19:31 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
90 0 0

Soome säilitas värske, 2018. aasta kohta tehtud rahvusvahelise korruptsiooniindeksi järgi paremuselt 3. koha. Eestis tõusis aga 20 parema hulka, kui USA langes sealt välja.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Organisatsiooni Transparency International koostatud indeksis olid Soomest paremad vaid esimeseks tulnud Taani ja teisel kohal olev Uus-Meremaa, edastas portaal Eestinen. Soome sai 85 punkti, mis tähistab praktiliselt puhast ja korruptsioonivaba maad.

Soome oli indeksis aastaid maailma parim, aga langes 2017. aastal kolmandaks pärast peaminister Juha Sipilä sekkumist rahvusringhäälingu Yle tegevusse.

Lääne inimesed rääkisid avameelselt korruptsioonist - tulemused olid üllatavad>>

Lääne-Euroopa ja Euroopa Liit on maailmas kõige vähem korrumpeerunud. Eesti on tabelis kantud samuti Lääne-Euroopa ja Euroopa Liidu maade sekka.

Eesti tõusis tabelis paremuselt 18. kohale (73 punkti), mis on väga hea tulemus, samas kui USA kukkus esimese 20 hulgast välja.

Korruptsioon on indeksi kriteeriumide järgi otseselt seotud demokraatiaga: mida demokraatlikum on riik, seda vähem on seal korruptsiooni. Demokraatlikus ühiskonnas ei pea inimesed millegi saamiseks tegema kingitusi ning selline kultuur ulatub tippu välja.

Taani on esikohal ja Eesti tõusis vaatamata Danske Banki rahapesuskandaalile. Indeks mõõdab avaliku sektori korruptsiooni, mitte rahapesu.

Leedu seisab korruptsiooniindeksis 38. kohal, Läti on 41., Ukraina 120. ja Venemaa 138. positsioonil. Nimekirja lõpus on maailma kõige vähem demokraatlik riik Põhja-Korea.

Muuseumis aset leidnud korruptsioonijuhtumist kirjutanud tudeng võitis konkursi>>

Transparency International soovitab kõigil riikidel võidelda korruptsiooni vastu ning kaitsta ajakirjandusvabadust.

Tagid:
Transparency International, rahapesu, Soome, Eesti, korruptsioon

Peamised teemad