09:44 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Ühiskond
lühendatud link
7222

Natsionalistlikud riigijuhid nõrgestavad maailma multilateraalse diplomaatia süsteemi, hoiatas paavst Franciscus pöördumises Püha Tooli juurde lähetatud suursaadikutele.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Paavst taunis "natsionalistlike tendentside esilekerkimist, mis on vastuolus rahvusvaheliste organisatsioonide ülesandega olla dialoogi ja riikidevaheliste suhete toimumispaigaks", vahendas Pealinn viitega BNSle.

Kirikupea rõhutas "multilateraalse süsteemi võimetust pakkuda tõhusaid lahendusi paljudele lahendamata olukordadele ja konfliktidele".

Populistlike ja natsionalistlike liidrite võimuletulek peegeldab seda, mis juhtus kahe maailmasõja vahel, kui ÜRO eelkäija Rahvasteliit ei suutnud konflikti ära hoida, ütles paavst.

"Nende impulsside uus esiletõus nõrgestab multilateraalset süsteemi ja selle tulemuseks on usaldamatus, usalduskriis rahvusvahelises poliitikas ning maailma riikidepere kõige haavatavamate riikide pidev marginaliseerumine," lisas Franciscus.

Rooma paavst Franciscus külastas Eestit mullu 25. septembril oma ringsõidul mööda Baltimaid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Paavst pöördus oma Baltikumi-visiidi eel Leedu, Läti ja Eesti elanike poole, teatades, et kavatseb kõige muu kõrval avaldada austust nende mälestusele, kes on andnud oma elu Balti vabariikide vabaduse eest.

Oma videopöördumises Baltimaade elanike poole märkis Rooma paavst Franciscus, et tema visiit saab teoks Balti vabariikide iseseisvuse sajandal aastapäeval. Seetõttu kavatseb ta austada kõigi nende mälestust, "kelle ohvrid möödanikus tegid võimalikuks meie päevade vabaduse".

"Vabadus, nagu me teame, on varandus, mida tuleb hoolega hoida ja hinnalise pärandusena tulevastele põlvedele edasi anda," ütles paavst Franciscus.

Paavst Franciscus hoiatas antisemitismi tõusu eest

Leedus hoiatas katoliku kiriku pea antisemitismi tõusu eest. Leedus mälestatakse 23. septembril Vilniuse geto hävitamist ja selle asunike tapmist. Franciscus pidas Leedu genotsiidi mälestuspäeval Kaunases missa.

Paavst hoiatas domineerimise ja enese teiste üle tähtsustamise hävitusliku kiusatuse eest.

"Õigel ajal tuleb tabada selle tapva suhtumise uued seemned, kõik selle õrnad jäljed, mis võivad põlvkondade südamed rikkuda," ütles Franciscus.

Paavsti rahusõnum keskendus pagulaskriisile

Ülemaailmse rahupalvepäeva puhul, 1. jaanuaril 2018. aastal avaldas Paavst Franciscus oma läkituse, milles palus toetada kõiki, kes põgenevad sõja või nälja eest.

Paavst ütles enda pöördumises, et kõik inimesed kuuluvad ühte perekonda – nii pagulased kui ka neid vastu võtvad kohalikud kogukonnad. Seega on kõigil ka ühesugune õigus nautida maa pakutavaid hüvesid.

Samuti kutsus kirikupea ÜRO-d tegema põgenikekriisi leevendavaid kokkuleppeid, et korraldada reeglipärast rännet Euroopas, edastas Rooma-Katoliku Kirik Eestis.

Paavst Franciscuse visiit Eestisse>>

Rooma paavst Franciscus on arvult 266. Rooma jumalaasemik. Ta on sündinud 1936. aastal Buenos Aireses Itaaliast Argentinasse emigreerunud raudteetöölise perekonnas. Franciscusest sai teine Rooma paavst, kes külastas Eesti, seda Johannes Paulus II järel, kelle visiit leidis aset 10. septembril 1993. aastal.

Eesti katoliku kogukonda kuulub umbes kuus tuhat inimest ja kaksteist kogudust, vahendas uudistepoptaal Sputnik Eesti.

Tagid:
natsionalist, diplomaatia, Franciscus, paavst

Peamised teemad