07:13 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Ühiskond
lühendatud link
28 0 0

Kuuse ise metsast toomise traditsiooni hoitakse endiselt elus. Lõppenud pühade ajal toodi riigimetsast 9700 jõulukuuske. Enamik makseid sooritati mobiili vahendusel.

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. RMK peametsaülema Andres Sepa sõnul on sobiva jõulukuuse otsimine RMK äpi abil lihtne ja avastamisrõõmu pakkuv võimalus, seisab RMK kodulehel

"Sel aastal oli jõuluaegne ilm nagu filmis ja kõik riigimetsas jõulukuuse järel käijad said erilise valge metsa elamuse osaliseks," ütles Sepp. 

"Pere ja sõprade ühiste metsaskäikudega pühade eel ja ajal saab võtta ka aega pikemateks jalutuskäikudeks ja tõdeda, et Eesti metsal läheb hästi," rääkis Sepp.

Lase kuuseke tuppa >>

"Jõulukuuse toomine metsast on ilus traditsioon ja RMK pakub kindlasti võimalust tuua jõulupuu riigimetsast ka tulevaste jõulude ajal," lisas ta. 

Kuuse toomise võimalus riigimetsast avanes detsembri alguses ja siis jõudsid ka esimesed jõulupuud kodudesse. Üle poolte kuuskedest toodi metsast aga nädal enne jõulupühi ja lumiste pühade ajal.

Kõige rohkem osteti 1-2-meetriseid kuuski, mis moodustasid enam kui poole ostetud kuuskedest. Ligi 80% kuuseostudest tehti mobiilimaksega.

Igal aastal viib RMK jõulukuuski kingituseks asenduskodudele üle Eesti. Sel aastal viisid RMK töötajad asenduskodudesse ligi 50 kuuske.

Kuuse toomine riigimetsast on üles ehitatud usaldusele, ent metsaskäijaid kontrollivad Keskkonnainspektsiooni ja RMK töötajad.

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõuniku Leili Tuule sõnul ei tuvastanud Keskkonnainspektsiooni inspektorid detsembris metsas kontrollkäike tehes ka tänavu rikkumisi.

Riigimetsast toodi pühadeks üle 10 000 jõulukuuse >>

Jõulupuu viiakse traditsiooni kohaselt toast välja 6. jaanuaril, kolmekuninga päeval. Selleks, et kuusk leiaks väärika tee ka pärast kodu kaunistamist, on suuremad linnad organiseerinud kuuskede kogumispunktid, kuhu saab kuuski tasuta ära anda.

RMK pakub riigimetsast kuusetoomise võimalust alates aastast 2008. Eelmisel aastal toodi riigimetsast samuti ligi 10 000 kuuske.

Jõulukuuski tohib raiuda vaid sealt, kus neil ei ole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, liinide ja vana metsa alt.

Õige kuusekoha leidmine ja selle eest tasumine on tehtud lihtsaks RMK kodulehel oleva kaardi ning RMK mobiilirakenduse abil. Mobiilirakendus näitab, kus asub riigimets, võimaldab tuvastada oma asukoha ja sobiva jõulukuuse eest tasuda.

RMK ehk Riigimetsa Majandamise Keskuse hoole all on ligikaudu 30% kogu Eestimaast, seal asub 45% Eesti metsadest. RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja.

RMK kasvatab metsa, hoiab loodusväärtusi, teenib riigile metsa majandades tulu, loob looduses liikumise võimalusi ja jagab loodusharidust.

Tallinna linnosade valitsused on korraldanud jõulukuuskede kogumise selleks spetsiaalselt paigaldatud ja vastavalt tähistatud konteineritesse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Tuleskulptuurideks toodud jõulupuid oli mullu nii palju, et nad said taas tuleskulptuurideks. Esimene kuuskedest tuleshow toimus Lasnamäel: värvikas ja kaasakiskuv Tuleskulptuuride show, kus tulekunstnikud Henry Timusk ja Margus Kontus lõid vanadest jõulukuuskedest, puidust ja põhust lummava skulptuuridest Tallinna ehitamise loo.

Сухие елки горели очень быстро
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lasnamäe kuuskedest sai vägeva tuleshow

Jõulupühad olid päästjate jaoks rahulikud ning möödusid tõsisemate päästesündmusteta. Kogu riigis oli 24.-25. detsembril kokku 17 tulekahjudega seotud päästesündmust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kokku reageerisid päästjad 44 väljakutsele, mille seas olid lisaks tulekahjudele liiklusõnnetused ning abi osutamine kiirabile ja politseile.

Aastavahetus tõi kiirabile ja päästjatele palju tööd >>

Aastavahetus tõi aga kiirabile ja päästjatele palju tööd. Üle Eesti said kiirabiüksused 1051 väljakutset, millest Tallinnast oli 316. Päästjad said aastavahetusel üle 100 väljakutse.

Samal teemal

Koduvägivalla juhtumeid on pühade ajal üha vähem
Jõuluaegse Tallinna imelised vitriinid
Inimesed eelistavad jõulupeo asemel preemiat
Jõulupühad möödusid rahulikult ning suuremate sündmusteta
Tagid:
traditsioon, ühiskond, kuusk, jõulukuusk, RMK

Peamised teemad