15:37 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Ühiskond
lühendatud link
48 0 0

Välisminister Jeremy Hunt palus koostada sõltumatu, kogu maailma hõlmav ülevaade kõigist rahvustest kristlaste tagakiusamise teemal kinnituste taustal ebapiisavatest meetmetest ligi 200 miljoni kristlase kaitseks, keda tänapäeval ähvardab tagakiusamine.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Kristlikud rühmitused kinnitavad, et 2018. aastal on tapetud vähemalt kolm tuhat kristlast, mida on kaks korda enam kui möödunud aastal, vahendas portaal Inosmi Briti väljaande The Guardian.

Tööd ennekuulmatu ülevaate kallal välisministeeriumi tarbeks juhatab Truro peapiiskop, Tema Pühadus Philip Mounstephen, kes jagab ühtlasi soovitusi selle kohta, milliseid samme võib valitsus ette võtta, et paremini toetada neid, keda ähvardab oht. Ülevaade puudutab nimelt kristlasi, aga mitte usuvähemusi tervikuna, mis peegeldab välisministri vaatenurka, mis leiab, et riiklikke ressursse niisuguse ülevaate tarvis eraldada on seaduslik, kuna kristlus on Suurbritannias põhiliseks usundiks.

Британская полиция
© Sputnik / Алекс Макнотон

Aruanne peab saama esitatud lihavõtteks.

Demokraatia kaotab kontakti tegelikkusega>>

Hunt leiab, et kristlaste tagakiusamise tugevnemine teatud riikides kajastab sageli märksa ulatuslikumat suundumust. Kristlikud rühmitused kinnitavad, et 2018. aastal tapeti vähemalt kolm tuhat kristlast, mida on kaks korda rohkem kui eelmisel aastal.

See abinõu võeti rakendada, kuna valitsus saab jätkuvalt etteheiteid selle eest, et ta ei paku varjupaika Pakistani kristlannale Asia Bibile, kes on jumalateotuses süüdistatuna veetnud kaheksa aastat surmamõistetute kambris ja viibib seniajani, ligi kaks kuud sestpeale, kui kohtuotsus Ülemkohtu poolt tühistati, vahi all.

Bibit, kes varem töötas põllumajanduse vallas, hoitakse nüüd valvealuses majas, kuna Pakistani võimud ütlevad, et vabaduses kipuvad islamiäärmuslased tema elu kallale. Tema mees ja lapsed on samuti peidus.
Bibi advokaat, sugulased ja kaitsjad on esitanud palve võimaldada tema perekonnale varjupaika mõnes Euroopa või Põhja-Ameerika riigis. Mitu riiki on teatanud oma valmisolekust nad vastu võtta, kuid midagi konkreetset pole ometigi ära tehtud.

Läinud kuul oli Theresa May sunnitud ümber lükkama teated sellest, et ta on perekonna varjupaigataotluse tagasi lükanud kartusest, et see võib tekitada pingeid suhetes Suurbritannia moslemitega.

Peaminister ütles parlamendisaadikutele, et valitsus töötab koos teiste riikidega lahenduse kallal, ent Pakistaniga peetud läbirääkimisi avalikustada ei ole Bibi huvides.

Rahvusvahelised lennufirmad asusid laupäeval täitma USA presidendi Donald Trumpi määrust piirata seitsme moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Kristlasi kiusatakse USA-s ja Euroopas usutunnistuse pärast taga>>

"Sellele kaasusele võib läheneda kahel viisil. Võib lihtsalt välja minna ja öelda midagi näitamaks, et Suurbritannia tegeleb selle küsimusega, või siis saame küsida, mis on Asia Bibile parem. Me töötame koos teiste rahvusvahelise kogukonna liikmete ja Pakistani valitsusega, et kindla peale saavutada meie peamine eesmärk – Asia Bibi ja tema perekonna turvalisus."

