21:41 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Ühiskond
lühendatud link
8610

Statistikaamet arvutas välja Eestis 2080-ndatel aastatel elavate inimeste arvu. Vaatamata rahvastiku vähenemistrendi aeglustumisele on riigi rahvaarv selleks ajaks isegi mitte eriti musta stsenaariumi kohaselt alla ühe miljoni.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik. Statistikaamet tegi 60 aasta pärast saabuva demograafilise olukorra prognoose. Demograafilise prognoosi põhistsenaariumist lähtudes väheneb Eesti rahvaarv 11% ehk 145 200 inimese võrra. 

Eestit suudavad praegusel demograafilisel tasemel hoida vaid siia saabuvad migrandid.

Kuigi-kuigi - värske prognoosi kohaselt on rahvaarvu kahanemine ligi viis korda väiksem kui 2014. aastal. Muutuse põhjus on rändetrendide muutus – eelmine prognoos koostati ajal, mil Eesti negatiivse rändesaldo tõttu elanike arv vähenes, nüüdseks on aga see trend muutunud. Statistikaamet eeldab nüüd, et rahvaarv kasvab migratsiooni arvelt igal aastal umbes 1500 inimese võrra.

Sündimus on oluline komponent, mille kaudu rahvaarv kasvama peaks. Hetketrende tulevikku pikendades võib loota, et praegune ülimadal iive kasvab 2080-ndaks aastaks keskmiselt 1,86 lapseni naise kohta, mis jätab paraku endiselt ja tugevalt loomuliku iibe negatiivseks.

Prognoos valmis ka maakondade kohta aastani 2045, muutused toimuvad neis väga erinevalt: kui Eestis kokku väheneb rahvaarv 2045. aastaks 2,7%, siis Ida-Viru, Järva, Valga ja Jõgeva maakondades tervelt kolmandiku võrra. Kahaneva rahvaarvuga maakondades on elanikkond lisaks keskmisest vanem ja sealset rahvastikku kujundab lisaks mujale kolinuile sealne suur surmade arv. Rahvaarv kasvab enim Harjumaal, sealhulgas Tallinnas. Tartu maakonna elanike arvu kirjeldav number püsib samuti väikeses kasvutrendis.

Statistikaametil valmis aastaks 2080 neli rahvastikuprognoosi. Lisaks põhistsenaariumile on üks versioon, kus on sündimus ja kõrgem rändenäitaja, teine, kus sündimus on madalam, suremus kõrgem ja ränne tasakaalus ning kolmas stsenaarium, kus sündimus tõuseb perioodi lõpuks taastetasemele(!).

Kõiki nelja rahvastikuprognoosi, nelja stsenaariumi meie rahvastiku struktuuri kujunemisel tutvustab Statistikaamet ajakirjanikele 20. juunil kell 11. Aga need kõik on prognoosid. Ja veel - aga elu on ikka elu.

Samal teemal

Selgusid Tallinna vaeste ja rikaste linnaosad
Grigorjan: demograafiline kriis on valitsuse vale rahvuspoliitika tulemus
Tagid:
rahvastik, Statistikaamet, demograafia, Eesti

Peamised teemad