14:45 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Ühiskond
lühendatud link
81 0 0

ÜRO Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) värskest raportist ilmnes, et meeste ja naiste tööhõive vahe on kahanenud viimase 27 aasta jooksul vähem kui kahe protsendi võrra.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Sooline võrdõiguslikkus töökohal ei ole viimase veerandsajandi jooksul kuigivõrd suurenenud ning olukord ei hakka muutuma enne, kui mehed ei võta oma õlule koormavaid, kuid tasustamata kodutöid, vahendas Pealinn viitega BNS-le ÜRO hoiatust.

Naissoost automehaanik: roosiõitega vannile ja šoppamisele eelistan motovõidusõitu >>

2018. aastal käisid naised 26 protsendipunkti võrra suurema tõenäosusega tööl kui mehed, ehkki arvamusküsitluste põhjal eelistaks palju suurem hulk naisi koduperenaise rollile töölkäimist.

Naised meesteta pole midagi, mehed naisteta pole sedagi, illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Пастухов

ILO sõnul takistab meeste ja naiste võrdset tööhõivet mitu tegurit, millest suurim on naiste suur töökoormгs kodus.

"Viimase 20 aasta jooksul ei ole aeg, mille naised kulutavad tasustamata hoolitsusele ja kodutöödele, peaaegu üldse lühenenud, ja meeste oma on pikenenud vaid kaheksa minuti võrra päevas," ütles ILO töötingimuste ja võrdsuse osakonna juhataja Manuela Tomei.

Sellise tempo korral kulub üle 200 aasta, kuni tasustamata kodutöödes meeste ja naiste võrdsus saavutatakse, tõdes ta.

ILO andmetel teeb ligi 22 protsenti tööeas maailma naistest ehk 647 miljonit täisajaga tasuta kodutöid. Araabia riikides on selliste naiste osakaal 60 protsenti. Samavõrd teeb kodutöid vaid 1,5 protsenti meestest - 41 miljonit. Ka tööl käivad naised teevad palju rohkem kodutöid kui mehed.

Kaljulaid: võrdõiguslikku ühiskonda tuleb ehitada koos meestega >>

"Meeste ja naiste töö ebavõrdne jaotus majapidamistes on soolise ebavõrdsuse kõige vastupidavam tahk," seisis raportis. Naised pühendavad kodutöödele keskmiselt neli tundi ja 25 minutit päevas, mehed tund ja 23 minutit.

Naistepäeva eel tegi Statistikaamet ülevaate, kui suur on naiste osatähtsus Eesti asustusüksustes. 2018. aasta 1. jaanuari seisuga oli Eestis nii küla, kus elasid ainult naised kui ka külasid, kus elasid ainult mehed, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse iga aasta 8. märtsil, iilustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

1. jaanuar 2018 aasta seisuga elas Eestis 698 049 naist, moodustades 53% Eesti elanikkonnast. Naiste ja meeste osatähtsus oli enam-vähem võrdne ca 80% Eesti asustusüksustes.

Kõige rohkem asustusüksusi, kus naiste osatähtsus oli vähemalt 60% asus Võru (60) ning järgmisena Saare maakonnas (25). Kõige vähem aga Valga (3) ja Põlva (5) maakonnas.

Rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse iga aasta 8. märtsil. Eestis oli naistepäev viimati riigipüha 1990. aastal. Sel päeval võisid naised rahus puhata.Riigikogu lükkas 23. oktoobril 2001 napi häälteenamusega tagasi opositsiooniparteide ettepaneku kuulutada 8. märts riiklikuks tähtpäevaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Kui 1990. aastatel suhtuti naistepäeva pila ja paroodiatega, siis juba kümnendi lõpul muutus päev uuesti aktuaalseks. Taas on tavaks viia sõpradele ja töökaaslastele lilli ja ühiselt midagi pidulikumat ette võtta. 

Samal teemal

Naised ja mehed peavad võrdväärse töö eest saama võrdset tasu
Üle poole miljoni soomlase pole seksinud kordagi terve aasta jooksul
On ameteid, kus naised teenivad rohkem kui mehed
Tagid:
kodutöö, võrdsus, töö, ühiskond, õigus, mehed, naised

Peamised teemad