22:34 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Ühiskond
lühendatud link
010

Vene õigeusu kirikukalendri järgi tähistatakse Kristuse ristimise püha 19. jaanuaril. Kogenud talisupleja Natalia Badjuk rääkis portaalile Sputnik Eesti, kuidas valmistuda talisupluseks jääkülmas vees, kas tasub lapsi jääauku sundida ja miks Eesti meri talisupluseks ei sobi.

TALLINN, 18. jaanuar - Sputnik, Ilona Ustinova. Talisuplejate seas ollakse harjutud nägema vanemaealisi inimesi, kuid noor ema Natalia Badjuk purustas selle stereotüübi ja rääkis oma talisupluse kirest, kuidas tema sõbrad tema hobile reageerisid ja andis nõu algajatele.

Soovides oma ammust unistust teoks teha ja talvel vette minna hüppas Natalia Badjuk kõigepealt ilma mingit ettevalmistuseta külma järvevette, nüüd kestab ujumishooaeg tema jaoks aastaringselt.

© Фото : из личного архива Натальи Бадюк
Natalia talvine fotosessioon

Olete juba mitu aastat tegelenud talisuplusega, kas see on teile omamoodi ekstreemsport, nagu skydiving või kõige tavalisem karastamine?

Olen ka langevarjuga hüpanud ja see on tõesti ekstreemne. Talisuplus tekitab hoopis teistsuguseid tundeid, pigem eufooriat ja emotsionaalset rahulolu, annab energiat, tekitab positiivseid mõtteid. Kuigi hirmu ületamine külma vette mineku ees on samuti omamoodi äärmuslik.

Millest tekkis soov talvel jääauku sukelduda?

See oli mu ammune unistus. Ma tegelesin võrkpalliga, mängisin tihti Pirita rannas ja seal köitis mu tähelepanu talisuplejate "tare". Ma vaatasin seda kui mingit maagilist kohta, kus sooritatakse mingeid teatud rituaale. Tekkis mõte, et ma tahan ka talisuplust proovida. Hiljem sain teada, et Harkus on talisuplejate klubi - see on mu kodule lähemal ja sinna ma siis läksingi.

Kas mõte, et tuleb jäisesse vette minna, ei hirmutanud?

Ei, see lummas. Lugesin, et külma veega tuleb harjuda järk-järgult, käia kõigepealt külmas vannis või loputada end külma veega. Aga see ei ole minu jaoks. Kui ma klubisse tulin, oli minu esimene küsimus: kas ma võin kohe jääauku minna? Nad ütlesid: võta riided ära ja lase käia. Hüppasin kohe vette ja läkski lahti.

Ледяная вода в проруби очень бодрит
© Фото : из личного архива Натальи Бадюк
Natalia Badjuk Harku järves

Kas saate kirjeldada oma esimesi tundeid ja muljeid?

Tõenäoliselt kogesin šokki, nii et ma ei mäletagi, mis toimus. Lendasin paariks sekundiks vette, kargasin välja, ei saanud millestki aru ja tahtsin uuesti minna. Tekkis mingi eufooria põletavast veest.

Ilmselt olete esimeste ujumishooaega alustajate seas, ja viimane, kellel see lõpeb?

Ma ei püüagi seda lõpetada, käin vees aastaringselt.

Kas talvel tänaval käies ei külmeta te üldse?

Mõnikord külmetan ikka. Kannan nagu teisedki sooje riideid. Ma olin varem väga külmakartlik ja arvasin, et karastamine aitab ja ma hakkan talvel vaata et T-särgi väel käima. Tuli välja, et tegelikult need asjad nii ei käi.

Kui Tallinnast välja sõidate, kas võtate alati ka ujumistrikoo kaasa?

Kui mul tuleb äkki tahtmine vette minna, ei takista seda isegi ujumistrikoo puudumine. Olen kompleksivaba inimene, nii et ma võin ka aluspesus vette minna. Isegi kui pole rätikut, pole hullu.

Наталия Бадюк
© Фото : из личного архива Натальи Бадюк
Natalia Badjuk

Kas puhkuseplaanid teete soojadesse riikidesse või sinna, kus vesi on jahedam?

Külma vett on Eestis piisavalt. Üldiselt meelitavad mind pigem arhitektuur ja ilusad maastikud, mitte rannapuhkus. Reisimine ei seostu minu jaoks üldse veega.

Kui kauaks tohiks talvel külma vette minna?

Sõltub jääaugu suurusest, tavaliselt ujun edasi-tagasi, teeb umbes 20-30 sekundit. Ma ei ole kangelane, nii et see aeg on minu jaoks täiesti piisav. Mõnikord käin ka teist korda vees.

