18:46 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Ühiskond
lühendatud link
29 0 0

Eestlased tähistavad pidulikke sündmusi aina rohkem rakettide saatel. Iga aasta viimases kvartalis levivad meedias uudised õnnetuste kohta, mille on põhjustanud pürotehnika.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Enamjaolt tekib õnnetusi just vale asukoha valiku, liiga varajase plahvatuse või teadmatuse tõttu, vahendab Pealinn

Sageli ei valita ohutut asukohta, näiteks lastakse rakette kortermajade vahetus läheduses. See võib aga kaasa tuua purunenud aknaid või hoopis kahjustusi seintel, samuti tuleb ette õnnetusi rõdudel.

Ilutulestik jõuab Eestisse Hiinast >>

"Ka eramajade puhul tuleb ette kahjusid, näiteks läheb rakett vales suunas lendu ja rikub maja terrassi või maandub hoopis kõrvalhoones või garaažis," lisab IIZI kodukindlustuse tootejuht Gertu Karbus.

Kui pürotehnika õnnetus on ettenägematu ning jälgitakse kõiki ohutusnõuded, siis on see hüvitatav kodukindlustuse alusel, kui oli valitud koguriski kindlustuskaitse.

"Juhul, kui selgub, et ohutusnõuded ei ole jälgitud, näiteks lastakse raketid õhku kohe maja kõrvalt, võib kindlustus hüvitist vähendada," paneb Karbus südamele.

Ette tuleb ka olukordi, mil saluut leiab tee hoopis naabrite juurde. "Sellisel juhul on kasu vastutuskindlustuse lisakaitsest, mis hüvitab Sinu tõttu naabrile tekitatud kahjud," kommenteerib IIZI kodukindlustuse tootejuht.

Raketid võivad põhjustada kahju ka inimestele endile, mille tagajärjed võivad olla väga kurvad. Sellisel juhul on hea kui oled eraisiku vastutuskindlustuse sõlminud, mis kannatanule kahjud korvab.

Enamjaolt tekib õnnetusi just vale asukoha valiku, liiga varajase plahvatuse või teadmatuse tõttu.

"Kindlasti tuleks ohutuks vaatemänguks lugeda läbi kasutusjuhend," kommenteerib Karbus.

Statistikaameti andmetel imporditi 2016. aastal Eestisse 1 miljoni euro eest ilutulestikutooteid. Nende peamine sissetoomise aeg on aasta viimane kvartal ja päritoluriik Hiina, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. 

2016. aastal tuli 92% kogu imporditud ilutulestikust Hiinast, viis aastat varem 100%. Viimastel aastatel on kaupa toodud ka Saksamaalt (5%) ja Itaaliast (2%).

2016. aasta toodi koguseliselt Eestisse 408 tonni ilutulestikutooteid. Hiinast sisse toodava ilutulestiku kilo hind on läbi aegade olnud ca 2 eurot ja Euroopast toodul ligi 30 eurot. Ilutulestikutoodete peamine sissetoomise periood on II poolaasta ja enim just aasta viimane kvartal.

Õnnetuste vältimiseks pürotehnika kasutamisel uusaastaööl tutvustas Sputnik Eesti, kuidas õigesti ja ohutult ilutulestikku teha. 

Pürotehnika kasutamise reeglitesse ei tohi suhtuda hooletult — isegi süütuna tunduv säraküünal võib põhjustada tõsiseid põletusi.

Ka Tehniline Järelevalve Amet on kirja pannud reeglid, kuidas pürotehnilisi tooteid kasutada.

Pürotehnika kasutamise meelespea

  1. Loe läbi kasutusjuhend ja järgi seda.
  2. Vali ohutu ja sobilik asukoht ning ära hoia raketti käes. Veendu, et läheduses ei ole pealtvaatajaid, sõidukeid ja ka hooneid.
  3. Raketiga võiks tegeleda üks isik, teised peaksid viibima ohutus kauguses.
  4. Ära kasuta defektset toodet.
  5. Ära kasuta tooteid alkoholijoobes või kui Sa ei ole piisavalt vana.

Samal teemal

Ilutulestik jõuab Eestisse Hiinast
Naaber leidis oma aiast purjus ilutulestikulaskja sõrme
Tarbijakaitseamet: õnnetuste ära hoidmiseks järgi pürotehnika kasutamisel ohutusnõudeid
Pürotehnilisi tooteid ära osta turult, sotsiaalmeediast ega inimestelt tänavalt
Jäta lemmikloom ilutulestiku ajaks tuppa

Peamised teemad