01:20 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Ühiskond
lühendatud link
4010

Iga-aastane kogemus on näidanud, et jõulude ja aastavahetuse ajal põgenevad kodust ilutulestikku kartvad lemmikloomad.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. "Pirita on peamiselt eraelamute piirkond. Paljudes kodudes elavad ka kassid ja koerad. Paraku pühade ajal panevad mitmed neist kodust plehku, sest on hirmunud ilutulestiku laskmisel tekkinud mürast," väljendas muret Pirita linnaosa vanem Alina Tubli, vahendab Pealinn.

Jõulutaimed ja kaunistused võivad väikelapsele ohtu kujutada >>

Linnaosavanema sõnul kasvab kodust põgenenud loomade arv ilutulestiku tõttu. "Mitmed loomakaitse organisatsioonid on korduvalt rõhutanud, et ilutulestik tekitab lemmikloomades hirmutunnet. Nende jaoks on ilutulestikust tingitav müra ebaloomulik ning kui tegemist on jätkuva müraga, siis looma soov ongi põgeneda," lisas Tubli.

Lemmiklooma kodust plehkupanemine on siiski välditav. "Oluline on kindlaks teha, et loom oleks siseruumis ning tal puuduks võimalus siseruumist välja jooksmiseks. Hea oleks, kui loom oleks toas inimeste seltsis, kuid samal ajal oleks tal võimalik peitu pugeda," ütles Tubli.

"Ja mida me linnaosa valitsuses ei väsi kordamast - kindlaks tuleb teha, et lemmikloom oleks kiibistatud ning kiip registrisse kantud. Hulkuvast või kaduma läinud loomast saab teatada telefonil 514 1431," lisas ta.

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) tuletas mullu detsembris loomapidajatele meelde, et jõuluaegse ülesöömise käigus jääb toitu küll üle, aga seda ei tohiks valimatult koertele sisse sööta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eestlastele on tavaks jõulupühade ajal korralikult süüa ja mõistagi hellitatakse ka omi lemmikuid rohkem, andes neile praest ülejäänud konte ja magusatki.

Jäta lemmikloom ilutulestiku ajaks tuppa >>

ELL soovitab tungivalt seda mitte teha, sest kontide söömine võib tekitada sooleummistusi, mida on võimalik vaid kirurgiliselt sekkudes ravida. Hilinenud ravi on lemmiku tervisele väga ohtlik ja võib lõppeda ka surmaga.

Iga loomaomanik teab, et aastalõpuga kaasnev ilutulestiku õhkulaskmine mõjub loomadele hirmutavalt. Eesti loomakaitse seltsi kommunikatsioonijuhi Eliisa Metsoja sõnul hirmutab loomi pigem just kõva heli ehk ilutulestikuga kaasvev pauk, valgussähvatused on vähem hirmutavad, vahendas uduisetportaal Sputnik Eesti mulle detsembris.

"Koerte puhul on müra üks levinumaid käitumishäirete põhjustajaid," ütles Metsoja. Ta lisas, et umbes pooltes koertes tekitab müra hirmu.

Sellegipoolest tunnevad ebaloomuliku müra ees hirmu kõik loomad, sest nad ei ole sellega harjunud. Tavalisem reageering loomadel on müra eest põgeneda.

Peamised teemad