03:01 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Ühiskond
lühendatud link
16530

Sellest, kuidas Venemaa pealinn jõuludeks ja aastavahetuseks muutub, Sputniku suures loos.

TALLINN, 20. detsember - Sputnik. Uut aastat võetakse Venemaal tavapäraselt vastu perekondlikus peolauas, kus süüakse kilogrammide viisi kartulisalatit. Viimased viis aastat on Moskva elanikud ja külalised aga uue aasta tulekut eelistanud tähistada tänavatel, mis pole ka üllatav, sest linn särab tuhandetes tuledes ja muutub tõeliselt vapustavaks.

Traditsioonid läbi aegade

Uusaasta Venemaal on üks peamisi tähtpäevi ja seda on tähistatud iidsetest aegadest. Tõsi, kuni 1700. aastani tähistati uue aasta saabumist alguses märtsis ja alates 15. sajandist 1. septembril. 

Esimene vene keiser Peeter I kehtestas uue ajaarvamise - Kristuse sünnist, mistõttu 7208. aastast "maailma loomisest" sai 1699. aasta. Peeter käskis uue aasta saabumist tähistada, nagu Euroopas, 1. jaanuaril, ehtida jõulupuid ja kaunistada Moskva peatänavaid. 

Nii sai ehitud kuusk kahe tähtpäeva - jõulude ja uusaasta sümboliks. Linlastel kästi uue tähtpäeva puhul üksteist õnnitleda, rakette lasta ja püsse paugutada. Punasel väljakul korraldati suur ilutulestik ja suurtükisaluut. Samal ajal tekkis ka traditsioon korraldada rahvapidusid ja maskeraade.

Pärast monarhia kukutamist 1917. aastal keelati jõulude, kui endise korra sümboli ja sellega ka uue aasta tähistamine ära. Kadus ka jõulupuude ehtimise ja linnatänavate kaunistamise komme.

Kuid armastatud pühad ja koos sellega ka jõulupuud ehted ja kaunistused taastati juba Stalini ajal 1935. aastal. 1947. aastast tehti 1. jaanuar töövabaks päevaks ja 1969.-1970. aastavahetusest alates õnnitleb riigipea inimesi uue aasta saabumise puhul.

С Новым годом! Москва, 1939 год
© Sputnik / Анатолий Гаранин
Moskva, 1939. a.

Nõukogude ajal ilmusid Moskvas detsembris tänavatele ehitud kuused, näärivanade, Lumivalgukeste ja lumememmede kujud ning vilkuvate tulukestega plakatid. Linnades korraldati kuuskede müüki ja uusaastaturge. NSV Liidu lagunemisega see traditsioon säilis - linna kaunistatakse endiselt aastavahetuseks ja jõulupühadeks. Viimastel aastatel on see aga toimunud juba konkreetse stsenaariumi alusel.

Новогодняя елка на площади 50-летия Октября (ныне Манежная площадь)
© Sputnik / Л. Носов
Nääripuu Oktoobri 50. aastapäeva väljakul (praegune Maneeži väljak)

2012. aastast on Venemaa pealinnas pööratud suurt tähelepanu avaliku linnaruumi loomisele, et kodanikud ja turistid end seal vastavalt rahvusvahelistele standarditele mugavalt tunneksid, rajatakse uusi demokraatlike kaupluste ja kohvikutega jalakäijate tänavaid. Väliskülalised räägivad üha sagedamini, et Moskva on hubasemaks muutunud. Seitse aastat on pealinnas tehtud ka ainulaadseid hoonete, sildade, ehitismälestiste arhitektuurilise ja kunstilise valgustusega valgusruume.

Kunst suures linnas

2012. aastal ilmusid Moskvasse uued jalakäijate tänavad - Kamergerski ja Stolešnikovi põiktänavad, Kuznetski Most ja Roždestvenka. Uus ühtne linnakujunduse kontseptsioon ilmus 2013.-2014. aastavahetusel. Moskva linnavalitsuse kultuuriameti tellimusel kaasati linna pühadeaegsesse kujundamisse tuntud Venemaa disaineri Artemi Lebedevi stuudio, mis töötas välja uusaastalogo, mustri, vinjetid, piirded ja piktogrammid. Linna pühadekujunduse lauseks sai "Talve parim linn" ("Лучший город зимы").

