02:05 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Ühiskond
lühendatud link
41 0 0

Riigipea sõnul peame tegutsema nii, et eestlus ületaks riigipiire ja maailmameresid ning et tunneksime end ühise rahvana kõikjal laias ilmas.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. Täna on Eesti riik, mis on oma kodanikele alati ja igal pool kättesaadav. E-riik on kõige parem vahend globaalse rahvusluse edendamiseks ja alalhoidmiseks. Seega peame vaba rahvana mõtlema ja käituma kui üleilmne rahvas, lausus Kersti Kaljulaidi ESTO avakontserdil Helsingis, edastab presidendi kantselei.

"Selleks on meie eestlus avatud ja rõõmsameelne, ühte toov ja ühes hoidev. Me ei pea ise looma uusi piire ning rajama uut raudset eesriiet, mis meie rahvast üksteisest eraldab," lausus president Kaljulaid. Riigipea sõnul oleme kõik eestlased, ükskõik kas elame Räpinas või Emmastes või hoopis Helsingis või Montrealis.

Viisa ühe päevaga: Krimm ootab külla Eesti ärimehi ja Jüri Ratast >>

"ESTO sündis vajadusest koos olla ja oma juuri hoida nendel pikkadel aegadel, kui kodumaa oli raudse eesriide taga. Seekord tuleb ESTO taas ka "koju", Eestisse. Ehk muutub see uueks traditsiooniks, et eestlased üle ilma tulevad vähemalt iga viie aasta järel kodumaale kokku, et eestlust hoida ja üheskoos Eesti vabadust tähistada," lausus president Kaljulaid.

Eesti hülgas oma Krimmis elavad kaasmaalased, illustreeriv foto
© Sputnik / Константин Чалабов

27. juunist 3. juulini toimuvad Helsingis, Tartus ja Tallinnas XII ülemaailmsed eesti kultuuripäevad ehk ESTO 2019, seisab ürituse kodulehel.

Festivali eesmärk on taas kokku tuua eestlaste kogukonnad üle maailma, tugevdades üleilmset eesti meelt ja ühtekuuluvustunnet. ESTO 2019 fookuses on noored.

ESTO (ka Eesti päevad) on väliseestlaste algatatud ülemaailmne eestlaste kogunemine iga nelja aasta tagant. Ürituse mitu päeva kestvas kavas on eesti kultuuriüritused, mitmesuguste organisatsioonide kokkutulekud ja õhtuti omavahelisteks kohtumisteks Salakõrts. Esimesed rahvusvahelised Eesti päevad toimusid 1972. aasta 8.-22. juulil Torontos. 

Samal teemal

Krimmis hinnati Eesti poliitiku soovi sealset kogukonda aidata
Krimmi eestlased saadavad tervitusi kaugele kodumaale
Eestlased Krimmis: kadunuksjäänud meremehe poeg
Torontos toimus esimene ESTO
New Yorgis algasid Eesti kultuuripäevad
Eesti suurim rändnäitus sõidab Ameerikasse
Väike Eesti „riik“ Gruusias
Tagid:
Eesti, maailm, kultuur, Kersti Kaljulaid, väliseestlased, ESTO

Peamised teemad