15:44 24. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Ühiskond
lühendatud link
Isejuhtiv sõiduk (12)
10340

Tõrgetel "asjade interneti" seadmetes võivad  olla ettearvamatud tagajärjed.

TALLINN, 29 jaanuar — Sputnik. Selle kohta avaldas oma arvamust intervjuus Business Insiderile Ameerika teadlane Vinton Cerf, üks TCP/IP-protokollide väljatöötajatest, keda nimetatakse sageli "Interneti isaks", vahendab RIA Novosti.

Libauudised
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Tema sõnul ei ole nutividinad piisavalt ohutud, neil on palju haavatavusi, mistõttu on neisse lihtne sisse murda.

See kehtib kõige erinevamate asjade puhul: targast keedupotist ja rösterist kuni videovalvekaamerate ja juhita autodeni.

Viimased võivad näiteks programmi vea või häkkerirünnaku tõttu kaotada juhitavuse ja õnnetuse põhjustada.

Sellegipoolest kasvab nutiseadmete arv jätkuvalt. Prognooside kohaselt on paari aasta pärast võrguga ühendatud 25 miljardit vidinat.

Probleem on selles, et esiteks ei ole Internet mõeldud kümnete miljardite seadmete ühendamiseks ja teiseks – temas ei ole sisseehitatud turvaprotokolle.

Kaspersky Lab: uued autod on häkkeritele kerge saak >>

Väga väikesed seadmed võivad olla kogu Internetile ülisuureks väljakutseks, ütles Cerf.

Nagu Sputnik Eesti juba George Sorose esinemist analüüsivas artiklis kirjutas, on "asjade interneti" aluseks 5G võrk, mille taristuseadmete tarnijana liidripositsiooni haaranud Huawei ja ZTE.

Uuringutefirma Netscribes hinnangul jõuab 5G võrgu turumaht 2025. aastaks 251 miljardi dollarini, kusjuures see ei ole veel kõige optimistlikum hinnang.

On ilmselge, et Hiina juhtkonna poliitikas ei toimunud möödunud aasta jooksul mingeid radikaalseid muudatusi, mida Soros ettekäändeks toob, seega jääb vaid üks loogiline selgitus: hiinlased ei tahtnud temaga oma kasumit jagada, mille eest ta nüüd lihtsalt kätte maksab – üritades seda teha oma lemmikettekäändel – end vabaduse ja inimõiguste eest võitlemise lipu sisse mähkides.

On raske vabaneda mõttest, et miljardärist spekulant on tõenäoliselt juba ostnud nende Ameerika või Euroopa ettevõtete aktsiaid, mis hakkavad teenima kümneid miljardeid dollareid, kui Huawei ja ZTE totalitarismi vastu võitlemise loosungite all maailmaturult välja tõrjutakse.

Arvestades Sorose enda karjääri, oleks imelik, kui ta mingil muul viisil tegutseks, eriti arvestades, et 5G standardvõrgust saab omamoodi "võti" tuleviku internetile, täisväärtuslikule "asjade internetile" ja paljudele teistele digitaalsetele teenustele, mis on hetkel veel võimatud, kuid toovad tulevikus tohutut kasumit ja võimaldavad ka paljut kontrollida.

Teema:
Isejuhtiv sõiduk (12)

Samal teemal

Briti armee küberüksus levitab teadlikult valeinfot ja võltsinguid
Herkel: inimõigused internetis nõuavad kiiret tegutsemist
Euroopa Parlament võrdsustas õiguslikult ruumi ja mateeria
Tagid:
turvalisus, protokoll, häkkerirünnak, häkkimine, häkker, internet

Peamised teemad