10:05 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Ühiskond
lühendatud link
21740

DNA testimisseadmed on olnud kallid, proovide andmebaasid kasinad, meetod ise töömahukas ja seetõttu kasutasid neid üksnes teadlased. Nüüd on DNA-analüüs igaühele kättesaadav.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Kogu maailmas rakendatakse laialdaselt DNA-teste, et isiklikku põlvnemist tuvastada, bioloogilised vanemad üles leida. Aga medalil on ka teine pool – lapsendamissaladuse rikkumine, doonorlus, eraellu tungimine. Millega moodne laialt levinud tehnoloogia meid ähvardab, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Geneetika peresidemete vastu

Isiku geneetiline määratlemine töötati välja puhtrakenduslikel eemärkidel – lähisuguluse tuvastamiseks, kurjategijate leidmiseks. Selleks on tarvis vaid pisike piisake inimese verest, süljest või muust orgaanilisest koest, kus talletub DNA.
DNA testimisseadmed on olnud kallid, proovide andmebaasid kasinad, meetod ise töömahukas ja seetõttu kasutasid neid üksnes teadlased.

Nüüd on DNA-analüüs igaühele kättesaadav. Viie kuni kahekümne tuhande rubla eest olenevalt testi liigist ja seda teenust osutavast ettevõttest saab inimene ülevaate etnilisest päritolust, kus on näha ühe või teise suure rahvuse osakaal, esivanemate ligikaudne päritolupiirkond, "kattuvate vastete" nimekiri nendest, kellega on teatud ulatuses sugulussidemeid.

Kohendatud inimesed - miks on Hiina geneetikute eksperimendid ohtlikud>>

USA-s teeb geneetiline genealoogia (asjatundjad eelistavad epiteeti "molekulaarne") läbi tõelist buumi: abikaasad kingivad teineteisele sünnipäevaks DNA-teste, vennad, õed ja nõud jagavad jõulukingiks vastavate firmade sooduskuponge.

Rahvusvahelise geneetilise genealoogia ühingu andmetel oli seda teenust 2018. aastaks kasutanud umbes kaheksa miljonit inimest.

Testide tulemused lülitatakse antud ettevõtte andmebaasi või laadib klient ise need üles mõnda avalikku sugulaste otsingu andmebaasi. Pole siis ime, et mahuka teabehulga analüüs vilja kannab, teinekord kibedatki. Kellelegi on DNA-test andnud kinnitust vanaema juttudele sugulusest ajalooliste isiksustega, kellelgi aga elu lõhkunud, avades kohutavaid perekonnasaladusi.

Kuidas iirlane juudiks osutus

2012. aastal tegi 69-aastane ameeriklanna Alice Colins Plebuch naljaviluks DNA-testi, et täpsustada oma sugupuud. Tema isa oli kasvanud lastekodus ja ehkki ta tundis temapoolseid nõbusid, lootis ta molekulaargeneetika abil rohkem sugulasi üles leida.

Kust on pärit soomlased? Tuleb välja, et Eestist!
© Фото : Kultuurimälestiste riiklik register

Analüüsi tulemuste kohaselt osutus Alice poolenisti aškenazi juudiks, mis ei klappinud kokku perekonnalooga, et tema vanemad pärinevad Iirimaalt katoliiklastest sisserändajate hulgast. Esmalt kahtlustas ameeriklanna oma ema abielurikkumises, kuid õe ja venna testid näitasid, et kõigil neil oli üks-sama juudist isa. Niisiis ei olnud ta sugugi see, kellena end esitles.

Rootsi politsei avaldas DNA põhjal koostatud kahtlusaluse pildi>>

Alice keelitas ka isaliinis tädipoja DNA-testi tegema. Mitte mingit sugulust ei tuvastatud. Aga perekondlikud pärimused, fotod? 2015. aastal ilmus nüüd juba suguluseta "tädipojaga" sarnaste tunnustega testide andmebaasi keegi Jessica Benson Põhja-Carolinast. DNA põhjal olid nemad tõesti lähedased sugulased.

