05:43 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ühiskond
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
52 0 0

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul langeb tõenäoliselt 2019. aastal Tallinnas müüdavate korterite arv ning uute pindade ostjatel tekib rohkem kauplemisruumi.

TALLINN, 20. detsember - Sputnik. Martin Vahteri kinnitusel on korterite hindasid viimastel aastatel oluliselt mõjutanud ehitushinna kasv, mis on aga nüüd seisma jäänud, mistõttu ka korterite maksumus järgmisel aastal oluliselt ei kasva, vahendas Pealinn.

"Seni oli Tallinna kinnisvaraturul pigem defitsiit ning palju kortereid osteti juba enne maja valmimist niiöelda paberil ära. Praegu on Tallinna uute korterite laojääk ehk müümata korterite arv ligi 3000, mis on sama palju kui uusi ühes aastas kokku müüakse," sõnas Vahter.

Eesti elamispinnad on Baltikumi kalleimad >>

"Kallimate, üle 300 000-euroste korterite osas on tekkinud jääk ning kiirelt need kaubaks ei lähe. See mõjutab arendusprojektide müügiedu ning kortermaja müüakse lõplikult välja alles aasta jooksul peale valmimist. Selline seis on normaalne ja terve ning natuke on jäme ots läinud ostjate poolele, kes saavad rohkem kaubelda," rääkis Vahter.

Soome pealinn Helsingi
© Sputnik / Михаил Фомичев

Martin Vahteri sõnul on juba vähenenud välja antud ehituslubade arv, mis näitab, et uusi elamuid tuleb peale vähem. "Ehitushind ning ka pangalaenu tingimused on nii karmiks läinud, et äriplaan ei anna enam välja ja jäädakse soodsamaid aegu ootama," ütles Vahter.

"Kui tavaliselt hinnad peale müügimahtude langust pigem kahanevad, siis järgmiseks aastaks seda prognoosida ei saa. Ka ei ole oodata hinnatõusu, sest rahvas ei saa hüppeliselt rikkamaks ega jaksa kallimalt osta," analüüsis Vahter.

"Korterimüüki mõjutab järjest enam ka uue noore generatsiooni pealetulek, kes ei taha veel niipea paikseks jääda ja pigem eelistavad üürida. Korteriostu iga nihkub kaugemale, noored tahavad seigelda ja maailma näha ega pane korteri sissemaksu kõrvale. Majasid ei vaata noored ammugi," ütles Vahter.

1Partneri juhi sõnul on laiem trend, et pigem ostavad eestlased kalli korteri, kui sama raha eest kaks korda suurema maja või ridaelamu.

"Seetõttu on eramud korteritega võrreldes soodsad ning majade hinnad jäävad ka järgmisel aastal samale tasemele," lisas Vahter.

Äsja valminud Balti riikide kinnisvaraturu ülevaatest selgub, et kolme Balti riigi võrdluses oli möödunud aastal elamu ja eluruumi ruutmeetri hind Eestis jätkuvalt kõige kõrgem, vahedas uudisteportaal Sputnik Eesti novembri lõpus.

Samuti tuli Eestis hoonestamata elamu- ja ärimaa ning metsamaa eest välja käia rohkem raha kui Lätis ja Leedus, teatab Maa-amet oma kodulehel.

"Analüüsi tulemused näitavad, et enamus kinnisvaraliikidest on Eestis kallim kui Lätis ja Leedus. Kui võrrelda keskmist brutokuupalka, mis on samuti kõrgeim Eestis, on siinne kinnisvara kõrgem hind mõistetav," ütles Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Johannes Nõupuu.

Tallinnas ehitatakse palju uusi kortereid ja soomlased ostavad ligi sada korterit aastas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu maikuus. Kinnisvarafirma Uus Maa osanik Mika Sucksdorff rääkis, et tehingute arv on aasta-aastalt kasvanud võrreldes varasema aastaga. Näiteks mullu veebruaris kasvas tehingute arv 7,5% võrreldes varasema aastaga.

Soomlased on välismaalastest kõige suuremad Tallinna korterite ostjad. Viimastel aastatel on ostud jäänud püsima saja korteri juures aastas ja umbes niipalju ka müüakse. Turul oli hinnapõhi 2009. aastal ja järgmisel aastal osteti lausa üle 200 korteri aastas.

Soomlased ostavad Tallinnas aktiivselt kinnisvara >>

Enamasti ostavad soomlased korteri investeerimiseks ja annavad kohe üürile. Üha enam soomlasi aga ostab korteri endale kasutamiseks, kas siis teiseks korteriks või püsivaks koduks. Tallinna kolitakse kas pensionipõlve veetma või seoses tööga.

Soomes aga väheneb kesise pakkumise tõttu korterite ostmine, aga suureneb üürimine. Näiteks Helsingis on korteri ostu-müügi tehingute arv langemas, samal ajal müügiperiood väheneb ja hind tõuseb.

Siim Kallas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Küll aga suureneb korterite üürimine – Helsingis elab juba ligi pool elanikest üüripinnal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Olukord on Soome jaoks uudne ja selle põhjuseks arvatakse olevat sobivate elamispindade pakkumise puudus. Kliendid ei leia omale sellist korterit, mida nad sooviksid.

Samas eestlased on ostnud Soomes viimastel aastatel rohkem kinnisvara kui teised välismaalased. Eestlasi võrreldakse Soomes juba soomerootslastega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel viitega Soome meediale.

Eestis on ütlemine, et unistada tuleb suurelt, siis unistused täituvad. Kuivõrd Eestis on võimalused ja sissetulekud väiksemad, siis on saanud Soomest paljude eestlaste jaoks just see koht, kus oma unistusi ellu viia.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Peamised teemad