22:50 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Ühiskond
lühendatud link
Eurovisioon 2019 (12)
13530

Kunst peab jääma poliitikast väljapoole, kuid Kiievi võimud on meie suureks kurvastuseks teisel seisukohal, ütlesid kommentaaris Sputnik Eestile Eesti muusikud.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Lugu Ukraina lauljatariga Maruv (Anna Korsuniga), kes võitis Eurovisiooni rahvusliku valikuvooru, kuid kokkuvõttes Ukrainat sellel rahvusvahelisel lauluvõistlusel ei esinda, palus Sputnik Eesti kommenteerida Eesti muusikategelastel. Kõik on veendunud, et "lugu lõhnab vastikult poliitika järele".

Muusik ja muusikamänedžer Juri "Jurban" Novikov leiab, et Maruvile avaldati kõige ehtsamat poliitilist ja samas küllaltki lühinägeliku survet.

Основатель группы ОльгаклёшЪ, эстонский музыкант и промоутер Юрий Юрбан Новиков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ansambli Olgaklesh asutaja, Eesti muusik ja muusikamanager Juri "Jurban" Novikov.

"Väljas on 21. sajand, aga mõnede arudes ei ole veel kiviaegki kätte jõudnud. On kahetsusväärne, kui kunsti katsutakse sugeda ja politikaanide mängile sobilikuks kohendada. See ei ole ju kunst: ta kas on või teda ei ole, aga laulust sõnu välja visata ei anna," lausus ta.

Eesti muusikamänedžer toetab Maruvi otsust Eurovisioonile sõitmast loobuda ja jätta Ukraina riikliku telekompanii väljapakutud lepingule alla kirjutamata. Eks iga korralik muusik, nagu ka üldse tervemõistuslik inimene keeldub ju "vabatahtlikust lämbumisest".

"Meenub filmi "Assa" finaal, kus noorele muusikule (Viktor Tsoile) loetakse ette laulja käitumisreeglid restorani püünel esinedes. Mille hulgas oli näiteks keelatud mis iganes põhjusel, välja arvatud arstiabi osutamise puhul omavoliliselt lavalt lahkuda ja hulk teisi keelde. Aga kui need keelud kõlasid kas ähvardavalt või pigem siiski koomiliselt, siis Maruvile ette pandud leping pole enam sugugi naljakas arulagedus, mis takkapihta ähvardab kopsakate trahvidega," leiab "Jurban".

Juri "Jurban" Novikov lisas, et tema korraldatud kontsertide puhul pole poliitikaga seotud probleeme tekkinud. Aga näiteks vene rokibändi Moralnõi Kodeks puhul oli küll kartusi, et selle juht Sergei Mazajev saadetakse piirilt Moskvasse tagasi, kuna ta on Venemaa presidendi Vladimir Putini usaldusisik.

Ja kuivõrd Novikovi agentuur on põhimõtteliselt muusika valdkonnas poliitikategemise vastu, tuleb tihtilugu paluda lauljatel ja ka ajakirjanikel kontsertidele pühendatud intervjuudes poliitilisi teemasid mitte puudutada.

Ukraina kunstist ja kultuurist on saanud poliitika

Eesti helilooja ja meelelahutaja Sergei Krutihhin rõhutas, et tänases Ukrainas on kultuur ja kunst muutunud poliitikaks. Ehkki lubamatu on olukord, mil anne poliitilistel põhjustel hukka saab. Ent Eurovisioon ise, nentis Krutihhin, ei osutu Kiievi jaoks sugugi esimest korda poliitiliste mängude areeniks.

Сергей Крутихин
© Фото : из личного архива
Sergei Krutihhin.

Nii pälvis 2016. aastal võidukoha Ukraina lauljatar Jamala, kuid tema võit oli Krutihhini hinnangul kahtlane ja saavutatud ilmselgelt poliitilistel põhjustel. Selle kinnituseks on ka suure hulga allkirjadega petitsioon internetis ja see, et Jamala laulu ei esitatud kõigi selle lauluvõistluse reeglite kiuste mitte üheski Euroopa raadios.

Aasta pärast aga, meenutas Krutihhin, tekkisid raskused Kiievis konkursil osalemisega: lõpptulemusena Venemaa lauljatar Julia Samoilova Ukraina pealinna ei läinudki.

