06:47 29. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0977
 • RUB73.6096
Ühiskond
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
34740

Sagedased tulekahjud mahajäetud hoones, katusel jooksvad lapsed, politseireidid kohutavad pealinna Lasnamäe piirkonna elanikke. Täpsemalt on sellest juttu Sputnik Eesti eksklusiivartiklis.

TALLINN, 24. mai — Sputnik, Svetlana Burceva. Tallinna kunagise ehituskooli mahajäetud hoone on kujunenud teismeliste igapäevaseks palverännupaigaks.

Tõik, et seda Tallinnas Raadiku tänav 10 asuvat hoonet juba üsna ammu sihipäraselt ei kasutata, ei torkagi esmapilgul silma. Ümberringi kõrguvad kaasaegsed elamud, korralikud sõiduteed viivad mugavasse parklasse ning muruplatsi ehivad kenasti hooldatud kuusepuud. Ent ilmseid mahajäetuse tunnusmärke on siiski märgata. Hoone seinad on paiguti täis kritseldatud tänavakunstnike loomingut, porised aknaklaasid pole kõik kaugeltki terved.

Veelgi muljetavaldavam lagunemispilt avaneb aga hoone tagaküljel. Kogu krunt on üle külvatud sissepekstud pakettakende kildudega, välisuks on koos piitadega välja tassitud, gräfitid viitavad päris konkreetsele tolles "hüljatus" pesitsevale kontingendile.

Lapsukeste õuemängud

Kunagi oli selles avaras paljude galeriide ja kahe aatriumiga hoones Tallinna ehituskool. Silt on seniajani alles.

Подростки бродят по темным коридорам
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tütarlaps mahajäetud majas

Lasnamäelase Mihhail Šamini tee kodunt tööle kulgeb sellest "hüljatust" üsna lähedalt mööda ja ta peab iga päev nägema, kuidas lõunatunnist kuni hilisõhtuni koguneb kunagisse koolimajja alaealisi seiklusteotsijaid.

"Siinsamas kõrval on sotsiaalmajade asum, kus "lapsukesed" üles kasvasid. Ja 40–50 huligaanist koosnev kamp, kes kõigepealt aknad ja siis kõik muu sisse peksis, külvab hirmu kogu linnajaos," ütles Mihhail Šamin Sputnik Eestile.

Житель Ласнамяэ Михаил Шамин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Mihhail Šamin

Neil päevil tuli Šaminil pealt vaadata, kuidas väljanägemiselt justkui korralik tütarlaps eakaaslaste aplausi saatel veel terveksjäänuud klaase puruks peksis. Oma küsimusele "Miks sa seda teed?" sai Šamin tüdrukult vastuseks püstitõstetud keskmise sõrmega käeviipe.

Ajakirjanike poole aga ajendas Mihhaili pöörduma sündmus, mille osaliseks ta tahtmatult osutus.

"Ma pidin nende "šaakalikutsikate" küüsist täisjõus, kuid purjus mehe ära päästma. Varsti hakkab siis laipu leiduma," teeb Šamin sünge ennustuse.

Pärast seda juhtumit jälgis ta ühel õhtul seda hoonet eriti hoolega. Esmalt sisenes sinna 58 last, pisut hiljem liitus nendega veel 20. "Õhtul hilja väljus hoonest 28 inimest. Kuhu jäid ülejäänud? Millega nad seal tegelevad?" küsib ta.

Ainuüksi viimase nädala jooksul käisid mahajäetud maja juures kohalike elanike väljakutse peale korduvalt politsei- ja tuletõrjeautod – sees oli miski põlema läinud.

Olga sõnul teeb paljudele kohalikele elanikele muret, et lapsed kogunevad mahajäetud hoonesse, jooksevad selle katusel ja iga päevaga nende hulk aina kasvab.

Ольга, жительница района Ласнамяэ
© Sputnik / Вадим Анцупов
Olga, Lasnamäe elanik

Raadiku 10 lähedal elav noormees Raid kinnitas Sputnik Eestile, et see paik tõmbab tõesti lapsi kõvasti ligi. Nende seas on palju neidki, kel vanust vaid seitse aastat, nentis Raid ja lisas: "Arvan, et seal leidub ka narkomaane."

