11:40 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Ühiskond
lühendatud link
10530

Sel aastal tähistatakse rahvusvahelist turvalise interneti päeva teisipäeval, 5. veebruaril. Kokku üle 150 riigis tähistatava päeva fookuses Eestis on koostöö ja tehnoloogia vastutustundlik kasutamine ning noorte kasutusharjumused.

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Päeva suurimaks ürituseks oli täna kell kell 11:30 – 16:00 Tallinnas Nordic Hotel Forumis toimuv konverents "Digilaps, kus tõttad sa?: EU Kids Online"i Eesti 2018. aasta uuringu esialgsed tulemused". Konverentsil esitleti üle-euroopalise laste internetikasutuse Eesti uuringu tulemusi, seisab projekti "Targalt internetis" kodulehel.

Lapsed ei julge veebis tekkinud muredest rääkida >>

Tartu Ülikooli teadlased küsitlesid koostöös Turu-uuringute AS-ga 2018. aasta suvel kogu Eestit hõlmava esindusliku valimiga 1020 internetikasutajast last vanuses 9–17 ja nende üht vanemat. Uuring keskendus laste ja vanemate internetikasutusele, digipädevustele ning teadlikkusele online-riskidest.

MTÜ Lastekaitse Liit juhataja Tõnu Poopuu hinnangul on internetist laste jaoks saanud oluline osa õppeprotsessist nii koolis kui ka kodus.

"Aina rohkem haridusasutusi kasutavad tänapäevaseid tehnoloogilisi lahendusi, et õppeprotsessid huvitavamaks muuta ning õpilasi tunnis rohkem kaasa mõtlema panna. Lisaks kasutatakse nutiseadmeid ja internetti ka lisainfo saamiseks ning koolikaaslastega suhtlemiseks," sõnas Poopuu.

Turvalise interneti päeval on ilmunud ka mahukas temaatiliste artiklitega Lastekaitse Liidu veebikirja "Märka last" erinumber. Ajakiri on elektrooniliselt loetav veebilehel.

Lisaks konverentsile toimuvad nädala jooksul ka erinevad sündmused haridusasutustes üle Eesti. Praeguseks on teada, et Eestis toimub vähemalt 91 erinevat üritust alates plakatikonkurssidest koolides kuni kogu koolipere hõlmavate igapäevaste tegevusteni. Täpsema kaardi kõigi sündmuste kohta leiab Targalt internetis projekti kodulehelt.

Veebruari esimesel poolel on kõik 4.-12 klasside õpilased, õpetaja väikese abiga, oodatud osalema esimesel üle Eestilisel meemikonkursil "Rõõmud või mured digimaailmas" Padleti keskkonnas.

Politsei- ja piirivalveamet on projekti Targalt internetis raames koostanud ka toreda küberkaitse harjutuste keskkonna, milles saavad digiohutuses targemad ja vanemad õpilased ennast proovile panna. Keskkond on kättesaadav aadressilt.

Väiksemad internetikasutajad saavad ohutu internetikasutamise võimalustega tutvuda ka koos enamikes Eesti lasteaedades kasutusel oleva "Kiusamisest vabaks!" projektist tuttava Sõber Karuga.

Valminud on juhendmaterjal, mille eesmärk on näidata, kuidas programmiga "Kiusamisest vabaks!" töötades leida laste ja lapsevanematega veelgi paremini tee digimaailmaga seotud küsimuste arutamiseni. Juhendmaterjaliga saab tutvuda kodulehel.

9–17-aastastest Eesti lastest kasutab internetti igapäevaselt 97% ning kaheksa aastaga on pea kolmekordistunud mobiiltelefoniga internetti kasutavate laste osakaal (86%), vahendas uduisetportaal Sputnik Eesti täna.

Seejuures tunneb enamik Eesti lastest end internetis enesekindlalt ja turvaliselt, selgub äsja valminud EU Kids Online'i Eesti 2018. aasta uuringust. Küsitluses osales üle 1000 lapse koos ühe oma vanemaga.

Midagi häirivat on netikeskonnas näinud ligi kolmandik lastest ning küberkiusamist on pealt näinud ligi 40% lastest. Neist lastest pea kolmandik ei räägi kogetust kellelegi (vastavalt 27% ja 36%), vanematele usaldaks oma mure 40% ja sõpradele 41% vastanutest.

Telia kutsus kõiki inimesi ja ettevõtteid 25. jaanuaril osalema digitaalsel koristuspäeval, mille käigus korrastati oma nutiseadmed kasututest failidest ja andmetest.

Telia Eesti ärikliendiüksuse juhi Tarmo Kärsna sõnul oli digitaalse koristuspäeva eesmärk teha korda oma digielu ning kustutada kogu mittevajalik info, mis on ajaga muutunud digitaalseks prügiks ja müraks.

Laste arv, kellel on probleeme vaimse tervisega, kasvab üha, uuringu kohaselt esineb kurbust või masendust igal nädalal 40 protsendil 11-15-aastastel lastel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes, vahendas uudisteportaal Sptunik Eesti suvel.

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölder.

Kümnes Euroopa riigis mullu kevadel läbi viidud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna Ülikooli (TLÜ) sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega, vahendas Sputnik Eesti.

Reedel toimub suur digiprügi koristamine, illustreeriv foto
© Fotolia / Roman Gorielov

Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus.

14-15-aastaste koolinoorte hulgas läbi viidud uuringust selgus, et sagedasem liikumine on seotud kõrgema subjektiivse psühholoogilise heaoluga ning madalama ärevuse ja depressiooni tasemega.

"Suurim erinevus vaimse tervise näitajate osas esines nende gruppide vahel, kes olid kõige vähem aktiivsed ja mõnevõrra aktiivsed. Kõige rohkem aktiivsete vaimse tervise näitajad võrreldes mõnevõrra aktiivsete liikujatega oluliselt paremad ei olnud," selgitas Merike Sisask.

See tähendab, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv aitab võidelda ärevuse ja depressiooniga.

Samal teemal

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks
Grooming: veebis toimuv lastejaht
Uuring: eestlased loobuks enne seksist kui nutitelefonist
Tagid:
ühiskond, turvalisus, internet, lapsed

Peamised teemad