23:20 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ühiskond
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
11520

Inimesed tunnetasid virtuaalset Zelenskit kui võimalust öelda võimudele tõde, kartmata seejuures Odessa Ametiühingute majas elusalt põletatud saada, selgitas Sputnikule Vladimir Mamontov, fondi "Mõistlik internet" ja raadiojaama "Govorit Moskva" peadirektor.

Mis puudutab valimisi vennalikus "talus Dikanka lähedal", siis sealne olukord on täiesti gogollik. Esimeses voorus hääletas enamik ukrainlasi Goloborodko, "Rahva teenri" sarja peategelase ja "Langude" seriaali autori poolt, kes äkitselt Ukraina poliitikasse tungis - see tähendab suuresti mitte tegeliku poliitiku, vaid väljamõeldud filmikangelase eest. Koos tema videote ja sketšide ja muude etteastetega.

Koos temaga jõudis teise vooru veel üks täiesti sürrealistlik tegelane. Meenutades vanapoolset ja napsilembelist kasakat Sverbõguzi jutustusest "Jõuluöö" (Gogol ei jätnud meile, ausalt öeldes, temast kuigi üksikasjalikku portreed, vaid tähistas ta lihtsalt iseloomuliku sõnaga), riietus see rivaal aeg-ajalt ülemjuhataja maskeerimisülikonda, rääkides Euroopa viimasest kaitsevallist Venemaa agressiooni ees, valis ebakindlalt sõnu, et "riigikeeles" hakkama saada ja rikastus vaikselt, jätkates oma alluvuses oleva riigi röövimist.

Naer läbi pisarate

Naer siin on samuti gogollik: läbi pisarate. Ukrainas valatakse iga päev verd, mitte vett, sest riigi oluline osa ei kavatse "Euroopa bastioniks" muutuda. Donbass tahab elada oma põhimõtete alusel, räägib vene keelt ja on juba viis aastat seda õigust relvaga kaitsnud.

Vähemalt 80% ülejäänud ukrainlastest kasutab vene keelt igapäevases suhtluses, ja isegi Pjotr Porošenko, kes siis, kui valimiseelne olukord päris raskeks muutus, teatas kõlaval häälel, et temagi on hoopis "venekeelne".

Aga Vladimir Zelenski juhtis kogu oma valimiskampaaniat vene keeles (näidates üles austust ka "riigikeele suhtes", mis on õige) - ja võitis, näidates riigi kodanike tõelist suhtumist end ammendanud, süngesse Ukraina Banderastani, kellele panustasid praktiliselt kõik rivaalid, keda Zelenski aga mängleva kergusega edestas.

Abi ei olnud ei "Tomosist", Krimmi silla läbimurdele saadetud mängulaevastikust, "dekommuniseerimisest" ega isegi Bandera ja Šuhhevitši portreedega rongkäikudest ...

Mõistagi on tekitab see osas Ukraina lõhestatud elanikkonnast teatud vastukaja. Propaganda on oma jäljed jätnud. Aga ... Esimene voor näitas, et Zelenski, kes ei ole kunagi rahvuslane olnud, võitis või konkureeris väärikalt isegi seal, kus Bandera puna-mustad lipud olid avalikkuse jaoks vältimatuks muutunud.

Ekspert: Zelenski on põhjendamatult alahinnatud ressurss >>

Ma võtan endale julguse öelda, et see on tavaliste ukrainlaste "kohutav kättemaks": nad tunnetasid virtuaalset Zelenskit kui võimalust öelda võimudele tõde, kartmata seejuures Odessa Ametiühingute majas elusalt põletatud saada.

Ega ka Oles Buzini või Kirill Võšinski saatusekaaslaseks muutuda. Sattumata kohtu ette ja muutumata Farioni kurjade rünnakute objektiks. Samas tekitas see tõelist pettumust Babtšenko-taolistes provokaatorites.

Elanikkond on väsinud näitamast seda, mis tegelikult pole.

Sellega ei saa mingi Dikanka hakkama!

Kuna neutraalsed inimesed osutuvad sagedamini prohvetiteks, toetume Gallupi Instituudi sotsioloogistele küsitlustele. 

