10:51 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Ühiskond
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
12310

Sestpeale, kui Keskerakond alustas koalitsioonikõnelusi EKRE-ga, jätkab tema reiting langemist, seevastu toetus ministriportfellidest sammukese kaugusel seisvatele rahvuskonservatiividele paisub nagu pärmi peal.

ТАLLINN, 22. märts — Sputnik. Kolm nädalat pärast parlamendivalimisi on Keskerakonna reiting sedavõrd langenud, et on peaaegu võrdsustunud tema moodustatava koalitsiooni praeguse koalitsiooniipartneri – Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) omaga, vahendab ERR.

Eesti erakondade populaarsustabel, märts 2019. Turu-uuringute AS

Seda kinnitavad ettevõtte Turu-uuringute AS poolt rahvusringhäälingu EER tellimusel korraldatud värske arvamusküsitluse tulemused. 

Esikoha populaarsustabelis pälvis valimised võitnud Reformierakond, kelle toetus on veebruarikuu andmetega võrreldes kasvanud 25-lt 27%-le.

Keskerakond on reitingutanelis teisel kohal, kuid tema toetus, sealhulgas venekeelsete valijate seas, on kõvasti kahanenud. Kui kuu aega tagasi oli keskerakondlaste poolt valmis oma hääle andma 29% valijaist, siis nüüd ainult 24%. Seevastu Keskerakonna eestvõttel varsti valitsusse minna võiva EKRE toetus paisub justkui pärmi peal – kuuga on tema toetus kasvanud 16-lt 21%-ni. Nõnda jäävad rahvuskonservatiivid vaid 3% võrra maha Eesti suurimast erakonnast.

Kontrollimatu e-valimissüsteem
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus on jäänud endisele tasemele – vastavalt 11 ja 9 protsenti. Ent parlamenti pääsemata jäänud erakonna Eesti 200 toetusmäär on kasvanud 5%-ni – seega juhul, kui valimised toimuksid tuleval nädalal, jõuaks Riigikogusse üks erakond veel.

Ootamatu liit

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Andke demokraatia tagasi: Eestis protesteeriti parlamendi "omavoli" vastu >>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Simson: kampaania mõjub hästi Kaljulaidi tuntusele, kuid halvemini erakonnale
Raimond Kaljulaid sõdib EKRE koalitsiooni võtmise vastu
Ärge õpetage meid elama: peaminister lükkas tagasi Euroopa hoiatused "fašistidest"
Tagid:
Reformierakond, Keskerakond, EKRE, reiting, e-valimised, valimised

Peamised teemad