12:24 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Ühiskond
lühendatud link
64 0 0

Aasta alguses käivitunud sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon 116 006 annab kiiret abi inimestele, kes on langenud süüteo, hooletuse või halva kohtlemise ohvriks või on kogenud füüsilist, vaimset, majanduslikku või seksuaalset vägivalda.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Teenus on helistajale tasuta ning abi on tagatud ööpäevaringselt, teatas Sotsiaalkindlustusamet. Ohvriabi kriisitelefonile helistaja võib soovi korral jääda anonüümseks. Abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles.

Koduvägivalla juhtumeid on pühade ajal üha vähem >>

"Tihti ei pöördu inimesed pärast vägivalda või muud halba kohtlemist abi saamiseks politsei poole või ei mõista, et see, kuidas nendega käitutakse, on tegelikkuses vale või keelatud. Sellistel juhtudel aitabki ohvriabi kriisitelefon, kust ohver saab ära kuulamist, nõustamist, informatsiooni enda õigustest ja abisaamise võimalustest," ütles sotsiaalkindlustusameti ohvriabi- ja ennetusteenuste osakonna kriisiabi teenuse juht Mari Tikerpuu.

"Kui helistada ei ole võimalik või kui ei soovi telefoni teel enda murest rääkida, saab pöörduda abi saamiseks ka palunabi.ee lehele, kus ohver saab nõu ja abi küsida veebivestluse kaudu. Ka ohvrite veebinõustamine töötab ööpäevaringselt ja kolmes keeles," lisas Tikerpuu.

Ehkki iga aastaga suureneb riikliku ohvriabi poolt abi saanute hulk, näitavad uuringud ja statistika, et valdav enamik ohvritest siiski ohvriabini ei jõua. 2017. aastal abistas riiklik ohvriabi enam kui 8 000 inimest, lisaks kasutasid sajad abivajajad teenuseid seksuaalvägivalla kriisiabikeskustes, naiste tugikeskustes.

"Ööpäevaringne kriisinõustamine telefoni ja veebi teel aitab kindlasti enamatel ohvritel jõuda neile vajaliku abini. Eelkõige prognoosime, et ohvriabi kriisitelefonist võib rohkem abi olla perevägivalla ohvritel," ütles Tikerpuu.

"Näiteks saavad kannatanud politseipatrulli juuresolekul või pärast nende lahkumist võtta ühendust kriisitelefoniga, et saada esmast nõustamist ja leppida kokku kohtumine ohvriabitöötaja juures," lisas ta.

Uut perevägivalla vähendamise meetodit ja kriisitelefoni katsetati tänavu Pärnus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu detsembris. Siseminister Andres Anvelt rõhutas, et tegemist on täiesti uue lähenemisega lähisuhtevägivallaga tegelemisel.

Lähisuhtevägivalla tõkestamisel on oluline asutustevaheline kiire koostöö >>

"See on nagu nuputelefonilt nutitelefonile üleminek. Oleme teinud palju – olukord on ühiskonnas teadvustatud, loodud õiguslikud meetmed ja ohvritele turvapaigad. Aga oleme jätnud tähelepanuta selle, et oleme niigi nõrgema poole ehk ohvri viinud veel nõrgemasse positsiooni, eemaldades ta kodust," ütles siseminister.

Anvelt märkis, et eksivad need, kes lähisuhtevägivalda pere siseasjaks peavad. "Vägivaldsed lähisuhted on väärastunud suhtekommunikatsioon, mille lapsed endaga ellu kaasa võtavad. See tekitab vägivallaringi, mis avaldub koolis, tänaval, mõjutab meie lapsi ja võib pimedas kangialuses sõna otseses mõttes meile vastu vahtimist anda," rääkis Anvelt.

Sel aastal on 10 kuuga registreeritud rohkem lähisuhtevägivalla kuritegusid kui mullu terve aasta peale kokku. Selle on tinginud inimeste teadlikkuse tõus ja ametkondade tõhusam koostöö, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembrikuu lõpus.

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Krista Aas selgitas, et lähisuhtevägivalla juhtumite arvu kasv ei tähenda, et meil oleks lähisuhtevägivalda rohkem, vaid viitab inimeste teadlikkuse tõusule ja ametkondade järjest terviklikumale juhtumite lahendamisele.

"Oleme ühiskonnas hakanud koduseinte vahel toimuvast vägivallast palju rohkem ja julgemalt rääkima. Kusjuures aina sagedamini märkavad ja annavad meile teada naabrid, töökaaslased ja tuttavad," rääkis Aas.

Ühtlasi hakkab alates uue aasta teisest poolest perearsti nõuandetelefonilt 1220 saama isikustatud nõu. Kui praegu on telefoninõuanne anonüümne, siis alates 2019. aasta 1. augustist tekib nõu andval perearstil võimalus näha inimese nõusolekul ka tema terviseandmeid – tehtud analüüse, määratud ravimeid ja põetud haigusi ning seeläbi täpsemat nõu anda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sotsiaalministeeriumi kinnitusel võimaldab see saada nõuandetelefonil tulevikus ka näiteks lühiajalist retseptipikendust juba väljakirjutatud ravimitele.

Samal teemal

Naiste tugikeskus: Reinsalu peab tagasi astuma
Koduvägivalla juhtumeid on pühade ajal üha vähem
Riik tahab tunnustada vägivalla levikut takistanud inimesi
Rahvusvaheline naistevastase vägivalla vastu võitlemise päev
Tagid:
ühiskond, telefon, kriis, vägivald

Peamised teemad