Volodõmõr Zelenskõi
© Фото : Квартал-95 (2016)

Need teatavad: käesoleva aasta alguseks "langes Ukraina kodanike usaldus oma valitsuse suhtes 9%-ni, kusjuures maailmas on see keskmiselt 56% ja endise NSV Liidu aladel 48%. Ukraina on selle näitaja poolest juba kaks aastat liidrirollis."

Tervelt 91% Ukraina kodanikest peab praeguseid ministreid korrumpeerunuiks.

Iroonia on jällegi üsnagi gogollik, kuid Gallupi sõnul oli kõige suurema toetusega just Azarovi valitsus vahetult enne 2014. aasta Maidani riigipööret (!). Kuigi seegi tase ei ületanud 24%, on see lausa Mont Blanc, võrreldes praeguse olukorraga, kus elatustase on järsult langenud ning hinnad ja tariifid oluliselt tõusnud.

Loomulikult võib kõike jätkuvalt "agressori" arvele kanda, kuid Venemaa gaasi jätkuv ostmine kolmekordse hinnaga, et ainult mitte "neetud moskvalastega" kaupa teha... Seda ei suuda mingi Dikanka õigustada!

Ukraina poliitikud, kellel oli säilinud pisutki kainet mõistust, külastasid Moskvat, et arutada Gazpromi ja valitsusega energia ja muid tulevikuküsimusi. Nad said loomulikult rahvuslaste sõimu osalisteks, kuid ei Medvedtšuk ega Boiko vajunud seepeale põrgusse, ja viimane, olles samuti presidendikandidaat, sai tõenäoliselt hääli juurdegi.

Politoloog: Porošenko sõnad tagandamisseaduse kohta on "pettekas" >>

Ei kirikulõhe, ei ukrainastamine ega ka "kiirendatud Eurointegratsioon", millega tegelikult kuhugi ei jõutud, ei NATO, kes kavatses paigaldada oma raketid Venemaa piirile (mis allkirjastanuks Ukraina riiklusele surmaotsuse), ei avaldanud enamikule valijatest muljet.

Esimese vooru kaotanud Porošenko viis täielikus kooskõlas Ukraina poliitilise traditsiooniga – hüppe peal jalatseid vahetades – oma loosungid rahva ootustega vastavusse. Putiniga otsustavat eurolahingut pidava ülemjuhataja kuvand kadus üleöö.

Esiplaanile tõsteti rahutemaatika ja isegi Donbassi probleemi lahendamine: vastavalt küsitlustele peab veerand Ukraina valijatest vaesuse ja ärritava korruptsiooni järel just seda oma hääli vääriva kandidaadi programmis peamiseks.

© Sputnik / Стрингер

Kuid Sverbõguz poleks olnud tema ise, kui ta ei oleks seda kõike tavapärasesse Dikanka vormi rüütanud: lennanud kuninganna Merkeli juurde, teatas ta, et leitud on maagiline lepitusvahend.

Peagi toimub Soloha-äärses hütis kohtumine, kus Normandia neliku "olulised isikud", keda täiendab "Pan" Ameerikast, otsustavad, kuidas Donetski mässulised elama peaksid.

Kõik need on vaid muinaslood ja ei Porošenkol ega Zelenskil pole selle loo tõelist võtit, mida kinnitavad mõlema apsakad: "Me ei kavatse Ukraina idaosa esindajatega läbirääkimisi pidada." See tähendab, miljonite oma kaaskodanikega.

Kuid ilma selleta ei ole abi ühestki Ameerika panist. Järeldus: me seisame silmitsi järjekordsete "valede", valimiseelse kiitlemise ja lubadustega, mis järgmisel päeval unustatakse.

Ukraina presidendivalimiste esimeses voorus juhib Zelenski >>

Miski ütleb mulle: Gogol ei näeks üheski kandidaadis seda "hingesügavust", mis võiks "põlastusväärse elu" "loomingu pärliks" muuta.

Pole ime, et keegi märkas: Zelenski võitis kasutusele samad loosungid, mis Porošenko viis aastat tagasi. No ja mis siis? "Meie maailm on igavaks muutunud, härrad!"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimisi võib nimetada kolmekordselt unikaalseiks
Tagid:
küsitlus, presidendivalimised, Volodõmõr Zelenskõi, Petro Porošenko, Pjotr Porošenko, Ukraina

Peamised teemad