06:29 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Ühiskond
lühendatud link
13020

Omal ajal kogu Eestile elektrit tootnud õitsval järjel Narva ettevõte elab praegu oma halvimaid aegu ja koondab töötajaid.

ТАLLINN, 23. mai — Sputnik, Ilona Ustinova. Narva elektrijaamade (nüüd riigile kuuluv Enefit Energiatootmine AS) endised töötajad rääkisid Sputnik Eestile "päevapealt" koondamistest ja sellest, mis firmat lähimas tulevikus oodata võib.

Aitäh, olete vabad

Jevgeni Dmitrijev ja Vladimir Litšman on selles ettevõttes töötanud suurema osa oma elust, nad olid rahul töötingimuste, töökollektiivi, palga, kõigile võimaldatud soodustuste ja toetustega ning olid valmis ka pensioniikka jõudes jaamas edasi töötama. 

Elektritootmine mullu suurenes, illustreeriv foto
© Sputnik / Sergey Malgavko

"Teisel aprillil öeldi mulle: "Jevgeni Ivanovitš, olete jõudnud pensioniikka, teil on aeg puhata. Aga kuna mul seisis ees üritus ametiühingu liinis, lubati veel mõneks päevaks jääda. Siis teatati, et nüüd on kõik, leping on lõpetatud. Isegi päeva lõpuni ei lastud töötada, tuli asjad kokku korjata. Mind sõidutati koos veel ühe töökaaslasega bussiga linna ja öeldi "nägemiseni"," rääkis Dmitrijev.

Nad mõlemad teadsid, et ettevõttes tuleb hulk koondamisi, kuid uskunud, et sellisel kujul. "Ma olin seal töötanud ligi 45 aastat, meelepärasem olnuks inimlik jumalagajätt, mitte lihtsalt hüvitis seadusega ettenähtud töölepingu ennetähtaegse lõpetamise tähtaja rikkumise eest," möönis Dmitrijev.

Бывший работник Нарвских электростанций Евгений Дмитриев
© Sputnik / Илона Устинова
Narva elektrijaama endine töötaja Jevgeni Dmitrijev

Ta lootis, et ülemus astub ligi ja tunneb huvi, kas ta ei tahaks veel mõneks ajaks tööle jääda või pärib edasiste plaanide kohta. Pealegi oleks Dmitrijev võinud seaduse järgi saada koondamisel aasta pikendust, sest ta oli pikka aega olnud oma allüksuse usaldusisik. Aga kui Dmitrijev oleks tööle jäetud, oleks pidanud koondama kellegi teise ning seetõttu otsustas ta lahkuda. Hüvitisena said koondatud töötajad seadusega ettenähtud hüvitised, ent mitte midagi aastatepikkuse töö eest.

Kogu elu ühes ettevõttes

Jevgeni Dmitrijev ja Vladimir Litšman on sündinud Ivangorodis ja nad kolisid erinevatel põhjustel Narva juba lapseeas. 

Venemaa ettevõte rajab tehase Narva
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Dmitrijev sattus pärast Narva tehnikumi lõpetamist suunamisega Ahtme soojuselektrijaama, kus jõudis töötada kaks nädalat ja kutsuti siis sõjaväkke. Pärast demobiliseerimist leidis ta töökoha Eesti Elektrijaamas, esialgu soojusautomaatika- ja mõõtetsehhis, seejärel läks üle seadistustsehhi, kus töötas kuni sundkorras pensionile minekuni. 1999. aastast oli ta Eesti Elektrijaama ametiühingu esimehe asetäitja.

Vladimir Litšman asus samas ettevõttes tööle peale tehnikumi lõpetamist, tegeles 34 aastat kontrolli- ja mõõteseadmete ning automaatika teenindamisega ning töötas jaama keskjuhtimispuldis. Kuna tegemist oli tervistkahjustava tööga, võis ta seaduse kohaselt pensionile minna ettenähtud tähtajast viis aastat varem.

Бывший работник Нарвских электростанций Владимир Личман
© Sputnik / Илона Устинова
Narva elektrijaama endine töötaja Vladimir Litšman

"Selleks peab olema tervistkahjustava tootmisega ettevõttes töötanud vähemalt 12,5 aastat," ütles Litšman.

Komistuskiviks kvoodid

Dmitrijev rääkis, et 1970. aastail tööle tulles oli Narvas kaks suurt sarnase võimsusega elektrijaama – Balti Elektrijaam ja Eesti Elektrijaam, kus kummaski töötas üle tuhande inimese. Aastatega on jaamades toimunud muutused – ettevõtete ühinemine ja nimevahetus. Nüüd ei saa ettevõte endale suure hulga töötajate palgalpidamist lubada. Dmitrijevi sõnul on see tingitud sellest, et süsinikdioksiidi heitmekvoodi hind on viimastel aastatel märgatavalt tõusnud. 

Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"On hakatud rääkima, et meie elekter ei ole Euroopa turul konkurentsivõimeline. Elektrijaamades on hakatud tootmisüksusi üksteise järel sulgema, inimestega tuleb hüvasti jätta," selgitas Dmitrijev. Ta lisas, et kokku koondatakse tänavu Narva elektrijaamades 98 inimest, kelle vanust on umbes 60 aastat. Nendel, kel on jäänud paar-kolm aastat pensionini, tuleb otsida endale teine töö. "Narvas samasuure palgaga tööd leida on praktiliselt võimatu. Pakutakse peamiselt kojamehe, valvuri või hooajalisi töökohti," nentis Litšman.

