20:01 19. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Tööd alustab üleriigiline kriisiabi telefon, illustreeriv foto

Tööd alustab üleriigiline kriisiabi telefon

CC0 / breakingpic
Ühiskond
lühendatud link
51 0 0

1. jaanuarist alustab tööd ööpäevaringne ohvriabi kriisitelefon, mida tänavu katsetati Pärnus.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Eesmärk on anda abivajajale kohest emotsionaalset tuge ja julgustada võtma kontakti teiste abistavate süsteemidega – ohvriabi töötajaga, naiste tugikeskusega, kohaliku omavalitsusega või perearstiga, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Kriisiabi telefoni number on alates 1. jaanuarist 116 006. 

Ühtlasi hakkab alates uue aasta teisest poolest perearsti nõuandetelefonilt 1220 saama isikustatud nõu. Kui praegu on telefoninõuanne anonüümne, siis alates 2019. aasta 1. augustist tekib nõu andval perearstil võimalus näha inimese nõusolekul ka tema terviseandmeid – tehtud analüüse, määratud ravimeid ja põetud haigusi ning seeläbi täpsemat nõu anda.

Koduvägivalla juhtumeid on pühade ajal üha vähem >>

Sotsiaalministeeriumi kinnitusel võimaldab see saada nõuandetelefonil tulevikus ka näiteks lühiajalist retseptipikendust juba väljakirjutatud ravimitele.

Pärnus katsetati uut perevägivalla vähendamise meetodit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu detsembris.

Siseminister Andres Anvelt rõhutas, et tegemist on täiesti uue lähenemisega lähisuhtevägivallaga tegelemisel, teatab Siseministeerium.

"See on nagu nuputelefonilt nutitelefonile üleminek. Oleme teinud palju – olukord on ühiskonnas teadvustatud, loodud õiguslikud meetmed ja ohvritele turvapaigad. Aga oleme jätnud tähelepanuta selle, et oleme niigi nõrgema poole ehk ohvri viinud veel nõrgemasse positsiooni, eemaldades ta kodust," ütles siseminister.

Anvelt märkis, et eksivad need, kes lähisuhtevägivalda pere siseasjaks peavad.

Politseid usaldavad Baltimaades enim Eesti elanikud, vähim aga lätlased >>

"Vägivaldsed lähisuhted on väärastunud suhtekommunikatsioon, mille lapsed endaga ellu kaasa võtavad. See tekitab vägivallaringi, mis avaldub koolis, tänaval, mõjutab meie lapsi ja võib pimedas kangialuses sõna otseses mõttes meile vastu vahtimist anda," rääkis Anvelt.

Sel aastal on 10 kuuga registreeritud rohkem lähisuhtevägivalla kuritegusid kui mullu terve aasta peale kokku. Selle on tinginud inimeste teadlikkuse tõus ja ametkondade tõhusam koostöö, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembrikuu lõpus.

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Krista Aas selgitas, et lähisuhtevägivalla juhtumite arvu kasv ei tähenda, et meil oleks lähisuhtevägivalda rohkem, vaid viitab inimeste teadlikkuse tõusule ja ametkondade järjest terviklikumale juhtumite lahendamisele.

"Oleme ühiskonnas hakanud koduseinte vahel toimuvast vägivallast palju rohkem ja julgemalt rääkima. Kusjuures aina sagedamini märkavad ja annavad meile teada naabrid, töökaaslased ja tuttavad," rääkis Aas.

Samal teemal

Naiste tugikeskus: Reinsalu peab tagasi astuma
Kampaania kutsub üles märkama seksuaalvägivallale viitavaid ohumärke
Lähisuhtevägivalla sagedus näitab teadlikkuse taset
Tagid:
ohver, ühiskond, kriis, Eesti, Pärnu, vägivald

Peamised teemad