01:40 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Tallinna sünagoog

Tallinnas tähistatakse infotahvliga Suur Koraalne sünagoog

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
4310

Suur Koraalne sünagoog asus aastatel 1885–1947 praeguste Rävala pst ja Laikmaa tn nurgal.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Neljapäeval, 10. jaanuaril kell 13 avab Kesklinna valitsus koostöös Eesti Juudi kogukonnaga Tallinnas Rävala pst ja Kivisilla tn nurgal Suure Koraalse sünagoogi kunagise asukoha lähistel infotahvli, teatas TallinnaKesklinnaosa pressiteenistus.

"Juudi kogukond on sajandeid mänginud olulist rolli Tallinna ajaloos ja me peame oluliseks, et selle kogukonna liikmete jaoks väga tähendusrikas Suure Koraalse sünagoogi kunagine asukoht oleks linnapildis tähistatud. Julgen väita, see on üks väike, aga siiski väga vajalik samm möödunud sajandi keerulise ajalooga leppimisel. Samuti aitab see samm säilitada mälestust selle kohta, kuidas nägi meie kodulinn välja siis, kui loodi Eesti Vabariik," üles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Kesklinna valitsus tänab koostöö eest Eesti Juudi kogukonda, selle esimeest Alla Jakobsoni ja tegevdirektor Vadim Rõvlinit ning kogukonna ja Tallinna linnavolikogu liiget Aleksandr Zdankevitšit.

Suur Koraalne sünagoog
© Photo : Tallinna Kesklinna valitsus
Suur Koraalne sünagoog

Infotahvli avamisel osaleb Eesti pearabi Shmuel Kot.

Pühapäeval, 13. jaanuaril kell 13 saavad kõik huvilised osaleda nii eesti- kui venekeelsel ekskursioonil Maakri asumis. Kogunemiskoht on infotahvli juures.

Suur Koraalne sünagoog asus aastatel 1885–1947 praeguste Rävala pst ja Laikmaa tn nurgal. Uusromantilises stiilis hoone ehitati Nikolai Thamm vanema projekti järgi ja jäljendas kuulsat Viini sünagoogi. Teise maailmasõja ajal muutsid Saksa okupatsioonivõimud sünagoogi laohooneks. Tallinna pommitamisel Nõukogude lennuväe poolt 1944. aasta 9. märtsi ööl sai sünagoog kannatada ning hoone varemed lammutati 1947. aastal.

Tahvli paigaldamine on osa Kesklinna valitsuse projektist sada aastat tagasi linnaruumis olnud ja nüüdseks hävinud rajatiste tähistamiseks. Esimene taoline infotahvel avati läinud detsembris Koidu ja Luise tänavate nurgal Marie Underi sünnikodu asukohal. Teine, Kuremäe abikloostrile pühendatud infotahvel, avati Gonsiori ja Reimani tänava nurgal eelmisel laupäeval.

 

Tagid:
Alla Jakobson, juudikogukond, sünagoog, Tallinn

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  72
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  65
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46