15:33 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Helsinki kesklinn

Soomlased pole rahul asutuste uute ingliskeelsete nimedega

© Sputnik / Михаил Фомичев
Ühiskond
lühendatud link
6410

Mõningate valitsusasutuste uued inglisekeelsed nimed on avalikkuse seas pahameelt tekitanud. Nõutakse võõrkeele valitsusorganisatsioonides kasutamise seaduslikkuse uurimist, teatas parlamendi ombudsman Petri Jääskeläinen esmaspäeval oma veebisaidil.

TALLINN, 7. jaanuar – Sputnik.  Varem selgus, et alates 1. jaanuarist nimetati mitmed Soome valitsusasutused ümber või muudeti nende struktuuri. Näiteks moodustati transpordi- ja sideministeerium inglise keele nimega Traficom senise soomekeelse Liikenne-ja Viestintävirasto asemel.  

"Mõnede transpordiametite ümbernimetamine saadetakse parlamendi ombudsmani juurde. Probleem on selles, et tavapäraste soomekeelsete nimetuste asemel on riigiasutustele pandud keerulised ingliskeelsed nimed," - öeldakse avalduses.

Ombudsman peab andma hinnangu, kas nimevahetused on õigusaktidega kooskõlas.

Transpordi- ja sideministeeriumis märgiti siiski, et inglise nimed valiti asutuste tegevuse rahvusvahelise iseloomu tõttu ja et paljudes teisteski riikides, kasutatakse näiteks laevanduse ja lennunduse valdkonnas sarnaseid ingliskeelseid nimetusi.

Ministeerium rõhutas, et kodanikke teenindatakse endiselt vaid soome ja rootsi keeles, teatab riigi televisiooni- ja raadioettevõte YLE.

Varem teatati, et soome keele riiklik komisjon väljendas muret riigikeelte staatuse pärast - keele kasutusala väheneb pidevalt - seda peamiselt inglise keele kasutamise laienemise tõttu ühiskonnas.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Soome president Sauli Niinistö vana aasta lõpul oma kodanike poole pöördudes valusatest teemadest - pagulastest, demokraatia kriisist, Euroopa vananenud väärtustest ja mõistagi Venemaast. 

Kõik lootused on naabritel: Soome sünnitushaigla võivad sulgemisest päästa venelannad >>

"Euroopa on kõige demokraatlikum, võrdõiguslikum ja vabam piirkond maailmas. Nüüd on ta aga lõhestatud vaidluste poolt omaenda väärtuste üle. Kui parim osa maailmast hakkab üha enam meenutama kaost, siis on prognoos kogu ülejäänud maailma osas veelgi süngem," ütles ta.

Samal teemal

Soome lotofirmalt raha varastamises kahtlustatav tabati Tallinnas
Niinistö hoiatas oma uusaastakõnes soomlasi muutustest halvema suunas
Tagid:
riigikeel, inglise keel, Soome, emakeel

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  11
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  16
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  26