Житель района Ласнамяэ Раид
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lasnamäelane Raid

Noorte "stalkerite" jälgedes

Kuni Sputnik Eesti operaator ja fotograaf oma varustust töökorda seadsid, tuiskas mööda väike poistesalk, kooliranitsad seljas ja vandenõulaste ilme näol. Ajakirjanduse kohalolek noori maadeavastajaid segadusse ei ajanud. Nad kinnitasid ajakirjanikele, et tulid siia esmakordselt "lihtsalt vaatama, sest neile on räägitud". Samas seletati abivalmilt, et hoonesse saab sisse hoovi poolt.

Местные дети часто ходят гулять в заброшенное здание
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ajakirjanduse kohalolek noori maadeavastajaid segadusse ei ajanud

Esimestest sammudest elutu ehitise sisemuses sai selgeks, et tuleb tähelepanelikult jalge ette vaadata. Ümberringi oli põrand otsekui lahingute järel üle külvatud purukspekstud klaasi ja sanitaartehnika kildudega, mööblitükkide ja lömastatud monitoridega, kaablijuppide ja tuletõrjevoolikutega. Seintelt ja lagedest tolknevaid alla juhtmed, metallist lambikinnitused, lõhutud küproki lahmakad.

Унитазы разбиты, двери отсутствуют
© Sputnik / Вадим Анцупов
Maja sees

Kunagise garderoobi ruumis on tunda kärsahaisu ja põrandal vedelevad hunnikus kõrbenud, veel märjad raamatud – nähtavasti just siin tuletõrjujad eelmisel õhtul tulega võitlesidki.

Kaos on – kodutuid ei ole

Poisikesed tulid ajakirjanikele saatjaiks ja näitasid õhinal igasuguseid kohalikke vaatamisväärsusi. Tüüpiliselt ümmargused augud aatriumide akendes meenutasid kuuliauke. Alumisel korrusel on säilinud jäljed töökodadest kaubaalustele laotud telliste ja tsemendikottidega. Teisel korrusel vaatas ühest klassitoast vastu mustendav, kunagi põlenud uks.

Mihhail Šamin juhtis tähelepanu sellele, et vaatamata hoones valitsevale kaosele pole mingisuguseid tunnusmärke sellest, et siin elavad kodutud ja muud asotsiaalid, õnnestunud leida. Silma ei hakanud mitte ühtki konservipurki ega alkoholipudelit, sigaretipakki ega kasutatud süstalt.

Millest kõnelevad lahingumoona-leiud

Ühes galeriis olid põrandale kuhjatud padrunikarbid. Nii siin kui seal võis astuda padrunikestadele. Ajakirjanikele saatjaks olnud endine päästja Sergei Menkov teatas laskemoona pakendeid uurides, et tegemist on õppepadrunitega.

Бывший спасатель Сергей Меньков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Endine päästja Sergei Menkov

"Kui hoones on õppusi korraldatud, siis on sõdurid need siia maha jätnud – milleks enda järelt koristada," sõnas päästja. Silmahakanud kasutamata padrunid kinnitasid tema oletust – need olid varustatud sinise või punase värvikapsliga, et tabamiskohta jälg jätta. Veel üheks huvitavaks leiuks osutus granaadi splint.

В здание на полу валяется множество гильз
© Sputnik / Вадим Анцупов
Padrunid hoone põrandalt

Šamini sõnul oli veel mõne aasta eest hoones valvur ja töötas signalisatsioon ning paar korda toimusid tõepoolest ajateenijate õppused.

Igaühel on lapsepõlves tugev kihk seikluste järele ja selleks sobivad kenasti mahajäetud majad, ehitusplatsid, pargid ja muud paigad, kus saab takistusi ületada, millegi tundmatuga silmitsi seista ja peitu pugeda, nentis Sergei Menkov.