Riikides, kus kristlasi kõige enamal määral taga kiusatakse, organisatsiooni Avatud Uksed poolt korraldatud iga-aastase küsitluse kohaselt asetus selles edetabelis esikohale Põhja-Korea, edestades Afganistani, Somaaliat, Sudaani ja Pakistani. Iraak, Jeemen, Iraan, Saudi Araabia, Egiptus, Nigeeria, Liibüa ja India - riigid, kus Suurbritannia pretendeerib oma poliitilisele mõjule – kuuluvad esimese kahekümne hulka, mis toonitab, kuivõrd peenetundeliseks võib see uurimus osutuda, kui sellele järgnevad vabandused.
Hongkongis olid kristlased sunnitud kirikusse minema mustas protesti märgiks tagakiusamise vastu, mida kristlased Hiina riigi poolt tunda saavad.

Egiptuse mošeerünnakus hukkunute arv tõusis 305-ni>>

Hunti ametnikud ütlesid, et ta tahab kasutada ülevaadet selleks, et käsitleda teatud keerulisi küsimusi ja ambitsioonikaid poliitilisi soovitusi välja pakkuda. Suurbritannia on juba kaitsmas kogu maailma vähemusi, kaasa arvatud Jehoova tunnistajaid (Venemaal keelatud organisatsioon – toim.) ja jeziide, ning välisminister soovib, et kristlased saaksid samal tasemel tuge.

Hunt lausus: "Suurbritannia võitleb juba ammu rahvusvahelise usuvabaduse eest, ka peaminister rõhutas meie ülemaailmset juhtrolli selles küsimuses, kui määras minu hiilgava ametivenna lord Ahmadi ametisse oma erisaadikuna usu- ja veendumustevabaduse küsimustes. Kristlaste tagakiusamine osutub sageli ettevalmistavaks sammuks ka kõigi teiste vähemuste tagakiusamisele."

Ta lisas, et Suurbritannia saab ja peab enamal määral reageerima kogu maailma erinevates ilmanurkades taga kiustavate kristlaste õnnetule olukorrale.

Relvastatud mehed ründasid Egiptuses kristlaste busse>>

Ahmad ütles: "See küsimus tekitab minus sügava resonantsi: 70 aastat tagasi Indias toimunud lõhenemise ajal tuli minu perekonnal oma kodutared ja töö ainult oma usu pärast maha jätta. 70 aastat hiljem süveneb tagakiusamine üle kogu maailma. Meie valitsus omistav prioriteetse tähenduse usutunnistuse ja veendumuste vabadusele, ja analüüs, millest me täna teada andsime, võimaldab meil kokku seada objektiivne hinnang Suurbritannia toetuse kohta kõige haavatavamatele kristlastele üle kogu maailma.
Me püüame aru saada, milliseid samme saaks veel ette võtta, et lõpetada see vägivald, mis on saavutanud kohutava taseme ja nõudis mineval aastal ohvriks kolme tuhande kristlase elu, kes oma usu tõttu tapeti. Minu kindla veendumuse kohaselt tuleb mitte ainult tagakiusatute eest seista, vaid ka kaitsta ja tugevdada seda põhjapanevat inimõigust."

Seoses kasvava raevuga kristlikes kogukondades kõneles paavst oma pöördumises rahva poole uuest "märterluse ajastust", mis meenutab varakristluse aastaid, mil Rooma riik korraldas usklike tagakiusamisi ja hukkas neid.

"Tundub, et Rooma impeeriumi julmad tagakiusamised ei ole veel lõppenud," lausus Franciscus. "Ikka-jälle sünnib kusagil uus Nero, et inimesi ainuüksi nende Kristusesse uskumise pärast taga kiusata.
Arvukad sajatused, nii vanad kui uued, elavad edasi, toitudes vihast ja vaenulikkusest Kristuse, tema kiriku ja usklike vastu."

Tagid:
tagakiusamine, kristlased, Jeremy Hunt

Peamised teemad