20:30 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Ühiskond
lühendatud link
52371

Rahvuslaste partei EKRE toetajate tõrvikurongkäik pealinna õhtustel tänavatel jättis Lääne-Euroopale murettekitava mulje – seal peljatakse natsionalistide kasvavat populaarsust Ida-Euroopas.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. 24. veebruari õhtul Eesti pealinnas toimunud EKRE toetajate tõrvikurongkäik jättis Lääne-Euroopale ja Iisraelile sügava mulje.

Kuigi selliseid üritusi ei peeta esmakordselt, tekitas rahvuslasi toetavate eestlaste rohkus valimiste eelõhtul Euroopa pealinnades närvilisust.

Ei saa just öelda, et Tallinna sündmus põhjustas kriitiliste artiklite tulva, kuid enamik seda kommenteerinud väljaannetest avaldavad tõrvikurongkäigu pilte ja tõmbavad ilmseid paralleele Saksa natside korraldatud marssidega.

Euroopa väljaannetes märgitakse EKRE partei marginaalsust ja tema toetajate väikest arvu riigi parlamendis, kuid nad lisavad samas, et ühenduse populaarsus kasvab ja et peatsetel valimistel võivad nad saada kuni 21% häältest.

Euroopa välissuhete nõukogu kirjeldab EKRE-t kui "natsionalistlikku, ksenofoobset, anti-liberaalset, EL suhtes skeptilist" parteid.

EKRE juht Mart Helme väidab tõesti, et eestlased tahavad ELis rohkem autonoomiat ja et nad keelduvad "välja suremast ".

Euroskeptikute populaarsuse kiire kasv pagulaste vastu suunatud protestide laineharjal mitmetes Liidu riikides, sealhulgas Eestis, on Lääne-Euroopa pealinnade silmis murettekitav.

Odinlased on Soomes taas aktiviseerunud >>

Nii avaldab Euronews, kes Tallinnas toimuvat kriitiliselt hindab, pealtnägijate tunnistusi selle kohta, et tõrvikurongkäigus osalesid ka "Odini pojad," mis on loodud sõjaväeliste rühmituste põhimõttel ja mille eesmärk on jõuliselt võidelda Aasia ja Aafrika riikidest pärit sisserändajate vastu.

See on igati sobiv neile, kes otsivad keerulistele probleemidele lihtsaid lahendusi.

"Eesti juhtivad parteid ja meedia on liberaalsemad kui enamus elanikke", tsiteerib Iisraeli ajaleht "Time of Israel", viitega AFP-le, poliitikuteadlast, Tallinna Ülikooli professorit Tõnis Saartsi.

"Inimesed näevad vähe majanduslikke perspektiive ja tunnevad, et peavoolu parteidele ei lähe nende probleemid kuigivõrd korda," ütles ta ajakirjanikele, "EKRE on ainus partei, kes suudab väga konservatiivseid väärtusi kõige veenvamalt väljendada."

Julgeolekuekspert, endine sõjaväeluure kõrgemast ohvitserist analüütik Villem Rooda, leiab, et välispoliitiliste probleemide ja rahvusvaheliste pingete levimine, elanikkonna ränne ja sõjalise konflikti oht on muutunud Eesti Riigikogu valimiste uueks eripäraks. EKRE aga kasutab neid teemasid laialdaselt.

"Peab juhtuma midagi väga olulist, et see partei ei saaks valimistel kolmandat tulemust," ütleb Rooda, "asjaolu, et ta on kõikvõimalikest suundadest lähtuvate rünnakute sihtmärgiks, tuleb talle pigem kasuks kui kahjuks.

Nende tegevuskava ei leia paljude poliitikute ja valijate hulgas mõistmist, olles vastuoluline. Kuid lihtsate lahenduste otsijate jaoks on ta arusaadav, selge ja läbipaistev."

Rooda arvates tuleks arvestada ka asjaoluga, et Riigikokku pürgivate parteide arv suurenes, valijate arv aga väheneb loomulike põhjuste tõttu, mis tõstab iga üksiku hääle "hinda".

Samal teemal

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE
EKRE teedeehituslubadus maksab kaheksa aastaga 2,2 miljardit eurot
Ei rassismile: "Teletupsud" protesteerivad rahvuslaste tõrvikurongkäigu vastu
Tagid:
paremäärmuslased, äärmuslus, tõrvikurongkäik, tõrvik, EKRE

Peamised teemad