09:24 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ühiskond
lühendatud link
3810

Mitmete majandusekspertide hinnangul Eesti majanduskasv aeglustub, inimesed aga on tuleviku suhtes optimistlikud. Faktum-Ariko poolt läbi viidud küsitluse järgi arvab 69 protsenti elanikkonnast, et järgneva kolme aasta jooksul läheb elu Eestis paremaks.

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Selgelt positiivsemalt on meelestatud, võrreldes keskmise Eesti elanikuga, 18-29 aastased noored, lisaks ka Tallinnas ja Harjumaal elavad inimesed, vahendas Pealinn.

Iga viies Eesti töötaja teeb tasuta ületunde >>

Selgelt positiivsemalt on meelestatud, võrreldes keskmise Eesti elanikuga, 18-29 aastased noored, lisaks ka Tallinnas ja Harjumaal elavad inimesed. Keskmisest veidi negatiivsemalt on tuleviku osas meelestatud 50-59 aastased, 60-74 aastased, Lääne-Eesti ja Ida-Eesti elanikud.

Eesti elamispinnad on Baltikumi kalleimad, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Naised on meestest positiivsemad, neist 73 protsenti leiab, et elu läheb järgmise kolme aasta jooksul paremaks. Meestest usub sama 65 protsenti.

"Kõrge tööhõive ja palgakasv toetavad inimeste optimistlikku suhtumist tulevikku. Kuigi globaalne majanduskasv võtab järgnevatel aastatel hoogu maha, ei taju inimesed majanduskasvu aeglustumist oma rahakotis niipea ja täna kohalikku kasvu vedav eratarbimine jätkab tõusu," kommenteeris uuringu tulemusi Raha24 kaubamärgiga laenu pakkuva ettevõtte BB Finance OÜ juhatuse liige Urmo Kokmann.

Ta lisas, et tulevikku positiivselt suhtuvad inimesed investeerivad ja kulutavad rohkem.

Keskmine tarbimislaenu võtja on 40-aastane linnas elav, Eesti keskmist palka teeniv pereinimene. Suuremaid summasid laenavad oluliselt rohkem kõrghariduse ja kõrgema palgatasemega inimesed, kelle isiklik netosissetulek algab 950 eurost.

Finantsinspektsiooni andmetel on Eestis kokku sõlmitud pea 500 000 tarbimislaenu lepingut ehk igal teisel Eesti inimesel on võetud väikelaen.

Eestlaste tarbimisharjumusi ja rahalisi kulutusi käsitleva uuringu viis läbi uuringufirma Rait Faktum-Ariko. Oktoobris kahe nädala vältel läbiviidud uuringus osales 511 inimest üle kogu Eesti vanuses 18-74 eluaastat.

Inflatsiooni nimetas kahe siseriiklikult kõige olulisema teemana 44 protsenti eestlastest, tervishoiu ja sotsiaalküsimused tõi välja 35 protsenti, selgus andmetest. Maksude teemat nimetas 21 protsenti, pensioneid tõi probleemina välja 19 protsenti ja töötust 15 protsenti Eesti kodanikest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Palm: Eesti helge tuleviku takistuseks on tänapäeva haridus >>

13 protsenti nimetas suurimate murede hulgas majandusolukorda, 12 protsenti immigratsiooni, 11 protsenti haridussüsteemi, 9 protsenti keskkonda, kliimat ja energiavaldkonda. Kolm protsenti mainis kuritegevust ning üks protsent tõi suurimate murede hulgas välja kas elamispindade teema, valitsussektori võla või terrorismi küsimuse.

Iga viies Eesti töövõtja teeb ületunde nende eest tasu saamata, näitab tööportaali CV Keskus.ee värske küsitlus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti novembri lõpus. Ületunde — nii tasustatud kui ka tasustamata kokku — tuleb ette pea igal teisel töötajal.

4000 töövõtjat hõlmanud uuring näitab, et 45 protsendil Eesti töötajatel on ületunnid levinud osa tööst, kusjuures 21 protsenti ei saa tehtud ületundide eest lisatasu.

Ületunde tuleb enim ette juhtidel ning see tuleb tihtipeale töötajate rahulolu arvelt. Hiljuti korraldatud uuring näitas, et juhtimiskvaliteediga on rahulolematud kaks kolmandikku töötajatest, märkis CV keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.

Rahvusvahelisest uuringust, milles osales 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st erinevast riigist, selgus, et kolmveerand kõrgharidusega tööjõust ihkab välismaale.

Riik, kus maailma talendid enim töötada sooviksid, on USA. Eesti ei ole oma edetabelikohta nelja aastaga parandanud.

Kõige enam pakuvad Eesti inimestele huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada.

Samal teemal

Järgmisel aastal tõuseb õpetajate keskmine palk 1500 euroni
Inimesed eelistavad jõulupeo asemel preemiat
Keskmine palk kasvab hoogsalt
Suhtelises vaesuses elas mullu ligi 300000 elanikku
Autojuhtide alampalk tõuseb pea poole võrra
Tagid:
heaolu, uuring, ekspert, ühiskond, majandus

Peamised teemad