"Milline suur segadus vaeses Ukrainas valitseb, seda võite ise näha. Ja mina ei imesta sugugi, et Maruvile russofoobse Kiievi parimate traditsioonide kohaselt survet avaldati. Ning kui Eurovisiooni korralduskomitee söandab Ukraina tema trikkide pärast diskvalifitseerida, on see tema jaoks julge, kuid õiglane samm," lisas Krutihhin ja toonitas, et Eesti pole õnneks Ukraina, nii sõnavabadus kui arvamusvabadus on Eestis siiski olemas.

Член жюри, лауреат премии ″Золотой граммофон″ композитор Андрей Покутный
© Sputnik / Вадим Анцупов
Žürii liige, auhinna Kuldne Grammofon laureaat helilooja Andrei Pokutnõi.

Samuti tuntud helilooja, arranžeerija ja laulusõnade autor Andrei Pokutnõi oli vastuses Sputnik Eesti palvele Maruviga seotud olukorda kommenteerida veelgi lakoonilisem. "Mina tegelen muusikaga, mitte poliitikaga," ütles Pokutnõi.

Skandaali sisust

Ukraina lauljatarile Maruvile (Anna Korsuni pseudonüüm) keelduti poliitilistel põhjustel andmast õigust oma riiki 2019. aasta rahvusvahelisel Eurovisiooni lauluvõistlusel esindada, ehkki just tema võitis rahvusliku valikuvooru.

Oma varasema otsuse tühistamise eelõhtul andis NOTE komisjon lauljatar Maruvile allakirjutamiseks lepingu, milles seisab punkt külalisesinemiste keelamise kohta Venemaal. Vastuseks teatas Maruv katsetest lauljatele ametnike poolt survet avaldada ja nägi selles soovi sundida teda loobuma lauluvõistlusel osalemisest.

Lauljatar Maruv selgitas oma Facebooki-kontol et saavutas Eurovisiooni valikuvoorus ausasti võidu, kuid talle avaldatud surve tõttu on sunnitud sellest sõidust loobuma. Lauljatar oli valmis loobuma esinemistest Venemaal, ei ole 2014. aastast peale Krimmis käinud, ei ole rikkunud ühtegi Ukraina seadust ja oli valmis võtma kõik rahvusvahelisel konkursil osalemise kulud enda kanda.

Tänavuse aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitjaks tuleb venelane Sergei Lazarev
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Aga leping, mille Eurovisioonist osavõtja peaks Ukraina rahvusringhäälinguga (UA:PBC ) sõlmima, osutus lihtsalt vastuvõetamatuks, ütleb ta.

"Mul on keelatud igasugune lavaline improvisatsioon ilma UA:PBC kinnituseta (näiteks kooskõlastamata spagaat toob kaasa kahe miljoni grivna suuruse trahvi). Tuleb täpipealt täita mis iganes UA:PBC nõudmisi ja ettekirjutusi. Teoreetiliselt võidakse mind sundida mingisuguse asepeaministri sünnipäeval tantsu lööma, keeldumise korral aga mind diskvalifitseeritakse ja kohustatakse taas kahe miljoni grivna suurust trahvi maksma. On ka keeld ajakirjanikega suhtlemiseks ilma UA:PBC nõusolekuta, mis on täielikus vastuolus sõnavabaduse ja inimõigustega," tõi Maruv esile lepingu põhilised punktid.

Tulemusena sõidab tõenäoliselt Ukraina valikuvoori võitja asemel Eurovisioonile teise koha pälvinud kollektiiv Freedom Jazz.

Tänaseks on teada, et Ukraina Eurovisiooni valikuvooru korraldajad tegid lauluvõistlusel esinemise ettepaneku ansamblile Kazka. Seda ütles intervjuus portaalile Vesti Ukraina rahvusringhäälingu (UA:PBC ) juhatuse liige Aleksandra Koltsova. Ansambel Kazka pälvis rahvuslikus valikuvoorus kolmanda koha, edastas RIA Novosti. Nüüd ootab korralduskomitee vastust muusikute esindajatelt ja nende mänedžerilt.

Nagu Sputnik Eesti on teavitanud, toimub 2019. Aasta Eurovisiooni lauluvõistlus 14. – 18. Maini Tel Avivis. Eestit esindab seal lauluvõistluse Eesti Laul võitja, rootsi laulja Victor Crone lüürilise ballaadiga "Storm" ("Torm").

Teema:
Eurovisioon 2019 (12)
Tagid:
laulukonkurs, Maruv, Ukraina, Eurovisioon

Peamised teemad