09:02 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ühiskond
lühendatud link
13511

Euroopa pealinnades astusid inimõiguslased ja kodanikuaktivistid üheaegselt välja Leedu võimude katsete vastu oma poliitiliste kriitikute ja oponentidega arveid klaarida.

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Esmaspäeval, 14. jaanuaril toimus Eestimaa pealinnas aktsioon Leedus vahistatud tuntud ühiskonnategelase, antifašisti ja opositsionääri Algirdas Paleckise toetuseks.

Pikett algas keskpäeval Eesti aja järgi Tallinnas Leedu saatkonna hoone ees aadressil Uus 15 (Vanalinnas).

Пикет у посольства Литвы в Таллинне
© Sputnik / Денис Пастухов
Tallinnas toimus pikett Leedu meelsusvangide toetuseks.

Piketis osalejad hoidsid käes plakateis Paleckise portreega ja lausungitega inglise keeles esitatud lausungitega "Leedu! Vabadus Algirdas Paleckisele!"

Piketi korraldajaiks oli Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (EÜVP). Poliitilise organisatsiooni nõukogu esimehe, juristist inimõiguslase Sergei Seredenko sõnul "poliitvangide hulk Baltikumis kasvab ja selle suhtes ei saa jääda ükskõikseks."

EKRE pikett
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samasugused aktsioonid leidsid aset ka teistes Euroopa linnades – samaaegselt Tallinna omaga.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, teatas Leedu kaitsepolitsei 2018. aasta detsembri keskpaigas Sotsialistliku Rahvarinde endise juhi Algirdas Paleckise ja 72-aastase ajaloolase, Venemaa kodaniku Valeri Ivanovi vahistamisest. Ööpäeva pärast lasti Ivanov allkirja vastu riigist mitte lahkumise kohta vanaks. Paleckis, Ivanov ja veel mitu inimest on süüdistatavaiks "Venemaa spioonivõrgu" kohtuasjas.

Piketeerijad: ÜRO ülemaailmne rändepakt hukutab Eesti>>

Uurijate sõnul seisnes Paleckise "seadusevastane tegevus" muuhulgas vabariigi lahkumisega NSV Liidu koosseisust lähiajaloos "Leedu jaoks kõige tundlikumate sündmuste" avalikus kommenteerimises.

See on Leedu võimude poolt juba teine katse oma vaadete ja väljaütlemiste poolest ebamugav poliitik kohtulikult süüdi mõista. 2011. aastal esitati Paleckisele süüdistus tema avalduste tõttu 1991. aasta 13. jaanuaril Vilniuses toimunud sündmuste kohta.

"Reeturid võlla!": eestlased avaldasid migratsiooni vastu meelt>>

Ühes intervjuus avaldas ta arvamust, et Vilniuse teletorni juures "tulistasid omad omade pihta". Ta mõisteti süüdi kriminaalkoodeksi 170. paragrahvi "Nõukogude okupatsiooni eitamine" alusel.

Tagid:
võim, võim, Leedu, pikett, Euroopa

Peamised teemad