14:40 16. Juuni 2019
Kuula otse
 • USD1.1265
 • RUB72.3880
 Euroopa Parlamendi saadik Sandra Kalniete

Sõim on võimetu: eurosaadikud mõistsid Kalniete kleidi põletamise eest hukka

© Sputnik / Sergey Melkonov
Ühiskond
lühendatud link
10520

28 aastat pärast Läti iseseisvuse taastamist otsustas rahvuslik intelligents nõukogudevastase etteaste korraldada - põletades triibulise kleidi.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Lätit esindavad Europarlamendi saadikud Miroslav Mitrofanov ja Andrei Mamõkin mõistsid hukka Euroopa Parlamendi kolleegid Sandra Kalniete ja Karlis Šadurskise, kes 9. mail Georgi lindi värvides kleidi põletasid, edastas Sputnik Läti.

Mõni aeg tagasi avaldati Lätis seltskonnaelu kirjeldavas klantsajakirjas "Privātā Dzīve" fotod, kus Kalniete ja Šadurskis Georgi lindi värvides kleidi kääridega katki lõikasid, selle piiritusega üle valasid (mille Kalniete sai väidetavalt oma äialt - endiselt Läti SS-leegioni haigla arstilt) ja põlema panid. Fotod tehti 9. mail.

Разворот журнала Privātā Dzīve
Eurosaadikud mõistsid Kalniete kleidi põletamise eest hukka.

"See olnuks lahe aastal 1980. Aga tol ajal olid nii Kalniete kui ka Šadurskis alles lojaalsed nõukogude kodanikud, enamgi veel - kohaliku nõukogude eliidi esindajad - suurepärase hariduse ja paljutõotava poliitkarjääriga ... Aga loomulikult olid nende taskussepistetud käed rusikas. Ehkki võimudega tehti igati koostööd...Nendel aastatel oleks selline russofoobne samm vähemalt Läti rahvuslaste vapruse suhtes huvi tekitanud. Aga toona seda julgust ei jätkunud," - ütles Mitrofanov RIA Novostile.

Tema sõnul ajab niisugune eneseväljendus tänapäeval naerma.

"28 aastat pärast Leedu iseseisvuse taastamist otsustas rahvuslik intelligents nõukogudevastase etteaste korraldada - triibulise kleidi põletada! Milline hämmastav julgus ja põhimõttekindlus!" lisas Mitrofanov.

Euroopa Parlamendi saadik Andrei Mamõkin usub, et sel viisil püüab Kalniete Euroopa Parlamendi valimiste eel tähelepanu äratada.

"Ja need inimesed olid minu kolleegid, Kalniete koguni 5 aasta vältel! Ta ostis terve varanduse maksnud kleidi, siis aga tundus talle ühtäkki, et see meenutab Georgi linti, mistõttu tuli kleit põletada. Mulle tundub, et kleidi süüdanud daam võis koos Šadurskisega intsidendi ajal ise alkoholi mõju all olla. Ja seda kõike demonstreeriti Läti kollasele ajakirjandusele (mida kõike küll Euroopa Parlamendi valimiste eel avalikkuse huvi pälvimiseks ei tehta, kas pole tõsi, seltsimees Kalniete?)," kirjutas ta oma Facebooki lehel.

"Sõim on jõuetu. Kommentaarid puuduvad. Ja tuttaval arstil on täna vaba päev ..."

"P.S. Nõustun Pietieki toimetuse arvamusega: avalik riiete põletamine on täpselt see, mida Läti vaesemad elanikud või globaalse soojenemise pärast muretsevad inimesed täna näha tahavad," lõpetas Mamõkin.

Europarlamendi saadik viitab postitusele, mis postitati Twitterisse portaali Pietiek.com poolt.

"On olemas tavaline rumalus. On mõttetuid ja idiootlikke tegusid. Ja siis on Euroopa Parlamendis roostesse läinud SandraKalniete, kes räägib meile pidevalt, kui oluline on abivajajaid igas mõttes aidata, rõivaste taaskasutuse eest hoolitseda ja kliimamuutustega võidelda," kirjutatakse postituses.

Käesoleva aasta veebruaris kutsusid Dobele Punase Risti töötajad esile avalikkuse pahameele endale annetatud riideid põletades. Organisatsioonist selgitati, et nad põletavad kasutuseks sobimatuid asju - lätlased annetavad tihti määrdunud ja rebenenud riideid, mis tuleb utiliseerida.

Tagid:
Europarlament, eurosaadik, Läti

Peamised teemad

 • Elektritõukerattad

  Kõrge kütusehind, teetööd ja Laagna tee võimalik sulgemine sunnivad Tallinna autoomanikke mõtlema üleminekule alternatiivsetele transpordivahenditele. Sputnik Eesti uuris, kas väikesed elektrisõidukid võiksid autot asendada.

  8
 • Auto väljalasketoru

  Venemaa Rosnano juhatuse esimees Anatoli Tšubais tegi ettepaneku kehtestada Venemaal süsihappegaasi maks. Rahvusvahelise Finantskeskuse ekspert Vladimir Rožankovski avaldas sel puhul raadiosaates oma seisukohta.

  16
 • Eesti Põhiseadus

  Konstitutsiooniõiguse spetsialist Sergei Seredenko kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi pöördumist Riigikohtusse seoses Riigikogu vastu võetud seadusega, mis annab kaitseväele pädevuse läbi viia varjatud jälitustegevust.

  30