseks," ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva seminaril.

Seminaril räägiti lähemalt, kuidas kaasata vanemaealisi aktiivsesse ühiskonnaellu. Minister Iva sõnul tunnevad vanemaealised end ühiskonna otsuste tegemisest pigem kõrvalejäetuna.

Samal teemal

Eesti pensionifondide tootlus on miinuses
Suur originaal - "Vjatka moemees" Viktor Kazantsev
Omavalitsused saavad tuge hooldekodude ehitamiseks
Tagid:
kojukanne, Sotsiaalkindlustusamet, hüvitis, toetus, pension

Peamised teemad