08:22 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Ühiskond
lühendatud link
101 0 0

Soome loomaarst hoidis Prantsusmaal hobuseid kohutavates tingimustes, mistõttu suri 11 looma ja ametnikud konfiskeerisid üle 100 nälginud hobuse.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Ametnikud korraldasid Prantsusmaa keskosas Saone-et-Loiren´i piirkonnas Cronat´is asuvas soomlase ostetud farmis reidi märtsikuu lõpus, edastas portaal Eestinen. Seal võeti ära üle 100 hobuse ja 11 hobust olid surnud, vahendab väljaanne Le Journal du Centre.

Loomakaitseorganisatsiooni Réserve´i info kohaselt olid loomade elamistingimused kohutavad. Suurem osa hobuseid oli nälginud, paljud olid vigastatud. Hobused olid ilma valveta 170 ha suurusel territooriumil. Neil polnud piisavalt joogivett ja nad olid metsikud.

Loomaarsti seletus oli katastroofiline. Hobused olid nälginud, tall oli hullus olukorras. Hobuste omanik on loomaarst, aga tal pole Prantsusmaal tegevusluba, edastas Réserve´i esindaja.

Ellujäämisvõimalus: Päite loomapargi varjupaiga loomad>>

Cronati võimud on volitanud Réserve´i esindajaid tegelema hobustega järgneva kolme kuu jooksul, kuni nad maha müüakse. Hobuseid aga kuhugi mujale viia ei saa, kuna nad on väga halvas olukorras.

Cronati ametivõimud olid käinud hobuseid ka varem vaatamas ja olnud tunnistajaks nende kehvale olukorrale. Veebruaris leiti neli surnud hobust, kes olid üksteise otsas hunnikus. Lisaks leiti väljaheidete seest paarkümmend surnud koera.

Hobusetalu viis aastat tagasi soetanud soome loomaarst end süüdi ei tunnista. Naise väitel on aasta algusest surnud 11 hobust, aga seda seoses vanaduse ja toidumürgitusega.

Loomakaitsjatele saabub enam teateid loomade väärkohtlemisest

Eesti Loomakaitse Seltsile (ELS) infoliinile laekus 2018. aastal kokku 3033 teadet. Ülekaalus on kaebuste sisu poolest loomade väärkohtlemised. Seesugustest juhtumitest teatati keskmiselt 33 korda kuus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aasta alguses.

"Loomulikult ei ole kõik väärkohtlemised üksnes loomade vastu suunatud otsene vägivald vaid enamik teateid puudutab loomade pidamistingimusi. Näiteks puudub loomal korralik kuut, tema karv on pulstunud ja must, koera hoitakse kinni lühikese keti otsas või pikalt kitsal alal, näiteks rõdul. Küll on sellised rikkumised ohuks looma füüsilisele kui ka vaimsele tervisele," kommenteeris ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro Eesti Loomakaitse Seltsi kodulehel.

Vabana sündinud: mida delfinaariumide külastajad ei tea >>

"Äärmiselt kurb on näha, et endiselt on meil probleemiks soovimatute loomapoegade uputamine või muul moel tapmine. Kuigi soovimatute järglaste tulekut on äärmiselt lihtne vältida looma steriliseerides või kastreerides. Harvad ei ole ka loomade avalikud löömised või lausa peksmised. Seda juhtub sageli koertega, keda ei ole omanikud suutnud korralikult käituma õpetada ja selleks, et looma avalikus ruumis korrale kutsuda, kasutatakse vägivalda," lisab Midro.

Eelmisel aastal laekus palju teateid, keskmiselt 80 teadet kuus, ka hulkuvate loomade, vigastatud ja eksinud lindude ja metsloomade kohta.
Kaebustega tegelemiseks valime viisi vastavalt vajadusele ja võimalusele, kas teeme seda koostöös teatajaga teda nõustades või juhendades, kaudselt piltide või videode abil, kaasame teise loomi abistava organisatsiooni või läheme ise kohapeale.

Põtradel on jooksuaeg sügisel
© Sputnik / Алексей Даничев

Värisege, linnukasvatajad: loomakaitsjad nõuavad kanade vabastamist>>

Kontrollkäike aitavad ELS-is läbi viia peamiselt vabatahtlikud. Loomakaitse Seltsi inimesed viivad seesuguseid kontrolle läbi eraisikute kodudes, loomapoodides, loomafarmides ja muudes kohtades, kus loomi hoitakse.

Lisaks päästetakse linde ja loomi, kes on sattunud ohtlikku kohta või saanud viga. Kontrolle ja loomade päästmisi tehti eelmisel aastal kokku 143. Kui loomadega seotud teated ei ole MTÜ võimuses lahendada teeb selts pöördumised ametkondadele. Neid tehti eelmisel aastal kokku 95.

Tagid:
Prantsusmaa, Soome, Eesti, hobune, loomaarst, loomakaitsja

Peamised teemad