05:27 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Ühiskond
lühendatud link
34131

Ungari annab ilmaliku ja linnastunud riigina üsna veenva vastuse küsimusele "Kas kaasaegne sotsiaalne maatriks" on taastootmise seisukohast elujõuline - kui laste sünnitamist toetada kõigi vahenditega, millega vähegi võimalik? Või "tänapäeva linnastunud" inimesed ei paljune, ükskõik kuidas neid ka ei meelita.

Viktor Marahhovski, RIA Novsti

Kõigepealt uudiseid. Briti ringhääling teatab, et Ungari (Viktor Orbani autoritaarse valitsuse isikus) on tarvitusele võtnud uued drakoonilised meetmed Ungari demograafilise olukorra parandamiseks.

Juba on alustatud noortele paaridele kuni kümne miljoni forinti (31 425. 79 EUR) suuruse intressivaba laenu väljastamist, mis kustutatakse, kui paaril on kolm last. Ungari hakkas ehitama soodsaid kodusid peredele, kes lapsi saada lubavad.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Пастухов

Ja nüüd ilmus uus algatus - nelja lapsega naised vabastatakse tulumaksust. Kusjuures elu lõpuni.

...Kui te arvate, et Lääne meedia on Ungari väikese, kuid ambitsioonika rahva üle siiralt õnnelik, siis ei, see ei ole nii.

Vastupidi, Briti Guardian väljendab progressiivse avalikkuse üldist arvamust autoriveerus pealkirjaga "Rahvuslastest rusikamehed püüavad naiste kehasid kontrollida".

Rahvuslastest rusikameeste kuritegu seisneb järgnevas: "Naistevastane poliitika on maskeeritud naistele osutatavaks abiks. <...> Idee, et vaeste abistamine sõltub nende kuulekast taastootmisest, piirneb antiutoopiaga."

Lisaks Ungarile saavad oma jao ka Poola (kus naistele makstakse iga järgmise lapse eest täiendavalt 500 zlotti) ja Brasiilia (kus vastupidiselt stereotüüpidele on samuti juba mõnda aega küpsemas demograafiline kriis).

"Selline poliitika kasutab naise keha eesmärkidel, mis on kõike muud kui võrdõiguslikkus," kirjutab juhtkirja autor.

Migrandid
© AFP 2019 / PHILIPPE HUGUEN

... Tegelikult on põhjused, miks Ungarit emaduse toetamise eest sarjatakse, niiöelda komplekssed.

Muidugi toimub siin kaasaegne moodne radikaalfeminism, mille kohaselt, kui naise vajadusi ei rahuldata, siis on see tema vastu toime pandud kuritegu, kui rahuldatakse, siis alandav patronism ja seega samuti kuritegu, kui teda imetletakse, tähendab see tema muutmist seksuaalsuse ihaluse objektiks, kui seda ignoreeritakse, siis on see tema väärtuse mittetunnistamine, kui lapse eest makstakse - siis see on ekspluateerimine ja seksuaalne orjus, kui ei maksa - siis on see räpane sooline konkurents ja nii edasi.

Kuid on veel üks komponent. Ungari peaminister Orban keeldub (avalikkuse valdava enamuse toetusel) üleeuroopalisest väheneva elanikkonna täiendamise kavast, see tähendab sisserändajatest.

Euroopa (tegelikult Ameerika ja Austraalia jne) skeemi kohaselt ei toimu arenenud riikides rahvastiku väljasuremist. Toimub "demograafiline üleminek". See tähendab sisuliselt sama, kuid kõrvale kõlab see palju meeldivamalt.

Pärast seda, kui arenenud riikides saab eakaid inimesi olema liiga palju ja töökäsi liiga vähe, tuleb puuduvaid töötajaid hakata importima teistest riikidest. Esiteks sellepärast, et see on kasulik (need on juba valmis, täiskasvanud töökäed). Teiseks, ja mis veelgi tähtsam, on planeedil juba niigi inimesi liiga palju, nad tarbivad liiga palju toitu, vett ja võtavad oma keskkonnavaenulike autodega liiga palju ruumi, kulutades ressursse.

