14:09 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ühiskond
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
19731

Nõukogude ajal Tallinna saksa fašistlikest anastajatest vabastajate monumendi juures põlenud Igavene tuli süttis taas Suure Isamaasõja alguse 78. aastapäeval tänu kohaline vene kaasmaalaste jõupingutustele.

TALLINN, 22. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. MTÜ Venemaa Kaasmaalased Euroopas näitas tegudega, et ükskõik kui palju aastaid on möödas Suure Isamaasõja algusest, jääb 22. juuni neile alati pühaks kuupäevaks.

22. juuni hommikul täpselt kell neli oli Tallinna Sõjaväe kalmistul Pronkssõduri (Teises maailmasõjas langenute monument) jalamil viisnurkne täht, mille keskel süttis tuli. Nii tähistasid organisatsiooni enemaa Kaasmaalased Euroopas liikmed ja aktsiooni "Surematu polk" aktivistid 22. juunit — Suure Isamaasõja alguse aastapäeva.

Установка символического Вечного огня у Бронзового солдата в Таллинне 22 июня
© Sputnik / Светлана Бурцева
Sümboolse Igavese tule paigaldamine täna öösel kell 4.00

Aleksei Jessakov jutustas Sputnik Eestile, et tuli on sümbol. "Täpselt kell 4 hommikul 22. juunil 1941 tungis Hitleri Saksamaa kallale meie kodumaale Nõukogude Liidule ja algas Suur Isamaasõda, mis puudutas iga perekonda," ütles Jessakov.

Aleksei sugulasi oli tolles sõjas nii tagalatöötajate kui ka rindevõitlejate hulgas.

"Elusalt tuli rindelt tagasi alla kümnendiku suguvõsast. Enamik sugulasi jäi juba esimesel sõja-aastal teadmata kadunuks. Me süütame oma vaprate esivanemate auks mälestustule — Igavese tule," teatas ta.

Zoja Paljamari sõnul on Igavene tuli igavene mälestus sõja algusest. "Meie oleme sõja laste lapsed. Meisse istutasid selle mälestuse meie vanemad ja me peame selle edasi andma oma lastele ja lapselastele. Et kõik mäletaksid sõja õudusi, mäletaksid, kuidas häirekella kuuldes tõusis jalule kogu rahvas, et kaista oma kodumaad, kodu, ema ja lapsi," ütles ta.

Suure Võidu aastapäeva tähistamine Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

See mälestus on tema sõnul lausa vältimatu — see aitab väärtustada rahulikku elu ilma pommitamiste, nälja ja üleüldise kaoseta.

"Me peame elama väärikalt ja väärima seda, mille eest läksid lahingusse meie esiisad, et meie rahvas oleks jälle ühtne nagu omal ajal," ütles Zoja Paljamar.

Suure Isamaasõja rinnetel võitles neli Zoja Paljamari esiisa. Neist kõige kuulsamaks sai Sergei Gudenko, üks esimestest Nõukogude Liidu kangelastest. Ta oli silma paistnud juba 1938. aastal sõjas Jaapaniga, lahingutes Hassani järve ääres, ning pälvinud Lenini ordeni. Zoja Paljamari legendaarne esiisa jäi 1941. aasta juunis Ukraina mulda.

"Ka ülejäänud kolm ei tulnud sõjast tagasi. Nikanor Gudenko langes Rostovi all, kusagil hukkus ka Pjotr Gudenko. Teadmata kadunuks jäi ka Pjotr Solohha. Keegi neist ei tulnud tagasi. Seetõttu on mälestus mulle püha, ma kannan seda hinges ja püüan järgmisele põlvkonnale edasi anda," ütles Zoja Paljamar.

Символический Вечный огонь установили у Бронзового солдата в Таллинне 22 июня
© Sputnik / Светлана Бурцева
Sümboolne Igavene Tuli

Tolles suures sõjas võitles ka Sergei Tšaulini sugulasi. Temale kui Tallinna "Surematu polgu" liikumise asendamatule eestvedajale sai Igavese tule viisnurga paigaldamine Pronkssõduri jalamile auasjaks.

Kuid püha kuupäev ei andnud rahu mitte ainult oma esivanemate kangelastegude austajatele. Tšaulin jutustas Sputnik Eestile, et varahommikul olid MTÜ Venemaa Kaasmaalased Euroopas liikmed eemaldanud Teises maailmasõjas langenute mälestusmärgi küljest surnupealuuga lendlehe, mille oli sinna kleepinud keegi tundmatu.

Эту листовку сняли с монумента Бронзовому солдата, когда зажигали рано утром Вечный огонь
© Sputnik / Светлана Бурцева
Teises maailmasõjas langenute mälestusmärgi küljest eemaldatud surnupealuuga lendleht

"Kahju, et keegi lihtsameelne püüab nii traagilisel päeval oma ajalookomplekse langenute mälestuse peal välja elada," märkis ta.

Tallinna, Pronkssõduri kuju jalamil põlenud igavene tuli kustutati Eesti iseseisvumise käigus, põhjendusega "gaasi kokkuhoid". Hiljem aga demonteeriti tulega seonduvad seadmed ning Teises maailmasõjas langenute mälestusmärk teisaldati.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
sõda, Pronksisõdur, igavene tuli

Peamised teemad