00:09 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Ühiskond
lühendatud link
17 0 0

Iga teine kutseõpilane peab küberkiusamist tõsiseks probleemiks ja iga kolmas on sellega ise kokku puutunud, selgub ligi 450 kutsekooliõpilase ning vilistlase seas läbi viidud uuringust.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Kutsekooliõpilaste digipädevusi edendava Samsung Digi Pass koolitusprogrammi raames läbi viidud uuringu kohaselt tajub küberkiusamist Eesti ühiskonnas probleemina 97% kutsekooliõpilastest ja vilistlastest, vahendas Pealinn.

Eksperdid võtavad käsile koolikiusamise tõkestamise >>

"Kui vähemalt 24-aastastest vastanutest on küberkiusamisega kokku puutunud 22 protsenti, siis nooremate seas on see ligi kaks korda laiemalt levinud ja küberkiusamist on kogenud 40 protsenti vastajatest," sõnas Havas Estonia uuringute juht Mauri Sööt. "Sellest võib järeldada, et tegemist on kasvava probleemiga."

"Pooled vastanuist leiavad, et küberkiusamine ja -ahistamine on Eestis tõsine probleem ning vaid kolm protsenti arvab, et see pole üldse probleem," ütles uuringu läbiviija, Havas Estonia uuringute juht Mauri Sööt.

Digi Pass koolitusprogrammi juhi ja Tallinna ülikooli haridustehnoloogia vanemteaduri Mart Laanpere sõnul oskavad noored kaitsta oma seadmeid ja rakendada turvameetmeid, et vältida virtuaalseid riske.

"Endiselt on probleem, kuidas kaitsta oma isikuandmeid ning osata arvestada ka teiste inimeste privaatsusega, et kaitsta end veebipettuste ja muude ohtude, sh küberkiusamise eest," lausus Laanpere.

Digioskuste uuringus osalesid vähemalt 15-aastased kutsehariduse omandajad ning vilistlased, kes on lõpetanud kutsekooli viimase kuue aasta jooksul. Küberkiusamise või -ahistamisega on isiklik kogemus igal kolmandal vastanul.

"Küberkiusamine on kahtlemata ülemaailmne ja väga levinud probleem," märkis Samsung Electronicsi Digi Pass programmi juht Baltikumis Egle Tamelyte. "Sotsiaalvõrgustikud ja veebisuhtlus võtavad enda alla suure osa noorte igapäevaelust ning seetõttu ei saa seda teemat eirata."

Samast uuringust selgus, et 45% nendest kutsekooliõpilastest ja vilistlastest, kellel on küberkiusamisega isiklik kogemus, on selle vastu ka midagi ette võtnud. Teisalt ei tea 18% probleemiga kokku puutunuist, kuidas küberkiusamisega võidelda.

Kommunikatsiooniagentuur Havas Estonia viis 2018. aastal Samsung Electronics Baltics tellimusel läbi digioskuste uuringu Eesti kutsekooliõpilaste ning vilistlaste hulgas, veebiküsitluses osales 448 vastajat.

MTÜ Lastekaitse Liit viis 2016. aastal maist kuni oktoobrini läbi küsitluse "Targalt internetis", mille esialgsed tulemused avaldati 22. novembril toimunud Lastekaitse Liidu aastakonverentsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Iga üheksas laps on internetis suhelnud võõra täiskasvanuga >>

Küsitluses osales kokku 1022 õpilast ning õpilaste vastustest selgus, et viimase aasta jooksul on neist küberkiusamist kogenud koguni 27,2 protsenti. Ise on kedagi internetis kiusanud ligi 17 protsenti vastanud õpilastest.

Üha enam langevad seksuaalkuriteo ohvriks noored, kes endast erootilisi või pornograafilise sisuga pilte ja videosid jagavad. Kuriteo ohvriks langemise vältimiseks peab hoolitsema elementaarse küberhügieeni eest. Vastutustundetu käitumine internetis võib kaasa tuua ebameeldivusi, mis võivad jätta soovimatu jälje terveks eluks, hoiatas Politsei- ja Piirivalveamet.

"Inimesed tunnevad end internetis toimetades anonüümsena, mistõttu suheldakse avatumalt ja enese kohta jagatakse avameelselt infot. See on üdini petlik, sest tegelikult jääb igast sõnumist, pildist või teost veebis jälg," ütles PPA veebikonstaabel Maarja Punak.

Haridusministeerium kulutab 482 000 eurot mitmesugustele tegevuskavadele, mis on suunatud kiusamiste ja ahistamiste vastu koolides, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti ajakirjanik mullu jaanuaris.

Nii näiteks startis 2017. aasta aasta septembris sotsiaalkampaania "Suurim julgus", mille eesmärk on kaitsta küberkiusamise ohvreid. Ministeeriumi andmetel on iga neljas laps puutunud koolis kokku konfliktiolukordadega ning kuuendik õpilastest on tunnistanud, et lubab endale teiste mõnitamist internetis.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps märkis, et 2017. aastast peale pakub Eesti riik teabelist ja muud tuge eakaaslaste poolt kiusatud õpilastele.

Kuidas käituda küberkiusamise korral?

  • Blokeeri kiusaja suhtluskanalites.
  • Kopeeri halvustavad teated, et neid vajadusel hiljem tõenditena kasutada.
  • Teavita portaali pidajat kiusaja tegevusest (teise inimese nimele tehtud libakontod, sõimamine ja ähvardamine foorumites, võõraste piltide üles riputamine ja moonutamine vms).

Samal teemal

Grooming: veebis toimuv lastejaht
Sotsiaalvõrgustikud on saanud pedofiilide põhiliseks tööriistaks
Uuring: iga kolmas Eesti laps on vaadanud veebis seksiklippe
Tagid:
haridus, kool, küberkiusamine, lapsed

Peamised teemad