Ja kui võtta elanikkonna ülejääk riikidest, kus sündimusega on asjad hästi, tööga aga halvasti, ning pumbata riikidesse, kus sündimusega on kehvasti, töötades samal ajal sündimuse vähendamise kallal ülejäänud riikides, siis paari aastakümnega saabub maailm meeldivasse demograafilisse tasakaalu.

Ja nüüd siis hakkab sellele heale skeemile üks Euroopa riik äkitselt sõrgu vastu ajama ja kuulutab, et tahab ise oma lapsi saada ja end tulevikus taastoota ilma elanikkonda väljastpoolt juurde toomata. See on ebameeldiv mitte niivõrd sellepärast, et kümmemiljonilise rahvaarvuga Ungarit võiks enda juures ära majutada veel miljon-paar või rohkemgi aafriklast, vaid ka sellepärast, et see annab teistele riikidele väga halba eeskuju.

... Kuid meie jaoks on selles kõige huvitavam muu. Asi on selles, et Ungari peaminister kasutab rahva väljasuremise peatamiseks tõeliselt enneolematuid meetmeid (Ungari elanikkond väheneb 32 tuhande inimese võrra aastas, kui võrrelda Venemaaga, kus eelmisel aastal vähenes elanikkond 78 tuhande inimese võrra - peaaegu seitse korda kiiremini) - Orban käivitas eksperimendi, mis on inimkonna tuleviku seisukohalt üldiselt väga oluline. Ja nimelt: nüüd tehakse välitingimustes kindlaks teha, kas "Euroopa linnastunud tsivilisatsioonis" on võimalik vähemalt elanikkonna lihtne taastootmine (kus ühel naisel on kaks last).

Siin pole oluline, kas me räägime Rootsist või Jaapanist, Venemaast või Brasiiliast, Ungarist või Hiinast. Kõik linnatsivilisatsioonid on (rohkem või vähem edukalt) üles ehitatud silmas pidades pigem heaolu "ilmalikku" versiooni. See tähendab, et ametlikult võib ühiskond olla isegi religioosne (nagu Poolas või Iraanis), kuid õnn ei ole seal mitte kahe ja enama elujõulise lapse üleskasvatamine, "nagu esivanematest ja religioonist tuleneb", vaid enda mugav elu. Ja võib-olla isegi eneseteostus.

Pole juhus, et kõigis arenenud riikides on kõige "sigivamad" kangekaelsed traditsiooniliselt religioossed kogukonnad, USA-s - amishid ja mormoonid, Iisraelis - ortodoksid. Kahe esimese põlvkonna sisserändajad Aafrikast Prantsusmaal ei ole veel kaotanud lootust oma hõimude taassünnist. Venemaal samuti, "truualamlikud usklikud" - kristlased ja moslemid. Need inimesed on demograafiliselt efektiivsed just seetõttu, et nad ei ole tänapäeva tüüpilise õnnearusaama kandjad.

Selles kontekstis annab Ungari ilmaliku ja linnastunud riigina üsna veenva vastuse küsimusele "Kas kaasaegne sotsiaalne maatriks" on taastootmise seisukohast elujõuline - kui laste sünnitamist toetada kõigi vahenditega, millega vähegi võimalik? Või "tänapäeva linnastunud" inimesed ei paljune, ükskõik kuidas neid ka ei meelita. Ja siis tuleb luua muud sotsiaalse korralduse vormid.

Arvestades, et kuigi sündimus Venemaal on suurem kui Ungaris, ei ole ühiskonna taastootmise tase sealgi piisav (samuti asjaolu, et Venemaa kavatseb kulutada riigi demograafilise olukorra parandamiseks kolm triljonit rubla), väärib Ungari eksperiment igakülgset tähelepanu.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Eesti rahvastik
© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti rahvastik
Tagid:
demograafia, Viktor Orban, Ungari

Peamised teemad