18:49 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Ühiskond
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
38810

27. jaanuaril möödub 75 aastat Leningradi blokaadi täielikust läbimurdmisest. Teaduste doktor, professor, blokaadi üle elanud Hanon Barabaner rääkis programmis "Vaateratas" ("Колесо обозрения"), milline tähtsus oli sellel sündmusel linna elanikele ja kogu Nõukogude rahvale.

TALLINN, 26. jaanuar - Sputnik, Vladimir Barsegjan. Linna blokeerisid Saksa, Soome ja Hispaania väed koos vabatahtlikega Põhja-Aafrikast, Euroopast, Itaalia mereväest ja see kestis 8. septembrist 1941 kuni 27. jaanuarini 1944 – kokku 872 päeva!

Eestis soovitati Leningradi blokaadi lõppemise aastapäevaks raketilööki Peterburi pihta >>

Võimatu on pisarate ja hingevärinata meenutada neid päevi, mil Neevalinna elanikud pidid kogema surma, nälga, külma, pommitamisi, meeleheidet aga ka elanike mehisust.

Sellele vaatamata tuleb vähemalt umbkaudugi mõista ja ette kujutada, mis toimus linna ja tema elanikega nende kolme aasta jooksul, mil blokaad kestis.

27. jaanuaril, kui tähistatakse Leningradi blokaadi lõpliku läbimurde aastapäeva, mälestame me kõiki selles linnas langenuid.

Laadoga – elu tee: ka Eestis mäletatakse Leningradi blokaadi >>

Sel päeval 75 aastat tagasi murdsid Nõukogude väed lõplikult läbi vaenlase vägede blokaadirõnga, mis oli Neevalinna surmahaardes hoidnud. Seda fraasi öeldes tekib kõrri kramp, kuid tuleb jätkata ja rääkida aeglaselt, sõnu täpselt välja hääldades.

Вадим Анцупов
Hanon Barabaner

...Just nii arenes meie vestlus Hanon Barabaneriga: mingil hetkel ta peaaegu tardus, sest pidi oma tunnetega hakkama saama.

Kuidas see kõik algas

Ta oli 8-aastane, kui vaenlase väed tema sünnilinna Leningradi ümber piirasid. Natside eesmärk oli mitte ainult Neevalinn vallutada, vaid linn koos elanikkonnaga täielikult hävitada.

Blokaadirõngas Leningradi elanikud veevõtukohal Neeva jõel.
© Sputnik / Николай Хандогин

Septembri alguses tuli sõda linna sõna otseses mõttes sakslaste pommituslennukite tiibadel, vaenlase maaväeüksused jõudsid Leningradi lähistel, tänavatele ilmusid õhupallid ja barrikaadid, mis võisid osutuda vajalikuks tänavalahingutes vaenlasega.

Neil päevil hävitasid sakslased Badajevi laod, kus hoiti linna peamisi toiduvarusid, mistõttu valitses linnas esimesel blokaaditalvel kohutav nälg.

Mõni päev hiljem kehtestati blokaadiaegne leivanorm. Avaldatud andmete kohaselt hakkasid töölised selle alusel saama 250 grammi, teenistujad ja lapsed 125 grammi leiba päevas.

Millest see leib tehtud oli?

Hanon Barabaner meenutab, mida talle juba pärast sõda ühes Leningradi leivakombinaadis praktikal olles räägiti: 1941. aasta oktoobris võtsid töölised lahti tsehhi põrandad ja korjasid sealt alt üles tolmu, mis sisaldas põrandapragudest sinna pudenenud jahu ja kasutasid seda blokaadileiva tootmiseks.

Inimese kangelaslikkuse apoteoos

Hanon Barabaneri sõnul on Leningradi blokaad tohutu ajaloolise tähtsusega sündmus. "Inimkonna ajaloos ei ole palju episoode, kus kaks ja pool miljonit inimest peavad taluma nälga, külma, surma, mis on põhjustatud kõige kaasaegsemate relvadega. See on erakordne sündmus," ütles ta.

Ei saa märkimata jätta ka Leningradi blokaadi teist külge: see näitas maailmale inimese kangelaslikkuse apoteesi. Leningradi kaitsmine ei lasknud sakslastel Moskvat vallutada, tõmmates sealt ära suured vaenlase väekoondised.

27. jaanuaril 1944 juubeldasid blokaadi üleelanud Leningradi elanikud ja Suure Isamaasõja rinnetel saavutatud võite tähistav saluut toimus Moskva asemel Leningradis. Just siis kõlas esmakordselt sõna "kangelaslinn".

 

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Tallinnas näidatakse unikaalset "unustatud" filmi Leningradi blokaadist
Blokaad: tuleb teha kõik, et see ei korduks
Tagid:
nälg, Suur Isamaasõda, blokaad, Leningrad

Peamised teemad