Участник праздничных мероприятий на Чистопрудном бульваре в Москве
© Sputnik / Евгения Новоженина
Pühadeüritustest osavõtjad Tšistoprudnõi puiesteel Moskvas

Uued jalakäijate alad, samuti puiesteed ja väljakud kaunistati uudsete dekoratiivsete elementide ja valguslahendusega. Kokku paigaldati Moskvas ligikaudu 12 000 vähese elektritarbimisega valgustusobjekti. Tänavatele ilmusid valguskompositsioonid "Tähistaevas" ja tuledega ehitud puud. Siis toimus ka esimene festival "Reis jõuluaega" tsüklist "Moskva aastaajad".

Tulede serpentiin

Järgmiseks, 2014.-2015. aastavahetuseks töötati pealinna kaunistamiseks välja temaatiline kontseptsioon "Tulede serpentiin". Jalakäijate peade kohale tekkisid originaalsed valguskujundid.

Зеркальная инсталляция на улице Большая Дмитровка в Москве
© Sputnik / Евгения Новоженина
Peegelvalguse installatsioon Moskvas Bolšaja Dmitrovka tänaval

Linnas seati üles tuhandeid jõulupuid, nii traditsioonilisi, kui ka uudse kujundusega kaasaegsetest materjalidest valmistatud jõulupuid. Peamised linnaväljakud - Smolenskaja, Zubovskaja, Paveletskaja, Serpuhhovskaja, Taganskaja ja teised - kaunistati samasuurte, kuid erinevalt disainitud jõulupuudega. Disaini valisid moskvalased ise linna netiportaalis "Aktiivne kodanik" ("Активный гражданин").

Новогодние инсталляции на Театральной площади в Москве
Владимир Астапкович
Uusaastainstallatsioon Moskvas Teatralnaja väljakul

Moskva traditsioonilised uusaasta ja jõulukaunistused täienesid 2015. aasta saabumisel vene kirjandusaastaga seotud temaatikaga.

Postmark

2015.-2016. aastavahetusel sai pealinna sümboliks postmark. Asi on selles, et tegelikult on postkaart ja postmark tihedalt seotud uusaasta- ja jõuluõnnitluste ja heade soovidega. Väljakutele, uutel avalikele aladele, jalakäijate tänavatele ilmusid ruumilise dekoratiivse disaini elemendid – suured jõuluehted ja lillekujulised valguspurskkaevud. Kõiki neid elemente ühendas "Uusaasta meeleolu" teema, mida sümboliseeris postmark.

Новогоднее оформление ГУМа
© Sputnik / Сергей Пятаков
GUMi uusaastakujundus

Samas stiilis kujundati ka Punasel väljakul asuv riigi tähtsam kaubamaja – GUM.

Sõprus Itaaliaga

2017. aasta saabumiseks kaunistati Moskva itaalia stiilis. Peamiseks motiiviks said itaalia kaunistused, 2017. aasta logo, mida kasutati ka linna valguskaunistustes. Võimud selgitasid oma valikut sellega, et Venemaa ja Itaalia kultuurid on ajalooliselt sarnased. Olulist rolli pealinna kujunduses mängisid valgustatud konstruktsioonid, näiteks suured kerad, kaared, valguspurskkaevud.

Открытие московского фестиваля Путешествие в Рождество
Владимир Астапкович
Festivali "Reis jõuluaega" avamine Moskvas

Festivali "Reis jõuluaega" raames loodud valguskujundus osutus eriti eredaks ja meeldejäävaks. Isegi moskvalased ise, kes on linna uusaastailuga juba harjunud, kõndisid tänavatel rõõmuga ja fotografeerisid üksteist uhke kujunduse taustal.

Kogu elu on teater

2017.-2018. aasta aastavahetuseks valiti teatrietemaatika. Seepärast ilmusid tänavatele teatrilavad, maskides figuurid, valguskulissid ja lehvikud. Linn muutus sõna otseses mõttes säravaks teatriks lahtise taeva all. Seoses festivaliga "Reis jõuluaega" suleti 31. detsembrist 3. jaanuarini Tverskaja, Mokhovaja ja Okhotnõi Rjadi tänavad.

