01:21 05. Detsember 2020
Kuula otse
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
Ühiskond
lühendatud link
Leningradi blokaad (9)
132 0 0

Parima võõrkeelse filmi Oscari võitnud filmis "Sõda ja rahu" Nataša Rostovat mänginud näitleja Ljudmilla Saveljeva sündis 24. jaanuaril 1942 ümberpiiratud Leningradis. Blokaad murti lõplikult alles 27. jaanuaril 1944.

TALLINN, 27. jaanuar - Sputnik. Jaanuar 1942 oli üks raskemaid - iga päev suri 265 last, kuid kõrge sündimus püsis, sündis kuni 150 last päevas. Enamiku laste saatus oli traagiline.

Ljudmilla sündis ühe Leningradi kesklinna korteri köögis. "Meil õnnestus ellu jääda peamiselt sellepärast, et enne rindeleminekut pani isa köögis üles raudahju. (...) Ja meil oli köögis suur pliit, mida sai kütta nii puude kui millegi muuga. Loomulikult polnud gaasi ega sooja vett. Tuli käia Neeva jõest vett toomas," rääkis naine.

 • Ljudmilla Saveljeva fimis Sõda ja rahu
  Ljudmilla Saveljeva fimis "Sõda ja rahu"
  © Sputnik
 • Ljudmilla Saveljeva fimis Sõda ja rahu
  Ljudmilla Saveljeva fimis "Sõda ja rahu"
  © Sputnik
 • Ljudmilla Saveljeva fimis Sõda ja rahu
  Ljudmilla Saveljeva fimis "Sõda ja rahu"
  © Sputnik / Юрий Абрамочкин
 • Näitleja Ljudmilla Saveljeva
  Näitleja Ljudmilla Saveljeva
  © Sputnik / Юрий Абрамочкин
1 / 4
© Sputnik
Ljudmilla Saveljeva fimis "Sõda ja rahu"

"Kui emal lõppes piim, läks raskeks. Ema ostis turult pesuseebile sarnastes tükkides liimi, keetis seda kogu päeva ja see muutus kisselliks. Kõik sõid seda. Loomulikult oli raske, sest aeg oli raske. Linde ega loomi Leningradis enam ei olnud," jätkab naine.

Eestis soovitati Leningradi blokaadi lõppemise aastapäevaks raketilööki Peterburi pihta >>

"Ma läksin selle liimi söömisest paksuks, üle keha tekkisid nahale haavandid," märgib Ljudmila. "Me jäime ellu. Ema rääkis "Elu teest". (...) Korjasime kokku kogu kõik selle vähese, mis meil veel jäänud oli, sest me kütsime mööbliga ahju. (...) Ja meid viidi välja. See oli hirmus. Ümberringi vajusid laste ja vanematega autod läbi jää, kuid meil vedas," jutustas blokaadiohver.

"Mäletan väga hästi blokaadijärgset aega. See oli samuti hirmus. (...) Elu oli vilets ja vaene. (...) Kord saadeti meile purk, milles oli vorst. Sõin tüki, siis veel ühe, siis veel kaks, ja nii sõin ma ära kogu purgitäie. Sain aru, et käitusin inetult, sest minuga koos elasid ka neli aastat vanem õde, ema, isa ja vanaema, kes kõik tahtsid süüa. Kui ema tuli, olin hüsteerikas, sest olin kogu vorsti ära söönud. Ema rahustas mind ja ütles, et me jääme ellu, keedame midagi," meenutas naine.

27. jaanuaril 1944 juubeldasid blokaadi üleelanud Leningradi elanikud ja Suure Isamaasõja rinnetel saavutatud võite tähistav saluut toimus Moskva asemel Leningradis. Just siis kõlas esmakordselt sõna "kangelaslinn".

27. jaanuaril, kui tähistatakse Leningradi blokaadi lõpliku läbimurde aastapäeva, mälestame me kõiki selles linnas langenuid.

Arhiivikaadrid "Elu tee" esimesest autokolonnist >>

Leningradi blokaadi meenutati ka Eestis - unikaalse dokumentaalfilmi esitlusega. Dokumentaalfilmi "Laadoga" esitlus, kus räägitakse üle järve kulgenud "Elu tee" abil hoitud elutähtsast ühendusest Leningradi ja ülejäänud riigi vahel, toimus kolmapäeval, 23. jaanuaril Tallinna Vene kultuurikeskuses.

© RIA Novosti
Leningradi blokaad – hirmus meenutada, kuid unustada ei saa
Teema:
Leningradi blokaad (9)

Samal teemal

Blokaad: tuleb teha kõik, et see ei korduks
Laadoga – elu tee: ka Eestis mäletatakse Leningradi blokaadi
Tagid:
nälg, Suur Isamaasõda, blokaad, Leningrad

Peamised teemad