Jessica kasvas üles juudi perekonnas ja oli väga üllatunud teada saades, et tegelikult on tal iiri juured. Iirlannaks osutus ka tema isapoolne tädi.

Selgus, et Alice'i isa ja Jessica vanaisa olid sündinud 23. septembril 1913, aastal Bronxi haiglas, nende sünnitunnistuse number erines ühe numbri võrra. Ilmselgelt olid vastsündinud omavahel segi aetud. Nii sai juut Bensonist iirlane Collins.

Sellest dramaatilisest loost kirjutanud ajaleht Washington Post ennustab, et "2020. aastad võivad kujuneda kümnendiks, mis tapab perekonnasaladused.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Поготов

Tere, te olete meie vanaema

1980. aastatel kuulus ameerika günekoloog Donald Cline ravis viljatuid abielupaare. Patsientidele ütles ta, et kasutab abikaasa spermat või kui too on viljatu, siis doonorit, kes välimuselt sarnanes kuidagi internatuuris tohtriga. Tegelikult sooritas günekoloog naistele kunstlikku viljastamist omaenese seemnerakkudega, kirjutab The Atlantic.

See tuli ilmsiks neljakümne aasta pärast, kui noor ameeriklanna Jacoba Ballard tegi DNA-testi ja laadis tulemused avalikku andmebaasi. Ta teadis, et tema ema oli kasutanud kunstlikku viljastamist doonori poolt ja tahtis lihtsalt sugulasi leida.

Arvas, neid on kõige enam paar-kolm inimest. Ent avastas end viiekümne õe ja venna hulgas, kelle isaks oli doktor Cline.

Mõned tema bioloogilistest lastest said säärase ilmaletuleku mooduse üle pahaseks ja andsid asja kohtusse. Vähe sellest, et Cline rikkus eetilisi norme – tema bioloogilised lapsed võinuks südamerahuga paari heita teadmata, et nad on poolõde ja poolvend, ning see on juba otsene oht järglastele. Ammuilma pensionipõlve pidav Cline sai trahvi ja aasta tingimisi.

DNA-testi abil doonori sperma tuvastamine ja andmebaasis talletatud proovidega võrdlemine on täiesti teostatav. Seega käib jutt anonüümsust säilitada sooviva inimese isiklikku ellu tungimisest.

Seniajani on krüopangad neile oma materjali andnud mehele garanteerinud, et ta oma bioloogiliste lastega ei kohtu, kui ta seda just ise ei soovi. Nüüdsel ajal aga on neist tagatistest raske kinni pidada, nendib ajaleht New York Times kokkuvõtteks, kirjeldades skandaali ameeriklanna Danielle Teuscheriga.

Ema kannab osakest oma lapsest endas aastakümneid>>

Tema tegi DNA-testi oma viieaastasele tütrele, kes oli sigitatud doonorisperma abil, ja ootavatult avastas ta avalikus andmebaasis tema bioloogilise isa vanaema. Emotsioonide ajel, tagajärgedele mõtlemata, saatis Danielle talle kirja ettepanekuga tuttavaks saada.

Vastust vanaemalt ei tulnud, see-eest saabus hoiatus krüopangalt, kust neiu oli doonorisperma hankinud. Juristid ähvardasid Danielle'i tema poolt allkirjastatud lepingu rikkumise eest kahekümne tuhande dollari suuruse trahviga. Talle keelduti ka võimaldamast sama mehe nelja uut spermaproovi, mida ta tahtis kasutada järgmisteks rasedusteks, ja hoiatati kohtuhagi asjus, juhul kui Danielle jätkab katseid doonori isiku paljastamiseks.

Ajalehe poolt osundatud asjatundjate hinnangul on krüopangad sattunud keerulisse olukorda. Kui tulevase ema saavad nad siduda kirjaliku keeluga doonori isiku tuvastamiseks, siis veel sündimata last küll mitte. Mitte miski ei takista teda täisealiseks saades üritamast oma bioloogilist isa välja selgitada.

Tagid:
sugulane, arst, DNA

Peamised teemad