Kuidas teie sõbrad reageerivad, kui teie talisuplusest kuulevad?

Ma ei ole eriti avatud inimene, nii et kui ma hakkasin klubis talisuplusega tegelema, teadsid sellest vaid mõned. Nad olid üllatunud, kuid pigem sellepärast, et talisuplus assotsieerub tavaliselt vanemate inimestega. Meie klubis olen ma kõige noorem. Võib-olla tuttavad keerutasid mõttes isegi sõrme meelekohal, kuid välja nad seda igatahes ei näidanud.

Kas oma last olete juba karastama hakanud?

Ei. Aga poeg tuleb alati minuga kaasa, ta on minu toetusgrupp. Mõnikord küsin ma talt naljapärast, kas ta ei tahaks minuga vette tulla, kuid ta keeldub alati. Ja ma ei käi peale, küll ta ise tuleb, kui tahab.

Наталия Бадюк смело погружается в ледяную воду
© Фото : из личного архива Натальи Бадюк
Natalia Badjuk

Kuidas te suhtute väikeste laste ujutamises kolmekuninga laupäeval?

Pigem negatiivselt. Laps ei saa aru, mis see on, tema eest otsustavad vanemad, ja pole teada, kuidas see mõjub. Inimesed ei omista sageli ristimispühale sisulist tähendust. Nad suhtuvalt sellesse ükskõikselt: kõik lähevad, ma lähen siis ka. Lapsi ei ole küll vaja vette vedada. Kui tegemist on tõesti sügavalt religioosse inimesega, siis on teine asi, neil on sellele oma lähenemine.

Kas olete mõelnud talisupluse võistlustel osalemisele?

Kahjuks ei ole ma sellisel tasemel, võistlustel osalemiseks on vaja teatud oskusi. Kuigi vähemalt enda jaoks, küllap võtaksin osa.

Kuidas te saunadesse suhtute? Kas teile meeldib leili võtta?

Jah, meeldib küll, kuigi seda juhtub harva. Ja lavalt tulles end külma veega tünni kasta on "lihtsalt vahva". See ei ole talisuplusega võrreldav.

Kas olete viimastel aastatel haige olnud või on teie keha juba piisavalt karastunud?

Olen muidugi haige olnud. Aga isegi nohu ja köhaga, välja arvatud palavikuga, käisin ma ikka vees. Võib-olla on see vaid kujutlus, kuid mulle tundub, et vesi ravib mind. Kuna kõik on individuaalne, ei kutsu ma mingil juhul üles samuti käituma, tuleb ennast kuulata.

Ütlesite, et talisuplejad on enamasti vanemad inimesed, mis te arvate, miks?

Ilmselt peetakse talisuplust lihtsalt vanemate inimeste hobiks, noored ei taha seda proovida. Pealegi pole meie suvi eriti kuum, inimesed tunnevad päikesest puudust ja nüüd roni veel külma vette. Kampaaniat tehakse ka vähe.

Холодная вода заряжает позитивными эмоциями
© Фото : из личного архива Натальи Бадюк
Natalia Badjuk

Palun andke nõu neile, kes ei ole veel otsustanud, kuid sooviksid talisuplust proovida.

Sisemine valmisolek on väga oluline, selleks peab tõesti seesmiselt valmis olema. Kui sisemiselt ollakse otsustanud ja seistakse juba vee ääres, siis pole vaja enam eelseisvatest tunnetest mõelda. Siis tuleb lihtsalt vette hüpata, kuni see soov üle pole läinud. Isegi kogemuste kasvades tulge alati kellegagi koos, sest kunagi ei tea, mis juhtuda võib.

Päris algajatel soovitaksin supluskoha valimisel eelistada madalamat vett. Pole mõtet minna merre, sest õige sügavusteni jõudmiseni võib jalad ära külmetada. Parem on järve hüpata ja ideaalis valida koht, kus saab pärast kohe kuuma duši alla minna - näiteks puhkekeskus. Kindlasti kuulake oma keha ja kahtluse korral pöörduge kohe arsti poole.

Mida ebatavalist te elus veel proovida tahaksite?

Ilmselt süte peal kõndimist. Kuigi erilist tõmmet mul pole, nagu talvesuplusega oli, aga ma ei välista seda võimalust.

Samal teemal

Kristuse ristimise püha suplemine Harku järves
Putin sukeldus Kristuse ristimispüha puhul jääauku
Kristuse ristimise püha Moskvas
Tagid:
Kristuse ristimise püha, tervis, ühiskond, suplemine, talv

Peamised teemad