Mõned noored töötajad otsustasid tema sõnul elektrijaamast töölt lahkuda omal soovil, jäämata ootama järjekordset koondamiste lainet. Üks neist on juba perega Tallinna kolinud.

Löögi alla on sattunud tippspetsialistid

Narva elektrijaamade töötaja Vjatšeslav Šilkin ütles Sputnik Eestile, et kolme viimase aastaga on nn. süsinikheitmete kvoodihind kerkinud viiekordseks. Täna moodustab ligi poole elektrihinnast kvootide maksumus. "Selleks, et toota üks megavatt elektrienergiat, tuleb meil osta kvoot 1,2 tonnile süsihappegaasile," selgitas Šilkin. 

Изменение цен квот на выбросы углекислого газа в Европе
CO2 saastekvootide hinna muutumine

Kvoodihinna muutusi kajastab Markets Insideri aktsiaturu dünaamika diagramm. See ongi viinud selleni, et märtsi lõpul otsustati ettevõttes rakendada erakorralisi meetmeid.

"Esmajärjekorras sattusid kondamise alla pensionieas inimesed ja pensionieelikud. Enamik puhkusegraafikud nihutati varasemale ajale, ühtlasi on korraldatud kollektiivpuhkus," ütles Šilkin. Ta kurtis, et ettevõte peab loobuma tipptasemel ja kõrge klassifikatsiooniga spetsialistidest.

Tema sõnul jääb praegu tööle vaid kolm energiablokki, mis on varustatud uusimate seadmetega, ülejäänud konserveeritakse. 

"Nüüd räägitakse, et Eesti Energia püüab 2023. aastaks saavutada elektritoodang viiekümne protsendi ulatuses taastuvast tuuleenergiast. Aga mida siis teha, kui tuult ei ole?" lisas ta. Tavatarbijale olulist elektrihinna tõusu lähiajal ette näha ei ole. Aga kui kvoodihind oma praegust kasvu peaaegu geomeetrilises progressioonis jätkab, siis lööb see tõepoolest tasku pihta.

Tuulikud on ebavõrdne asendus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et energeetika- ja majandusvaldkonna asjatundjad peavad elektrihinna tõusu põhjuseks Eesti poliitikute soovi olla Euroopa Liidule elektritarbijate arvelt meele järele. "Euroopa doteerib isegi nõrga energiavarustusega EL-i liikmeid, et ainult mitte kasutada Venemaa gaasi. Nii kavatsebki Eesti loobuda Venemaa gaasist ja hakata tarbima sedasama gaasi, kuid Soomest, mis kujuneb hoopis kallimaks," selgitas ettevõtluskõrgkooli Mainor majandusprofessor Pjotr Vernitski.

Петр Верницкий
© Foto : из личного архива
Pjotr Vernitski

Eesti kuulub Põhjamaade ühisesse elektribörsi Nord Pool, kus ta on otseselt seotud Läti ja Soome elektrivõrkudega ning väljaspool Nord Pooli BRELLi (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti ja Leedu ühine elektrivõrk – toim.) kaudu Venemaa elektrivõrkudega, mis on talle sellel turul konkurendiks.

Riigikontroll: Eesti Energia välisinvesteeringud on tehtud kiirustades >>

Juhul, kui mingil riigil oma elektrit vajaka jääb, osutab talle Nord Pooli kaudu abi Norra, pakkudes teenuseid turuhinnaga. Narva elektritootjate ametiühingu esimehe Andrei Zaitsevi sõnul on Norra varud viimasel ajal kalduvad mõningasse langusse. "Ei tohi loota, et Norra meid alati elektriga abistab," märkis spetsialist.

Андрей Зайцев, председатель Нарвского энергопрофсоюза
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva elektritootjate ametiühingu esimees Andrei Zaitsev

Mis puudutab taastuvaid energiaallikaid, siis toodab Zaitsevi sõnul Narva elektrijaamade üks elektriplokk 200 megavatt-tundi elektrienergiat, tuuliku maksimaalne võimsus on kõige enam 3 megavatt-tundi. Seega ühe energiabloki asendamiseks läheb vaja ligi 70 tuulikut.

Eesti energiaettevõte uurib uue põlvkonna tuumareaktori võimalusi >>

"Kusjuures tuuleenergiast elektri tootmine on väga kallis, seda subsideeritakse pidevalt riigi poolt. Ent me saame ju kõik aru, et lõppkokkuvõttes subsideerib seda lõpptarbija," ütles Zaitsev.

* Eesti Energia aastaaruande kohaselt oli ettevõtte puhaskasum 2017. aastal 100,8 miljonit eurot, mida on 70,2 miljoni võrra vähem kui eelnenud aastal.

Samal teemal

Elektrikatkestusest tingitud kahjum võib ulatuda kuni 100 000 euroni
Venemaa ettevõte rajab Narva tehase
Puidu põletamise vastu Ida-Viru jaamades ollakse kolmeteistkümnes riigis
Tagid:
EL, taastuvenergia, kvoot, õhusaaste, Eesti Energia, Enefit

Peamised teemad