Aga ohutusnorme, rõhutas ta, ei ole hoone ülalpidamise osas järgitud ja linnavõimud peavad selle rajatisega, sõltumata tema omanikust, tingimata tegelema.

Selgub, et kui Lasnamäe linnaosavalitsuse juhiks oli Maria Juferjeva, pöördusid linnaosa elanikud tema poole küsimusega Raadiku 10 hoone kohta. "Juferjeva vastas tookord, et see ei kuulu linnaosa jurisdiktsiooni alla," lausus Mihhail Šamin.

Omanik peab meetmed rakendama

Eesti kinnistusraamatu andmeil läks hoone 2018. aastast ettevõtte OÜ Astlanda Kinnisvara omandusse, kuni selleni kuulus aga riigiettevõttele Riigi Kinnisvara Aktsiaselts.

По данным крепостной книги Эстонии собственник здания по адресу Таллинн, Раадику, 10 — OÜ Astlanda Kinnisvara
Eesti kinnistusraamatu andmeil läks hoone 2018. aastast ettevõtte OÜ Astlanda Kinnisvara omandusse

"Omanik peab sulgema objektil kõik sisse- ja väljapääsud. Kui mina veel teenistuses olin, nõudis Päästeamet linnalt, et kõik mahajäetud hooned oleksid neisse sissemurdmise eest isoleeritud," ütles Sergei Menkov.

Ta tõi näiteks hulga mahajäetud hooneid Kadrioru pargi piirkonnas, mis pikka aega oma saatuse kohta otsust oodates said omanike poolt kindlalt kinni naelutatud.

Mõnikord aga on hüljatud rajatiste omanikud lausa teadlikult põlenguid korraldanud, et tarbetu hoone kaitsmiseks vajalikest kuludest lahti saada. Säärastel juhtudel on linnavõimud igatahes olukorda kontrollinud ja nõudnud, et omanik põlengupaiga puhtaks teeks.

"Ma leian, et see hoone tuleb maha kanda," ütles lasnamäelanna Olga. Radik on temaga sama meelt.

 • Школа стоит заброшенной уже несколько лет
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • На втором этаже можно найти мишени для стрельбы
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Гулкие коридоры бывшей Таллиннской строительной школы
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Внутри очень много битого стекла и получить серьезные раны очень просто
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Когда-то это были учебные пособия
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Осколки былой жизни
  Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 6
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunagise ehituskooli mahajäetud hoone

"Lasnamäe õuduse" omanikud vastasid Sputniku vahendusel elanike muredele

Astlanda Kinnisvara kommenteeris Sputnik Eesti materjali ehituskooli mahajäetud hoone seisukorrast heidutatud ja rahulolematutest linnaosa elanikest.

Raadiku tänav 10 asuva kunagise Tallinna Ehituskooli omanikuks olev kinnisvarafirma tunnistas vajadust hoone turvalisemaks muutmise täiendavateks meetmeteks.

"Seni oleme piiranud võõraste ligipääsu hoonesse - paigaldanud territooriumi ümber tõkkeid, sulgenud hoone sissepääsud ja aknad ning korduvalt pöördunud erinevate instantside poole abi saamiseks," seisab kirjas.

"Kahjuks peame tõdema, et seni rakendatud meetmed ei ole vandaalitsemist ära hoidnud ja meil on korduvalt tulnud tegeleda tagajärgede likvideerimisega. Sellest tulenevalt oleme otsustanud turvalisuse nimel teha täiendavaid kulutusi ja hoone lähiajal lammutada," vastas Astlanda Kinnisvara.

Täna ei ole planeering küll veel algatatud, kuid OÜ Astlanda Kinnisvaral on planeeritud lammutatava hoone asemele luua asumisse kaunis elu- ja ärikeskkond. "Muuhulgas näeb kavandatav planeering ette 1,2 hektari suuruse pargi rajamise koos elanikele (sealhulgas lastele ja noortele) mõeldud vaba aja veetmise aladega," selgitab omanik. 

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
noored, hoone, mahajäetud, Lasnamäe, Tallinn, Eesti

Peamised teemad