Туристка среди новогодних декораций на Манежной площади
© Sputnik / Илья Питалев
Turist Manežnaja väljakul uusaastadekoratsioonide juures

Festivalil näidati erinevaid teatrietendusi. Külalised said maitsta tänavatoitu, pildistada end rajatiste taustal, laulda ja tantsida.

Universaalne varu

Kaugeltki kõik uusaastadekoratsioonid ei ole loodud konkreetseks aastavahetuseks, märkimisväärset osa neist kasutatakse korduvalt. "Linn on varunud piisavalt ruumilis-dekoratiivseid elemente, mis võimaldab tagada linnakaunistamise suhteliselt väikeste kuludega," selgitatakse Moskva Ühinenud Energiaettevõttes. Suurtest objektidest saab korduvalt kasutada valguskaari, mida võib näha Tveri ja Puškini väljakutel, samuti Revolutsiooni väljakul Kamergerski ja Gazetnõi põiktänavatel ja Novopuškinski väljakul. Eriti meeldib pealinna külalistele ja linnakodanikele valguskujundus "Tähistaevas" Bolšaja Dmitrovka ja Nikolskaja tänavatel ja tuledega ehitatud puud.

Прохожие ни улице Мясницкая в Москве, где установлены световые инсталляции в рамках Международного фестиваля Рождественский свет
© Sputnik / Владимир Астапкович
Rahvusvaheline festival “Jõuluvalgus” Moskvas

"Tegelikult saab enamust dekoratiivsetest elementidest, mida linna kaunistamisel kasutatakse, paigaldada uuesti või kasutada väikeste muutustega uutes unikaalsetes kompositsioonides," lisati Moskva Ühinenud Energiaettevõttes.

Igale maitsele

Moskvas korraldatakse uusaasta ja jõulupühade puhul kõikvõimalike üritusi ja laatasid. Manežnaja ja Punasel väljakul toimuvad laadad on juba traditsioonilised.

Продавщица леденцов на традиционной новогодней ГУМ-Ярмарке рядом с ГУМ-Катком на Красной площади в Москве
© Sputnik / Илья Питалев
Karamellide müüja GUMi kõrval peetaval traditsioonilisel uusaastaturul GUMi liuvälja lähedal Punasel väljakul Moskvas

Lisaks kauplemispaviljonidele on seal üsna palju meelelahutust, näiteks karussellid ja kiiged. Punasele väljakule tehakse ka liuväli.

Красная площадь в Москве. Слева - Государственный Исторический музей. Справа - ГУМ-каток, ГУМ и Казанский собор. На дальнем плане - здание гостиницы Москва (в настоящее время Four Seasons Hotel Moscow)
© Sputnik / Григорий Сысоев
Punane väljak Moskvas. Vasakul Riiklik ajaloomuuseum. Paremal GUMi liuväli, GUM ja Kaasani katedraal. Tagaplaanil hotelli "Moskva" hoone (hetkel "Four Seasons Hotel Moscow")

Jõuluturud ja laadad korraldatakse heakorrastatud jalakäijate tänavatel nagu Kuznetski sild. Ka linnaparkides on palju tegevust, näiteks Rahvamajanduse saavutuste näitusel, Sokolniki ja Gorki pargis on mitte ainult Moskva, vaid kogu Euroopa suurimad liuväljad.

Muutused linnapildis on kaasa aidanud Moskva populaarsuse suurenemisele nii kodu- kui ka välismaiste turistide hulgas. Paljud rändurid märgivad, et Venemaa pealinn on muutunud hubasemaks ja välismaalased valivad nüüd selle linna Euroopa teiste pealinnade kõrval järjest sagedamini uusaasta vastuvõtmise paigaks.

Samal teemal

Moskvas tähistatakse pidulikult Venemaa ristimise 1030. aastapäeva
Vladimir Putin tähistab rahvusliku ühtsuse päeva Moskvas
Moskva - Venemaa pealinn ja 2018. aasta jalgpalli MM-i korraldaja
Tagid:
jõulud, uus aasta, aastavahetus, Moskva, Venemaa

Peamised teemad