10:43 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Ühiskond
lühendatud link
44453

Riigieelarves napib raha, kuid Eesti valitsus kulutab miljoneid relvaostudeks. Kaua Eesti elanikud selle olukorraga lepivad, arutleb politoloog ja majandusteadlane, Venemaa Balti uuringute assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš.

TALLINN, 23 juuni — Sputnik. Poliitika "kahurid või asemel " hakkas Eestis kujunema juba Reformierakonna valitsemise ajal ja seetõttu pole imestada, et kui riigieelarves tekkis tohutu auk, hakkasid võimud seda kinni toppima tervishoiu-, sotsiaalkaitse- ja hariduskulude arvelt.

Intervjuus Sputnik Eestile ütles Nikolai Meževitši, et Eesti majandus on enam-vähem jätkusuutlik. Kui poleks olnud neid irratsionaalseid sõjalisi kulutusi, poleks käesoleval aastal eelarvepuudujääki tekkinud.

Vaatamata lubatud rahastusest ilma jäetud teadlaste ja õppejõudude hiljutistele meeleavaldustele on Meževitš kindel, et mingisuguseid tõsiseid meeleavaldusi ega muul kujul protestiavaldusi ei tule.

"Eestlased on kannatlikud, valmis kompromissidele minema, lõputult ootama. Paraku ei mõista nad, et praegu on olukord oluliselt hullem kui 1990. aastatel ja uue sajandi algul, mil positiivsete ootuste olemasolu ise, transiit ning kõik see kokku, viis isegi formaalsete eelduste puudumisel Eesti majandust siiski edasi. Nüüd enam seda kõike ei ole," lisas ta.

Eksperdi sõnul ei ole eesti talupoeg "suuteline protestima ja on rahul iga almusega, iga leivapalukesega vastutasuks saiapätsi eest, mis talt ära võeti".

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et vabariigi valitsus otsustas 20. juunil neljakümne miljoni eest uue põlvkonna tankitõrjesüsteemide ning vastava laskemoona soetamise.

Mõttetu mänguasi: milleks Eestile Spike tankitõrjeraketid >>

Ja seda hoolimata tõigast, et alles üsna hiljuti, seistes eelarve strateegia kujundamisel silmitsi 300 miljoni eurose puudujäägiga, oli valitsus sunnitud kärpima peaaegu kõikide ametkondade kulutusi. Kõigi omi, peale kaitseministeeriumi.

Valitsus soovib idapiiri täielikku väljaehitamist >>

Kuna kaitsekulutused on kuulutatud "pühaks lehmaks", olid ametivõimud sunnitud külmutama politseinike, päästjate, õpetajate, sotsiaaltöötajate ja kultuuritöötajate kavandatud palgatõusu ning loobuma varem allkirjastatud kokkuleppest teaduskulude suurendamiseks, mis põhjustas ridamisi teadlaste ja õppejõudude protestimeeleavaldusi.

Samal teemal

Euroliit soovitab Eestil olla tagasihoidlikum ja säästlikum
Teadlased tulid teaduse toetuseks tänavatele
Iga neljas Eesti inimene sooviks kärpimist riigikaitse arvelt
Riigireform: Eestis vähendatakse riigiasutuste ja ametkondade arvukust
Tagid:
rahastamine, relvaost, valitsus, kaitsekulutused, eelarvestrateegia

Peamised teemad