12:29 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Ühiskond
lühendatud link
6310

Eesti moeajakirja "Siluett" endine ajakirjanik pajatas, mispärast naislugejad saatsid toimetusse alastifotosid ja kuidas "kolmas silm" häiris Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi.

ТАLLINN, 24. detsember — Sputnik, Timur Selivanov. Vene keeles ilmus kirjanik Maimu Bergi romaan "Moemaja", mis jutustab Eesti moeajakirjast "Siluett". Viisteist aastat oma elust pühendas Berg tööle "Eesti NSV kõige vabameelsemas ajakirjas", nagu ta seda uhkustundega nimetab.

Romaan ilmus Eestis juba 2012. aastal, Venemaa lugejateni aga jõudis see 2018. aastal tänu kirjastusele KPD.

© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Vene keeles ilmus kirjanik Maimu Bergi romaan "Moemaja"

Kolmas silm

"Siluett" asutati "sulaajastu" lainel 1957. aastal. Siis loodi igas liiduvabariigis oma moeajakiri, moemaja ja moedemonstratsioonid. Tänu lääne lähedusele olid Eesti toimetusele kättesaadavad kõige värskemad välismaised ajakirjad.

На страницах журнала Силуэт было много рисунков
© Фото : Eesti Rahva Muuseum
Kalliduse ja viletsa trükikvaliteedi tõttu ei saanud ajakirja ainult fotodest kokku seada, nende asemele tuli panna joonistused

Tallinna toodi eraviisiliselt ajakirju Vogue ja Harper's Bazaar, need toodi bukinistide kätte ning ajakirjanikud ostsid neid sealt kokku. "Siluetis" oli võimalik ümber trükkida lääneliku glamuuri "kodanlikke" kombeid, kuid seda ainult nende kritiseerimise saatel, ent lugejad olid sellegi eest tänulikud.

Esimesed teksapüksid olid mõeldud meremeestele >>

"Meil oli raske isegi paberit saada, selle järele tuli sõita Sõktõvkari. Kalliduse ja viletsa trükikvaliteedi tõttu ei saanud ajakirja ainult fotodest kokku seada, nende asemele tuli panna joonistused. Tänapäevastes ajakirjades räägitakse sellest, kuidas oma garderoob kauplustest saadaolevetest esemetest kokku sättida, kuid tol ajal ei olnud kauplustes ju midagi!" nentis Berg.

Писательница Майму Берг (слева) раздает автографы во время презентации своей книги Дом моды на 20-й Международной ярмарке интеллектуальной литературы Non/fiction №20 в Центральном доме художника в Москве
© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Vene keeles ilmus kirjanik Maimu Bergi romaan "Moemaja"

Ideoloogia ei sekkunud "Silueti" tegevusse küll sageli, kuid tegi seda kurioosselt. Näiteks ükskord kujutas ajakirja kunstnik modellil ehtena Malta risti. Sellepärast kutsuti peatoimetaja partei keskkomiteesse vaibale.

Teisel korral asetasid ajakirjanikud mannekeenile laubale ehteks klaassilma. Õnnetuseks oli toonasel Eesti NSV Ülemnõukogu esimehel Artur Vaderil samuti üks silm klaasist. Ja jälle tuli peatoimetajal minna vabandust paluma.

Hiina moodide võidukäik

Raamatu esitlustetel on kirjanik tunnistanud, et kõige menukam rubriik ajakirjas oli kirjaderubriik. Berg selgitab seda romaanis nii:

"Tola ajal olid biograafiliste teoste valik raamatupoodide riiuleil väga kasin, raamatud steriilsed, kirjutatud kõigi tolleaegsete kaanonite kohaselt. Sel taustal kujutasid lihtsurelike argised asjatoimetused, igapäevased olmeküsimused ja murekesed endast vägagi paeluvat lugemist."

Страницы журнала Силуэт
© Фото : Eesti Rahva Muuseum
"Eesti NSV kõige vabameelsem ajakirI"

Raamatuesitluste külalised toetasid traditsiooni ja küsisid endiselt "Silueti" ajakirjanikult tema arvamust Hiina moodide võidukäigust Moskvas. Kirjanik vastas:

"Teie küsimus tuletas mulle meelde asjalood Soome turistidega 1990. aastate algul. Nad tulid meile jubedates spordidressides. Ma mainisin seda probleemi Soome ajakirjanduses ja sain siis soomlastelt tohutu hulga kirju stiilis "Mida sina, vene siga, moest üldse tead!" Ma mõtlesin, et mitte kunagi enam ei suuda ma Soome sõita... Õnneks on nüüdsed Soome turistid, kes Tallinnas käivad, moekalt riides ja dressistiili unustanud. Võib-olla on siin natuke ka minu käsi mängus."

Romantism Falli lossis >>

Ajakirja lugejad mitte ainult ei jaganud toimetusega oma lugusid, vaid palusid ka saata moerõivaste lõikelehti ja isegi end tööle vormistada. Üle kogu riigi saabus "Siluetti" kirju fotodega, mõnikord koguni alastifotodega. Muide, mannekeene leidis väljaanne omal käel, vahel lihtsalt tänavalt – nähti kauneid naisi ja kutsuti neid ajakirja jaoks pildistamisele.

1 / 3
© Фото : Eesti Rahva Muuseum
"Eesti NSV kõige vabameelsem ajakiri"

Kõigist vahejuhtumitest ja sekeldustest hoolimata meenutab Berg "Siluetti" sooja südamega: "Need olid imeilusad aastad. Kaheksakümnendate aastate lõpul ütlesime üksteisele: "Meil on siin niisugune paradiis, et see peab küll lõppema katastroofiga." Kas lugeda seda katastroofiks või mitte, aga varsti meie ajakiri suleti ja asemele tulid glamuursed lääne väljaanded."

Samal teemal

Noodid teel: pianist Tanel Joamets annab kontserte üle Venemaa
Eesti – Peterburi: millised projektid lähimatel aastatel teoks saavad
Eksklusiivintervjuu Uku Suvistega: minust sai laulja tänu emale
Uku Suviste võidab enesekindlalt vene publiku südameid
Tagid:
NSV Liit, Venemaa, Eesti, ühiskond, mood

Peamised teemad