15:42 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Tallinna sünagoog

Tallinnas tähistatakse infotahvliga Suur Koraalne sünagoog

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
3710

Suur Koraalne sünagoog asus aastatel 1885–1947 praeguste Rävala pst ja Laikmaa tn nurgal.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Neljapäeval, 10. jaanuaril kell 13 avab Kesklinna valitsus koostöös Eesti Juudi kogukonnaga Tallinnas Rävala pst ja Kivisilla tn nurgal Suure Koraalse sünagoogi kunagise asukoha lähistel infotahvli, teatas TallinnaKesklinnaosa pressiteenistus.

"Juudi kogukond on sajandeid mänginud olulist rolli Tallinna ajaloos ja me peame oluliseks, et selle kogukonna liikmete jaoks väga tähendusrikas Suure Koraalse sünagoogi kunagine asukoht oleks linnapildis tähistatud. Julgen väita, see on üks väike, aga siiski väga vajalik samm möödunud sajandi keerulise ajalooga leppimisel. Samuti aitab see samm säilitada mälestust selle kohta, kuidas nägi meie kodulinn välja siis, kui loodi Eesti Vabariik," üles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Kesklinna valitsus tänab koostöö eest Eesti Juudi kogukonda, selle esimeest Alla Jakobsoni ja tegevdirektor Vadim Rõvlinit ning kogukonna ja Tallinna linnavolikogu liiget Aleksandr Zdankevitšit.

Suur Koraalne sünagoog
© Photo : Tallinna Kesklinna valitsus
Suur Koraalne sünagoog

Infotahvli avamisel osaleb Eesti pearabi Shmuel Kot.

Pühapäeval, 13. jaanuaril kell 13 saavad kõik huvilised osaleda nii eesti- kui venekeelsel ekskursioonil Maakri asumis. Kogunemiskoht on infotahvli juures.

Suur Koraalne sünagoog asus aastatel 1885–1947 praeguste Rävala pst ja Laikmaa tn nurgal. Uusromantilises stiilis hoone ehitati Nikolai Thamm vanema projekti järgi ja jäljendas kuulsat Viini sünagoogi. Teise maailmasõja ajal muutsid Saksa okupatsioonivõimud sünagoogi laohooneks. Tallinna pommitamisel Nõukogude lennuväe poolt 1944. aasta 9. märtsi ööl sai sünagoog kannatada ning hoone varemed lammutati 1947. aastal.

Tahvli paigaldamine on osa Kesklinna valitsuse projektist sada aastat tagasi linnaruumis olnud ja nüüdseks hävinud rajatiste tähistamiseks. Esimene taoline infotahvel avati läinud detsembris Koidu ja Luise tänavate nurgal Marie Underi sünnikodu asukohal. Teine, Kuremäe abikloostrile pühendatud infotahvel, avati Gonsiori ja Reimani tänava nurgal eelmisel laupäeval.

 

Tagid:
Alla Jakobson, juudikogukond, sünagoog, Tallinn

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  13
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  18
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  29