09:45 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Ühiskond
lühendatud link
130611

Milliste probleemidega võib elus kokku puutuda laps, kes on langenud vägistamise ohvriks ega ole saanud õigeaegset psühholoogilist abi, ja miks on kindlasti vaja politseisse pöörduda, sellest kõneles Tallinna Haridusameti sotsiaalhoolekande osakonna endine töötaja Veronika Stalinskaja.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik, Ilona Ustinova. Viimasel ajal ilmub Eesti meedias aina sagedamini sõnumeid vägivallajuhtumeist, sealhulgas seksuaalsest vägivallast laste suhtes. Tallinnas ja Tartus töötavad juba nõustamispunktid seksuaalvägivalla ohvriks langenud lastele ja lähimal ajal kavatseb sotsiaalministeerium avada samasugused nõustamispunktid ja Ida-Eestis.

Psühholoog selgitas Sputnik Eestile, miks ei tohiks kuritarvitatud lapse perekond probleemi iseseisvalt lahendada ega asetleidnud tõsiasja maha vaikida.

Психолог Вероника Сталинская
© Фото : из личного архива Вероники Сталинской
Psühholoog Veronika Stalinskaja

Milline lapse käitumine annab vihje

Rehabilitatsiooni- ja korrektsioonikeskuse St.Pereke juhataja, psühholoog Veronika Stalinskaja märkis oma kogemustele tuginedes, et laste kuritarvitamise probleemi on iseseisvalt peaaegu võimatu lahendada.

Reeglina muutub sellistel puhkudel kogu perekonna elukäik: puhkevad skandaalid, vanemad süüdistavad teineteist, lugu võib jõuda lahutuseni. Kõik see ainult süvendab tekkinud olukorda, seetõttu on hädasti vaja asjatundja abi.

"Tavaliselt sulguvad lapsed pärast asetleidnud väärkohtlemist endasse või siis, vastupidi, muutuvad agressiivseiks. Loomulikult tasub tähele panna vigastusi ja muljumisjälgi lapse kehal. Paljustki annavad tunnistust lapse joonistused, neis võivad valdavaks saada tumedad toonid või hirmumotiivid," tõi psühholog näiteks.

Kui lapsel on emaga soojad ja usalduslikud suhted, siis räägib ta tõenäoliselt ära, mis temaga juhtus. Igal juhul tuleb küsimusele läheneda delikaatselt ja ülemääraste emotsioonideta.

Õigeaegne abi on äärmiselt vajalik

Kui last on väärkoheldud ja ta pole õigeaegselt asjatundlikku abi saanud, võib saadud trauma vanusega aina süveneda.

"Häired, mis lapsel vägistamise järel ilmnevad, puudutavad absoluutselt kõiki inimorganismi toimetasandeid, üldjuhul tekivad isiksuse muutused. See on veel üheks põhjuseks, miks ei maksa traumaga omapäi rinda pista," märkis Stalinskaja.

Psühholoog täpsustas, et kõige levinumaks käitumis- ja tervisehäireks on isutus, öised hirmud, unehäired, enesevigastamise katsed, enesepiinamine, hulganisti somaatilisi kaebusi.

Kui rääkida pikaajalistest tagajärgedest, siis selleks võib olla madal enesehinnang, vigased peresuhted ning kõrvalekalded mehe ja naise vaheliste suhete loomisel üldse.

"Kujuneb moonutatud minapilt, tekib probleeme eneseväljendusega ja usaldusega inimeste vastu, eriti kui vägistamine on toimunud perekonnas," lisas Stalinskaja.

Kui seksuaalne vägivald on aset leidnud perekonnas, näiteks võõrasisa, lihase isa või vanaisa poolt, siis juhtub üsna sageli, et ema keeldub oma last uskumast. Sel juhul tuleb tal tingimata leida endas jõudu pöörduda politseisse, helistada usaldustelefonil või siis paluda abi mõnelt lähedaselt sugulaselt, keda ta usaldab.

Pedofiile on kahte tüüpi

Psühholoog nentis, et pedofiilid jagunevad kahte tüüpi, kes teineteisest sisuliselt erinevad.

Ühed saavad oma ebatervest tõmbest laste vastu aru, tajuvad seda haigusena ja kannatavad oma kire pärast.

Enamik lapsi langeb tema sõnul teist tüüpi pedofiilide ohvreiks – nende meelevalda, kes peavad kiusamist, alandamist, nõrgemate suhtes jõu kasutamist normiks. Säärased inimesed on suure tõenäosusega ise midagi sarnast lapsepõlves läbi elanud ja selle tagajärjel omandanud sadistlikud kalduvused.

Artikli täisversiooni lugege Sputnik Eesti venekeelsel poolel >>

Samal teemal

Uuring: iga kolmas Eesti laps on vaadanud veebis seksiklippe
Seksuaalvägivalda on kogenud iga kümnes noor
Iga üheksas laps on internetis suhelnud võõra täiskasvanuga
Pedofiilia eest kümneks aastaks vangistatud Kaur Hanson vahetas nime
Iga kümnes kuritegu on seotud perevägivallaga
Doktor: emad ei taha lapse seksuaalsest väärkohtlemisest midagi teada
Tagid:
seksuaalkuritegu, seksuaalvägivald, psühholoog, lapsed

Peamised teemad