15:49 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Ühiskond
lühendatud link
8110

Suurbritannia Kuningliku Instituudi analüütikute ettekandes kutsatakse avalikult üles välja vahetama kolme nõukogudejärgse riigi juhtkonda.

TALLINN, 23. mai – Sputnik. Ukraina, Gruusia ja Moldova praegune poliitiline juhtkond peab jääma möödanikku. Sellise üleskutse tegid Suurbritannia kuningliku rahvusvaheliste suhete instituudi Chatham House eksperdid. 

Chatham House'i aruandes märgitakse, et Chișinăus, Kiievis ja Tbilisis on praegu võimul jõud, kes ei ole suutelised demokraatlikke reforme läbi viima. Briti instituudi analüütikud on veendunud, et seetõttu peab Lääs aitama neis riikides juhtkonda värskendada, koolitama välja uued riigijuhid ning tegema koostööd mittetulundusühingute ja meediaga.

"Vaatamata üle 25 aasta kestnud iseseisvusele ja pikaajalistele, praegugi jätkuvatele demokraatlikele ümberkorraldustele ei ole need postkommunistlikud riigid endiselt lahendanud suutmatu riigijuhtimise küsimust," öeldakse ettekandes, millest väljavõtteid vahendab RT

Saakašvili rebis ketist lahti >>

Briti eksperdid leiavad, et Ukraina, Gruusia ja Moldova poliitiline juhtkond "ei soovi ega ole suuteline toimivaid demokraatlikke reforme riigis ellu viima, hoolimata ühiskonna nõudmistest ja sagedastest lahketest välisabipakkumistest."

Samas kinnitavad briti analüütikud Gruusia, Moldova ja Ukraina juhtkonna väljavahetamisele üles kutsudes otsesõnu, et "Moskva ei ole huvitatud nende riikide euroopameelsest kursist". "Venemaa ei ole huvitatud püsivast demokraatiast naaberriikides ega nende suundumusest Euroopa Liiduga sidemete tugevdamisele, vaid Kremlile ustavate hübriidrežiimide säilitamisest," öeldakse dokumendis.

Möödunud aastal väitis Chatham House, et Moldova, Ukraina ja Valgevene on oma tuleviku ja suveräänsuse eest "peetava võitluse eesrinnas". Neid riike pidavat ähvardama Moskvast lähtuvad ohud. Tookord soovitas Suurbritannia Kuninglik Instituut tagada nende riikide rahastus venekeelsele auditooriumile mõeldud meediasisu tootmiseks, et sellega "Moskva propagandat" tõrjuda. 

Euroopa teabekeskuse direktor Nikolai Topornini hinnangul näitavad sellised väited lääne ekspertide arusaama, et tänapäeva Venemaa ei erinegi millegi poolest endisest NSV Liidust. Kusjuures lääs ignoreerib ka Moskva huvitatust heanaaberlikest suhetest endiste liiduvabariikidega.

Eesti käivitab koos Moldovaga peagi 10 uut arengukoostöö projekti >>

"Need riigid on meie välispoliitika prioriteediks ja me ei taha sugugi, et nad võtaksid Venemaa suhtes negatiivse hoiaku, me oleme konfliktide vastu," ütles Nikolai Topornin ja lisas, "Venemaa juhtkond on huvitatud koostööst, kaubanduse arengust, vastastikusest humanitaarkoostööst ja loomulikult heanaaberlikest, konstruktiivsetest suhetest." Ta lisas, et erinevalt Moskvast pakub Euroopa Liit postsovetlikele riikidele selliseid koostöötingimusi, mis vastavad ainult EL huvidele.

"Kõike saab raamida kõrgelennuliste lausungitega inimõiguste, demokraatlike institutsioonide, sõltumatu kohtusüsteemi kohta, kuid kõige selle taga on äriline, merkantiilne majanduslikku huvi. Mida nad saavad peale inimõiguste?" lausus Topornin kokkuvõtteks. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et USA Riigidepartemang teatas kavatsustest eraldada sadu miljoneid dollareid võitluseks Venemaa mõjuga maailmas. Riigidepartemangu pressiteatest ilmneb, et vastutegevuseks "Venemaa kahjulikule mõjutustegevusele Euroopas, Euraasias ja Kesk-Aasias" eraldatakse 2020. aastal 661 miljonit dollarit. Veel 500 miljonit kavatsetakse jagada riikidele, kes "tahavad Venemaa mõjule vastu seista".

Ukrainas algatati Porošenko vastu kriminaalmenetlus riigireetmise paragrahvi alusel >>

Avaldused Venemaa väidetavast "sekkumisest" nii läänes kui postsovetlikes riikides toimuvatesse poliitilistesse protsessidesse kõlavad pidevalt kõige kõrgemal tasandil, alates Euroopa Parlamendi ja USA Senati kõnetoolidest kuni rahvuslike valitsuste ja parlamentideni. Mingeid konkreetseid tõendeid seejuures ei esitata.

Samal teemal

Moldovas jõustus Venemaa uudistesaadete edastamise keeld
Ukraina keeleseadus rikub Minski kokkuleppeid, väitis Nebenzja
Kaks riigikogu liiget vaatlevad Gruusia presidendivalimisi
Peaminister: Moldova tahab liituda EL-iga
Tagid:
mõjutusvahend, eelarve, USA, oht, Venemaa, Ühendkuningriik, Moldova, Gruusia, Ukraina.ru

Peamised teemad