16:04 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Ühiskond
lühendatud link
103 0 0

Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent, ökoloog Mihkel Kangur julgeb oma üliõpilaste põhjal väita, et noored on vägagi teadlikud, millisesse olukorda vanem põlvkond nende saatuse on seadnud. Tallinnas ja Tartus toimunud streigid tõestavad seda ilmekalt.

TALLINN, 18. märts — Sputnik.  Rootsi tüdruku Greta Thunbergi algatusel tõmmati käima ülemaailmsed kliimastreigid Fridays For Future ehk Reeded Tuleviku Nimel. Täna toimusid sadade inimeste osalusel streigid ka Tallinnas ja Tartus, kus teiste hulgas lõi kaasa palju noori, vahendab Pealinn

Teadlased on kliimakriisist rääkinud pikalt, kuid neid pole piisavalt kuulda võetud. Kanguri sõnul võib tunduda, et teadusega teleleb lihtsalt hulk inimesi, kes räägivad keerulist juttu. Noored on aga need, kellest saavad ühel hetkel valijad ning otsustajad.

"Nad oskavad ise käituda ja saavad aru, et nad ei ole üksi ning samamoodi mõtlevaid noori on üha rohkem," leiab Kangur lisades, et noored tajuvad väga hästi, kui raske on neil tulevikus samasuguse heaolu saavutamine, nagu meil.

"Šansid selleks, et meil õnnestuks maailma päästa, on tunduvalt väiksemad kui võimalus, et me läbi kukume. Me peame ikkagi proovima. Kaalul pole midagi vähem kui inimkonna elu võimalikkus maal," kinnitab Kangur. Tema sõnul kiputakse olukorra tõsidust alahindama, ignoreerima ning arvatakse, et tegu on mingi naljaga. 

"Meil on võibolla kümme aastat. Kümne aasta jooksul sulgub see aken, mille jooksul saame midagi ette võtta, et katastroofilisi muutusi ökosüsteemides ära hoida," selgitab ökoloog.

Üle kümne tuhande Belgia koolilapse võttis osa kliimaprotestist >>

Need on tõsised prognoosid. Teadlasi pole siiani kuulatud ja nüüd on laste kord. Kangur lisab, et loodab läbi hariduse midagi päästa – kasvab peale uus põlvkond, kes saab olukorra tõsidusest paremini aru.

Saksa ja Šveitsi õpilased nõuavad tegusid kliimamuutuse vastu, illustreeriv foto
© Фото : из личного архива

Tallinna Ülikool on roheline ülikool ja me õpetame, kuidas keskkonda hoida. Kangur usub, et haridusasutustel on väga suur vastutus ja roll läbi hariduse ning teaduse olla eeskujuks ja teenäitajaks sellele, kuidas me peaksime elama.

Ta avaldab lootust, et äsjne kliimastreik võiks maailmas midagi muuta. Samuti usub ökoloog, et see ei jää ühekordseks sündmuseks. Näiteks Eestis pole inimese harjunud tegema poliitikat tänaval, aga see muutub üha tavapärasemaks ja järjest enam tullakse välja. " Inimesed tulevad füüsiliselt kokku ja näevad, et neid on palju. See pole üksikute hullude püüdlus. See kõik võtab aega, aga paraku aega enam palju pole."

Samal teemal

Kuhu võiksid inimesed globaalse katastroofi korral elama kolida
Bloomberg: Saksamaal tuleb rohkem Vene gaasi osta
Tagid:
hoiatusstreik, streik, Pariisi kliimalepe, kliimapoliitika, kliimamuutused, kliimafoorum, kliimalepe, kliima

Peamised teemad